امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139156
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۴
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا دائمی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه برخی از صنعتگران برق بخش خصوصی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا دائمی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه برخی از صنعتگران برق بخش خصوصی از فاینانس& zwnj;های چینی انتقاد دارند و می‌گویند این فاینانس‌ها همان پول‌های بلوکه شده ایران است، گفت: فاینانس چین بحثی که وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی اداره‌کننده آن هستند، بنابراین سهمیه‌ای نیز در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد به طوری که در حال حاضر تعدادی از طرح‌های این وزارتخانه از طریق فاینانس چین انجام می‌شود.

وی به طرح‌های سد رودبار لرستان، سد شفارود، سد چمشیر و نیروگاه طبس و نیرگاه پارسیان اشاره کرد و گفت: به هرحال بانک‌های چینی محدودیت‌هایی را برای فاینانس قائل می‌شوند، بنابراین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید در این خصوص اظهارنظر کنند.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه وزارت نیرو همواره بر ضرورت استفاده از تولید داخل تاکید کرده است، گفت: دولت باید در مراودات و مذاکرات خود بحث استفاده از فاینانس را با حمایت از تولید داخل پیش ‌ببرد.

دائمی گفت: سهمیه وزارت نیرو در فاینانس چینی بیش از 3 میلیارد دلار بوده است که بخش عمده‌ای از آن را استفاده کرده‌ایم.

به گفته وی، وزارت نیرو جزو وزارتخانه‌های پیشرو در استفاده از منابع بانک توسعه اسلامی، فاینانس بخش خصوصی بوده است و اشتهای بیشتری به جذب سرمایه‌‌ها دارد.

*استفاده اهرمی از اعتبارات در بودجه برای جذب بخش خصوصی

معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت نیرو در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر این که دلیل کاهش بودجه سازمان توسعه برق در بودجه 94 چیست گفت: مجموع اعتبارات عمرانی وزارت نیرو در لایحه بودجه 94 بالغ بر 7300 میلیارد تومان است که این رقم نسبت به سال 93 حدود 33 درصد رشد نشان می دهد.

دائمی ادامه داد: این نشانه توجه دولت به تامین آب و برق پایدار مردم است اما به هر حال همانطور که امارها نشان می دهد این بودجه ها کفاف توسعه طرح های آب و برق را نمی دهد بنابراین باید از سرمایه گذاران بخش خصوصی حمایت و فضا را برای حضور آنها مهیا کنیم.

وی گفت:اما به هر حال کاهش اعتبار بودجه برخی بخش ها مثل سازمان توسعه برق باعث می شود تا ما به سمت تنوع بخشی منابع برویم و بودجه را به سمت خرید محصول نهایی و بهره برداری سوق دهیم.

دائمی خاطر نشان کرد:باید در یک برنامه پنج ساله به گونه ای عمل کنیم که اعتبارات عمرانی آب و فاضلاب و برق را کاهش دهیم و اعتبارات را به اهرم هایی برای جذب بخش خصوصی اختصاص دهیم.

وی اضافه کرد:به هر حال اگر قرار باشد با این بودجه صنعت آب و برق را توسعه دهیم نمی توانیم چرا که اگر قرار باشد سالانه 5 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه کنیم باید 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کنیم.

 وی افزود: نکته مهمی که در لایحه بودجه سال آینده کشور مورد توجه ویژه قرار گرفته بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی کشور است که با توجه به اینکه هم‌اکنون در بخش آب و برق بیش از 200 هزار میلیارد تومان سرمایه تاسیسات ایجاد شده در اختیار دولت است، برای حفاظت، نگهداری و بهره‌برداری صحیح از این تاسیسات در لایحه بودجه باید توجه به فحظ سرمایه‌های موجود شود.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه اعتبارات حفاظت از آب‌های زیرزمینی در لایحه بودجه سال 94 نسبت به گذشته بیش از 340 درصد افزایش یافته گفت: مجموع اعتبارات عمرانی وزارت نیرو در لایحه بودجه 94 حدود 7300 میلیارد تومان است که نسبت به سال 93، 33 درصد رشد داشته است. 

وی با اشاره به اینکه برخی از نیروگاه‌ها و تاسیسات آبی کشور بیش از نیم قرن عمر دارند و فرسوده شده‌اند گفت:هم‌اکنون بیش از 50 درصد آب مصرفی کشور از منابع زیرزمینی استخراج می‌شود.

وی افزود: در طول سال 94 میلیارد متر مکعب آب در کشور مصرف می‌شود که از این رقم 52 میلیارد متر مکعب از منابع زیرزمینی استخراج می‌شود. 

وی ادامه داد: در حال حاضر 200 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور داریم و برداشت‌های بی‌رویه از آب زیرزمینی در بسیاری از مناطق کشور موجب فرونشست زمین، ایجاد ترک‌های بزرگ، شوری آب و کسری آب شده و در استان‌های فارس، کرمان، یزد، خراسان جنوبی و اصفهان برداشت‌های غیرمجاز از آب زیرزمینی دارد تبدیل به تهدید ملی می‌شود.

وی افزود: فقط در صنعت آب برای تکمیل طرح‌های آب و فاضلاب نیاز به 120 هزار میلیارد تومان پول داریم که تخصیص صنعت آب در بودجه سال آینده فقط 4300 میلیارد تومان است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها