امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۹:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139165
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۴
تعداد بازدید: 180
محمدحسین جعفریان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرامون اینکه اغلب عنوان می‌شود تا نقطه مطلوب در ...

محمدحسین جعفریان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیرامون اینکه اغلب عنوان می‌شود تا نقطه مطلوب در شعر انقلاب فاصله داریم، این مرحله کجاست و چه زمان به آن خواهیم رسید، گفت: دو نکته وجود دارد، یکی در بحث کمیت کار، که انصافا میان تمام حوزه‌های فرهنگ و هنر شعر شاید تنها مقوله‌ای بود که دینش را به انقلاب ادا کرده است.

وی افزود: سالها پیش از وقوع انقلاب از دهه 40 و پیش از آن نمونه‌هایی از شعر انقلاب را داریم تا دهه 50 مشخصا در سال 57 که شعرا همراه با مردم پیش آمدند و بعد جنگ و تا به امروز، دوم بحث کیفیت آثار است، چرا که نگاه ما به افق انقلاب آرمانی و وسیع بوده است و رسیدن به این حوزه در هیچ هنری آسان نبوده است، در سینما و هنرهای تجسمی هم به این افق نرسیده‌ایم.

جعفریان متذکر شد، شعر هم اینگونه است اما باور من این است که در بین حوزه‌های فرهنگ و هنر موجود، شعر توانایی این را داشته که بیش از سایر هنرها خود را به سطح دلخواه نزدیک کند.

به گفته وی، حقیقت این است که همانطور که خود انقلاب به ماهو انقلاب، با آرمان‌هایی که از ابتدا برایش تعریف شده بود فاصله قابل رؤیت و زیادی دارد، در حوزه هنر و ادبیات انقلاب هم همین وضعیت هست، ما هنوز تا آنچه باید باشیم فاصله داریم، اما نمونه‌هایی داریم که می‌توانیم عنوان کنیم اینها نمونه‌های ارزشمند شعر انقلاب هستند، آثاری ارزشمند مثل سروده‌های سید حسن حسینی، قیصر امین‌پور، اوج آن اشعار علی معلم دامغانی استف چهره‌هایی که به معنی کامل کلمه از انقلاب برآمده اند و نماینده شعر انقلاب هستند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار