امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۲۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139179
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه خبری المنار لبنان در خبری نوشت: «سنت تاریخ این است که نوشته شود» این مسئولیت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه خبری المنار لبنان در خبری نوشت: «سنت تاریخ این است که نوشته شود» این مسئولیت تاریخی‌ ئی است که امام خامنه‌ای به آن امر کرده‌اند و این دلیلی است بر اهتمام هنر و هنرمندان برای به تصویر کشیدن تاریخ است.

این امر موجب شد تا روز گذشته موسسه «رسالات» لبنان متعلق به حزب‌الله لبنان روزی هنری را به نام «پس مقاومت می‌کنیم ... روز هنری درباره مقاومت» برپا کرد تا آغازی برای تدوین مسئولانه تاریخ فرهنگ و هنر مقاومت باشد.

محمد کوثرانی مدیر این مرکز با بیان اینکه این مراسم گفت‌وگوی داخلی بین جمعیت‌ها و موسسات هنری است، گفت: بعد از سال‌های طولانی بیایید با صدای بلند و برای اولین بار [از تاریخ] حکایت کنیم؛ بگذارید بگویم که در این مراسم نمی‌خواهیم تاریخ بنویسیم بلکه می‌خواهیم مجموعه‌ای از مشاهدات و تجربیاتی که دیده‌ایم را مرتب کنیم تا بگوییم نقش ما امروز آغاز تدوین این تاریخ است.

وی با بیان اینکه موسسه رسالات حزب‌الله این ماموریت تاریخی را بر گردن خود می‌داند، افزود: بعد از گذشت 30 سال از تجربه مقاومت اسلامی در لبنان تلاش می‌کنیم تاریخ این جریان به‌ویژه در عرصه فرهنگ و هنر و ادبیات که بزرگ شده و توسعه یافته را تدوین کنیم.

در ادامه این مراسم فیلمی مستند درباره گام‌های برداشته شده در مسیر هنر و ادب مقاومت اسلامی لبنان نشان داد و گفت: با توجه به اوامر امام خامنه‌ای بر ما واجب است که قرائت‌ها و نظرات خودمان را برای تداوم حرکت در این مسیر ارائه دهیم تا مبادا کسی غیر از ما بیاید و روایتی سوء ارائه دهد.

بنابر این گزارش، در ادامه این جلسه با ارائه طرح‌هایی از سوی کوثرانی، بحث و بررسی درباره نوشتن تاریخ مقاومت به شیوه هنری و ادبی صورت گرفت.

این بحث‌ها در سه آفت و سه موفقیت دنبال شده که عبارت بود از «عدم برنامه‌ریزی»، «عدم شکل‌گیری هویت حرفه‌ای» و «ضعف در کار گروهی» به عنوان آفت‌ها و «تجربه مداوم، غنی، پیشرو و تعاملی»، «کار در بدترین شرایط مادی و انسانی»(انسانی و سازمانی) و «تشکیل جزء موثری از مقاومت» به عنوان موفقیت.

در این زمینه کوثرانی معتقد بود که از تجربه فعالیت‌های هنری و فرهنگی مقاومت باید زیست‌بومی هنری در حمایت از مقاومت تشکیل شود که در آن «هویت توحیدی، اسلامی، حسینی، مهدوی»، «چشم‌انداز فرهنگی در مسیر امام خامنه‌ای» و « ارائه طرح‌هایی بر اساس تجربه، پروژه‌ها، مسائل، اهداف و اولویت‌های مقاومت در لبنان» دنبال شود و بر این اساس در نهایت طرح تدوین و نقد تجربه هنری و ادبی مقاومت و تدوین چشم‌انداز برای آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها