امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139258
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
احمد ربیعی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سمنان با بیان اینکه اثرات زیست محیطی طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان مورد مطالعه قرار ...

احمد ربیعی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سمنان با بیان اینکه اثرات زیست محیطی طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان مورد مطالعه قرار گرفته است، اظهار کرد: در این راستا مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح انتقال آب حوزه دریای خزر به فلات مرکزی در چارچوب قرارداد خدمات مهندسی به شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس ابلاغ شد.
وی گفت: هدف از مطالعه حاضر شناسایی اثرات شاخص طرح بر محیط زیست دریایی، ساحلی و خشکی و ارائه راهکارهای کاهش اثرات منفی در قالب برنامه مدیریت زیست محیطی است که در ادامه با بهره‌گیری از چکیده نتایج مطالعات زیست‌محیطی، آثار پروژه در فاز‌های ساختمانی و بهره‌برداری بر محیط دریا، ساحل و خشکی بیان شده و راهکارهای متناسب برای رفع مشکل پیشنهاد می‌شود.
ربیعی افزود: اجزای اصلی طرح حاضر شامل سیستم آبگیر و تخلیه پساب واقع در محیط دریایی، سیستم آب شیرین‌کن در محیط ساحلی و خط انتقال آب در محیط خشکی است.
وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی اولیه، آب دریا از ساحل گهرباران واقع در شش کیلومتری غرب نیروگاه نکا به میزان هفت مترمکعب بر ثانیه برداشت شده و پس از شیرین‌سازی به روش اسمز معکوس، با احداث دو خط لوله به قطر یک‌هزار و 400 میلی‌متر در کنار خط موجود انتقال نفت، آب تصفیه شده در هشت مرحله تا ارتفاع 2 هزار و 312 متری پمپاژ شده و به صورت ثقلی به حوزه فلات مرکزی در استان سمنان انتقال می‌یابد.
مسئول اجرایی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان گفت:‌ طول این خط انتقال تا خروجی چشمه روزیه 155 کیلومتر بوده و بر این اساس محدوده طرح با هیچ یک از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست تداخل ندارد.
ربیعی با اشاره به محیط دریایی، محیط ساحلی و محیط خشکی خاطر نشان کرد: در محیط دریایی، مهم‌ترین فعالیتی از طرح که اثرات منفی کلیدی در خصوص آن قابل پیش‌بینی است، برداشت آب از دریا و تخلیه پساب شور ناشی از فرآیند شیرین‌سازی آب به دریا است.
وی گفت: به منظور رعایت ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست احداث نازل‌های تخلیه‌کننده دهگانه با زاویه 60 درجه، پیشنهاد شده است و در محیط ساحلی، شاخص‌ترین اثر، تولید گازهای آلاینده ناشی از تأمین انرژی تأسیسات آب شیرین‌کن است که بهینه‌سازی مصرف انرژی را ضروری می‌سازد.
مسئول اجرایی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان بیان کرد: به منظور پایش انتشار گازهای آلاینده، سه ایستگاه پایش در اطراف تاسیسات آب شیرین‌کن پیشنهاد شده است و در محدوده خشکی، عمده اثرات مربوط به کاهش امنیت گونه‌های جانوری و تخریب محدوده جنگل در طول مسیر خط انتقال به ویژه در فاز ساختمانی است.
ربیعی گفت: به طور کلی اثرات طرح در محیط خشکی در مقایسه با محیط دریایی به دلیل وجود مسیر خط لوله انتقال گاز نکا ـ ری محدودتر هستند و به منظور جبران خسارت وارده به اراضی جنگلی، پهنه‌ای با وسعت پنج برابر سطح تخریب یافته، جهت جنگل‌کاری و احیا در مجاورت منطقه حفاظت شده اساس پیشنهاد شده است.
انتهای پیام/74007/ع40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها