امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۰۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139291
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، خبرگزاری رسمی ترکمنستان روز دوشنبه با انتشار این خبر به نقل از ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، خبرگزاری رسمی ترکمنستان روز دوشنبه با انتشار این خبر به نقل از «قربانقلی بردی& zwnj;محمداف» رئیس جمهور این کشور تصریح کرد: ما همچون گذشته باید به صورت موثر از ظرفیت‏‌ها و موقیعت‏‌های ژیوپولتیکی و اصل بی‌طرفی ترکمنستان در راستای حل‌و فصل مسالمت‌‏آمیز اختلافات با تعامل فعال سازمان ملل به صورت بهینه استفاده نمایم.

رئیس جمهور ترکمنستان همچنین به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد، تا برنامه‌های گسترده‌ای را به مناسبت گرامیداشت بیستمین سالگرد تصویب اصل بی‌طرفی ترکمنستان از سوی سازمان ملل در قالب همایش‌های بین‌المللی، نمایشگاه‌ها و اعزام هیات به کشورهای خارجی و پذیرش هیات خارجی به مورد اجرا بگذارند.

ترکمنستان قصد دارد در سال جدید میلادی (2015)  تصویب اصل بیطرفی ترکمنستان در تاریخ 2 دسامبر سال 1995 میلادی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را که امسال بیستمین سالگرد آن است به صورت گسترده گرامی داشته و جشن بگیرد و به همین مناسبت نیز سال جاری میلادی را به عنوان سال بیطرفی و صلح نامگذاری کرد.

نگاهی به ابعاد مختلف اصل بیطرفی ترکمنستان

ترکمنستان در سال 1991 میلادی اعلام استقلال کرد و اندکی پس از این رویداد مهم سیاسی، مکانیسم اصل بیطرفی خود را با جامعه جهانی هماهنگ کرد که در نتیجه ترکمنستان در دنیا اولین کشوری بود که با توافق و رضایت تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد موضع بیطرفی اتخاذ نمود.

به همین مناسبت در «عشق‌‏آباد» نمادی به ارتفاع 95 متر به عنوان «برج بیطرفی ترکمنستان» به عنوان نماد این رویداد مهم احداث شد.

این واقعه در 12 دسامبر سال 1995 (21 آذر 1374) طی جلسه شورای عمومی سازمان ملل در «نیویورک» به وقوع پیوست که در آن تمام 185 عضو سازمان ملل ترکمنستان را به عنوان کشوری بیطرف معرفی کردند.

این الزامات شامل غیر وابسته بودن به مسائل سیاسی و نظامی، وجود ارتش برای حفاظت از صلح و آزادی، دست کشیدن از سلاح‌های کشتار جمعی، منع انتقال چنین سلاح‌هایی از طریق زمینی یا هوایی این کشور، متعهد بودن به ارزش‌های جهانی و اصول دموکراسی، تضمین صلح مدنی در کشور، اداره سیاست خود با همکاری نزدیک سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی است.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها