امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۰۸:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139293
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه جمهوریت، دادگاه عالی تاجیکستان فعالیت جریان مذهبی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه جمهوریت، دادگاه عالی تاجیکستان فعالیت جریان مذهبی «سلفیه& raquo; را به عنوان یک جنبش افراطی اعلام و ممنوع الفعالیت کرد.

این روزنامه با استناد به سازمان‌های مجری قانون تاجیکستان افزوده است: این تصمیم یک ماه قبل، یعنی 8 دسامبر(آذرماه) سال 2014 گرفته شده و همچنین بر طبق این تصمیم در قلمرو تاجیکستان دسترسی به سایت اینترنتی این جریان مسدود شده است.

به تصریح این منبع، در حال حاضر پیروان این جریان افراطی طبق ماده 307 قانون کیفری جمهوری تاجیکستان، یعنی فراخوان عمومی برای تطبیق فعالیت‌های افراطی، محاکمه خواهند شد.

کارشناسان مذهبی بر این باورند که طی سال‌های اخیر در کنار جریان‌های افراطی نظیر «حرکت اسلامی ازبکستان»، «حزب‌التحریر»، «جماعت دعوت» و... گروه‌های سلفی نیز پیدا شده‌اند که عمدتا در پایتخت و همچنین استان‌های مهم تاجیکستان و ازبکستان فعالیت‌های خود را به‌ صورت زیرزمینی دنبال می‌کنند.

گفته می‌شود که این گروه‌ها از حمایت‌های مالی عربستان سعودی و قطر برخوردار بوده و همچنین در داخل ازبکستان و تاجیکستان ساختارهای تجاری‌ ایجاد شده‌ است که از پیروان این جریان پشتیبانی اقتصادی و مالی به‌عمل می‌آورند.

پخش مواد چاپی و سی‌دی‌های مربوط به آثار و سخنرانی‌های پیشوایان سلفیت در ازبکستان و تاجیکستان با هدف جلب هر چه بیشتر مردم و بخصوص جوانان برای پیروی از این جریان انحرافی از موضوعات نگران کننده برای نهادهای امنیتی و انتظامی این کشورها محسوب می‌شود.

بحثی که کارشناسان به‌ آن اشاره می‌کنند این است که سلفی‌ها به‌ خاطر منحرف کردن نهادهای امنیتی کشورهای آسیای مرکزی در نشست‌های مقدماتی خود (یعنی موقعی که اعضای جدید را جلب می‌کنند) از نظام‌ موجود حمایت و رئیس جمهور را به‌ نوعی «سایه خدا بر روی زمین» اعلام می‌کنند.

در بسیاری از موارد، نهادهای امنیتی فریب ظاهر سلفی‌ها را خورده و آنها را از گروه‌های تا حد زیادی هم‌سو و حتی میهن‌دوست می‌پندارند، ولی معمولا پس از پشت سر شدن مرحله مقدماتی و حصول اطمینان «سلامت فکری» در مورد اعضای جدید، اقدام به‌ ایجاد گروه‌های سلفی می‌کنند که غالبا رویکرد جهادی دارند.

اعلام خبر ممنوعیت فعالیت سلفیت در تاجیکستان در حالی است که تاکنون هیچ واکنشی نسبت به این موضوع از سوی رسانه‌ها و مقامات تاجیکی دیده نشده است.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار