امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۰۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139299
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس‌تایمز» در گزارشی نوشت که دولت ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس‌تایمز» در گزارشی نوشت که دولت « باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا سال گذشته میلادی با لیست بلندی از چالش‌های امنیتی مقابله کرد که این چالش‌ها شامل تکفیری‌های داعش در عراق، کرملین، ایران، کره شمالی و سوریه بود و به تمامی این چالش‌ها با یک ابزار مشابه واکنش نشان داد و آن تحریم‌های اقتصادی بود.
طبق این گزارش، آمریکا در این زمان که خستگی زیادی از جنگ به وجود آمده است و با محدودیت بودجه روبرو است، تحریم‌های اقتصادی را یک سلاح ارزان می‌داند که از طریق آن می‌تواند به دولت‌های خارجی اعمال فشار آورد تا از کارهایی که واشنگتن دوست ندارد، دوری کنند.
این روزنامه آمریکایی ادامه داد که طبق آمار و ارقام منتشر شده، میزان برنامه‌های تحریمی‌ آمریکا در یک دهه گذشته دو برابر شده است و از 17 مورد به 34 مورد افزایش پیدا کرده است اما هرچه آمریکا بیشتر از تحریم‌ها استفاده می‌کند، محدودیت کارآمدی این تحریم‌ها بیشتر محسوس می‌شود و همچنین این تحریم‌ها پتانسیل این را دارد که به ائتلاف آمریکا آسیب وارد آورد. گرچه مقامات آمریکایی اغلب تلاش می‌کنند تا تحریم‌ها را با همپیمانان خود هماهنگ کند، اما آنها توانمندی دارند که در صورت لازم، خودشان وارد عمل شوند در نتیجه برخی از دوستان آمریکا به این باور رسیده‌اند که تحریم‌ها نمایانگر نوع جدیدی از یکجانبه‌گرایی آمریکا است.
لس‌آنجلس‌تایمز با اشاره به این تحریم‌های آمریکا و ناکارآمدی آنها اینگونه نوشت که روسیه و کره شمالی آمریکا را تهدید به انتقام کرده‌اند و چین نیز به وضوح اعلام کرد که به دنبال ایجاد نهادهای مالی بین‌المللی هستند تا از این طریق بتوانند قدرت آمریکا برای استفاده از سلاح اقتصادی را کاهش دهند.
برخی از رهبران اروپا نیز اعتراض کرده‌اند که تحریم‌های آمریکا که به طور مستقیم روسیه را مورد هدف قرار داده است، برای دوستان آمریکا مشکلاتی را به وجود آورده است. «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه هفته گذشته اعلام کرد که سیاست غربی تحمیل تحریم‌ها علیه روسیه باید «همین حالا متوقف شود. من طرفدار سیاست رسیدن به اهداف از طریق بدتر کردن اوضاع نیستم».
«یان برمر» تحلیلگر سیاسی نیز استفاده دولت اوباما از تحریم‌ها را بعنوان «یک سلاح مالی» یاد کرد و گفت که در این شرایط که تشکیل ائتلاف به شدت دشوار شده است، آمریکا می‌تواند اینگونه اقدامات تحریمی را به تنهایی انجام دهد.
برمر ادامه داد: «آمریکا اغلب نمی‌تواند چین را با تهدیدات و فریب وادار به انجام کاری کند. اما با استفاده از قدرت دلار، می‌تواند بانک‌های چینی را متقاعد کند که کاری انجام ندهند و این می‌تواند نتیجه‌ای را که آمریکا خواستار آن است، به همراه داشته باشد.»
این گزارش سپس به تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و ایران اشاره کرد و نوشت که این تحریم‌ها خسارات اقتصادی به این کشورها وارد کرده است اما توانمندی این را نداشته که رهبران این کشورها را وادار به انجام کارهایی کند که آمریکا خواستار آنها است.
بر اساس این گزارش، بعلاوه، شوق آمریکا برای اعمال تحریم‌ها به ویژه تحریم روسیه موجب نگرانی اروپا شده است. محدودیت تجارت با روسیه به اروپا 10 برابر بیش از آمریکا لطمه وارد می‌آورد.
روسیه و دیگر اهداف آمریکا برای تحریم، راههای دیگری برای انتقام گرفتن از آمریکا دارند که این می‌تواند به منافع آمریکا لطمه وارد آورد. مقامات روسیه تهدید کرده‌اند که همکاری با آمریکا را متوقف خواهند کرد و مقامات اطلاعاتی آمریکا نیز ابراز نگرانی کرده‌اند که نشانه‌هایی وجود دارد که روسیه به سیستم‌های رایانه‌ای غیرمحرمانه آمریکا نفوذ پیدا کرده‌اند.
برمر همچنین می‌گوید که بر این باور است که روسیه و کره شمالی با حملات سایبری می‌توانند از آمریکا انتقام بگیرند. دولت آمریکا در ماه جاری میلادی، تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی ارائه کرد.
او اینگونه ادامه داد: پوتین معتقد است که برای تنبیه شدن برگزیده شده است و توانمندی حمله و پاسخ متقابل را دارد.»
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار