امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139348
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ‏ از قرن نوزدهم جریانی که می‌توان آن را «اعتزال‌نو» نامید با گرایش به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ‏ از قرن نوزدهم جریانی که می‌توان آن را «اعتزال‌نو» نامید با گرایش به اندیشه‌ های معتزله تاریخی، برخی نظرات متکلمان معتزلی را احیا کردند. این گروه در جهان عرب بیشتر به «الاعتزال الحدیث» و «‌المعتزله الجدد» معروف است. گرچه معتزلیان جدید، درخاستگاه و منشأ پیدایش، عقل‌گرایی و بسیاری از مبانی کلامی، بامعتزله قدیم اشتراکات و تشابهاتی دارند، اما درتعریف عقل، نوع نگاه به دین و نصوص دینی و همچنین حوزه مسائلی که درگیر با آنند، از اساس متفاوت با معتزله تاریخی است.

این جریان امروزه بسیاری از کرسی‌های تدریس و تبیین دین اسلام در دانشگاه‌های کشورهای اسلامی و غربی را در دست دارند؛ بنابراین اصل شناخت این جریان‌، نقد علمی و روشمند اندیشه‌‌های آنان در حوزه‌هایی چون فلسفه دین، حقوق، علوم قرآنی، نقد شخصیت‌های محوری این جریان  و همچنین مقایسه عقل وحیانی با عقل نواعتزالی یا همان عقل خودبنیاد، می‌تواند از موضوعات مهم عصر حاضر در مجامع علمی باشد.

به همین منظور گروه علمی منطق فهم دین پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی، مجموعه «مقالات جریان‌شناسی و نقد اعتزال نو» را به کوشش محمد عرب‌صالحی در پنج جلد چاپ کرده است.

 

جلد اول با عنوان جریان شناسی اعتزال نو در 358 صفحه و قیمت 19 هزار تومان، جلد دوم با عنوان اعتزال نو و مسائل فلسفه دین اسلامی در 500 صفحه و قیمت 25 هزار تومان ـ جلد سوم با عنوان اعتزال نو و اندیشه‌های حقوقی، علم دینی و ... در 462 صفحه و قیمت 23 هزار تومان، جلد چهارم با عنوان چالش با ابوزید در 440 صفحه و قیمت 22 هزار تومان و جلد پنجم با عنوان عقل شیعی و عقل نواعتزالی در 388 صفحه و قیمت 20 هزار تومان منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کتاب به وبگاه http://www.poiict.org مراجعه کنند یا با شماره تلفن:88503341 - 88730446 - 021 تماس بگیرند.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها