امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139378
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 53
سید امیر محسن ضیایی که هفته قبل به عنوان رئیس جدید جمعیت هلال احمر جای محمد فرهادی را گرفته است، در اولین گفت‌وگوی مطبوعاتی خود با بیان سابقه ...

سید امیر محسن ضیایی که هفته قبل به عنوان رئیس جدید جمعیت هلال احمر جای محمد فرهادی را گرفته است، در اولین گفت‌وگوی مطبوعاتی خود با بیان سابقه خانوادگی خود در جمعیت هلال احمر اصلاح اساسنامه هلال احمر اختیارات رئیس جمعیت هلال احمر و انتصاب مدیران سازمان‌های تابعه توضیحاتی داد.

وی به موضوع اصلاح اساسنامه جمعیت هلال احمر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: قبل از اینکه ما به جمعیت هلال احمر بیاییم، از حدود یک سال پیش موضوع اصلاح اساسنامه هلال احمر جمهوری اسلامی مطرح شده بود و از طرف تعدادی از نمایندگان پیگیری و تا به امروز روندی را طی کرده است.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: اصلاح اساسنامه هم می‌تواند فرصتی ایجاد کرده و هم می‌تواند گاهی تغییراتی در اوضاع کنونی به صورت منفی ایجاد کند.

وی یادآور شد: من در جمعیت هلال‌احمر تازه‌وارد هستم و بر این موضوع هنوز تسلط پیدا نکرده ام اما به نظر می‌رسد اصلاح اساسنامه کار کارشناسی می‌خواهد البته این را هم بگویم که رؤسای گذشته نیز ارتباط خوبی با موضوع اصلاح اساسنامه نداشتند.

ضیایی با اشاره به جلسه روز یکشنبه خود با نمایندگان مجلس، گفت: ما در این جلسه به نمایندگان گفتیم که جمعیت هلال احمر ما با سایر جمعیت‌ها متفاوت است، چرا که ما یک سازمان مردم‌نهاد صرف نیستیم، بلکه وظایف حاکمیتی خود برعهده داریم.

وی با یبان اینکه هلال احمر ایران یکی از 5 جمعیت بزرگ دنیا محسوب می‌شود، گفت: هلال احمر ایران یکسری وظایف حاکمیتی دارد که باید برای انجام آنها رابطه خود را با سیستم حاکمیتی برقرار نگه دارد و طبیعتاً هر تغییراتی که بخواهد این موضوع را کمرنگ کند و این ارتباط را قطع کند، به خود هلال احمر ضربه زده و آن را تضعیف می‌کند.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های موجود اساسنامه جمعیت هلال احمر برای تقویت آن، گفت:‌امیدواریم که نمایندگان نیز به فکر تقویت هلال احمر باشند.

وی در مورد موضوع انتخاب دبیرکل از سوی شورای عالی جمعیت هلال احمر که در کمیسیون مربوطه مجلس مطرح شده است، گفت: در مجلس پیشنهادی مطرح شد که البته از زمان ارائه پیشنهاد اولیه تاکنون تغییراتی کرده است.

ضیایی گفت: روز یکشنبه در کمیسیون مجلس مصوب شد که دبیرکل جمعیت و خزانه‌دار آن با پیشنهاد رئیس جمعیت هلال احمر و تصویب شورای عالی جمعیت هلال احمر انتخاب شوند که با توجه به تغییر پیشنهاد اولیه تا مورد مصوب در کمیسیون می‌توان انتظار داشت این موضوع در مسیر باقیمانده برای تصویب در صحن علنی همچنان دچار تغییراتی شود.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس قصد تقویت شورای عالی جمعیت هلال احمر را دارند، گفت: ما می‌گوییم یک تعادلی باید میان قوانین و انتظارها وجود داشته باشد به این معنی که هم بدنه داوطلبانه هلال احمر حفظ و تقویت شود و هم به رابطه آن با دولت آسیبی نرسد.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: هلال احمر یک نهاد مردمی است و فدراسیون جهانی صلیب سرخ نیز یک سازمان مردم‌نهاد به شمار می‌رود و طبیعی است که بدنه داوطلبانه هلال احمر را باید حفظ و تقویت کنیم، اما از سوی دیگر 90 درصد اعتبارات هلال احمر از سوی دولت تأمین می‌شود و در برخی امور حاکمیتی نیز مأموریت‌هایی به عهده هلال احمر گذاشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما این تعادل را میان موضوع دولتی و مردم‌نهاد بودن هلال احمر بر هم بزنیم، دچار مشکلاتی می‌شویم، مثلاً اگر دولت در این موضوع تضعیف شود، چون مسئولیت اجرایی دارد، ممکن است تصمیمات دیگری بگیرد، البته امیدواریم که این موضوع در قسمت‌های بعدی مانند مطرح شدن در صحن علنی مجلس اصلاح شود و به مصلحت هلال احمر عمل شود.

ضیایی تاکید کرد: در موضوع اصلاح اساسنامه افراد مهم نیستند و ما نباید به خاطر افراد قانون بنویسیم ما باید به خاطر ارتقای فعالیت و اثربخشی سازمان حرکت کنیم چرا که امروز من و دیگران هستیم و فردا نفرات دیگری در حال خدمت خواهند بود.

وی در مورد این موضوع که چرا اساسنامه جمعیت هلال احمر تاکنون اصلاح نشده است، گفت:‌ این اساسنامه ابهامات زیادی دارد که یکی از آنها به موضوع انتخاب رئیس جمعیت باز می‌گردد. اگر فرصتی باقی باشد و هدف تقویت مأموریت‌های هلال احمر باشد، این ابهامات باید برطرف شود.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: اگر بخواهیم موضوعات دیگری مطرح کنیم که جایش در قانون نیست و موجب اختلال در عملکرد جمعیت هلال احمر می‌شود، نباید تغییرات اعمال شود.

وی افزود: مثلاً اگر اختیارات کسی که مسئول و پاسخگو است را محدود کنیم، موجب می‌شود که افراد ضعیف‌تری در رأس کار قرار بگیرند و به عبارتی مسئولیت یک جا و اختیارات جای دیگری باشد که طبیعتاً بر عملکرد سازمان تأثیر منفی می‌گذارد.

ضیایی خاطرنشان کرد: اگر خدای ناکرده در کشور بحرانی رخ بدهد، رئیس جمعیت نمی‌تواند با اختیارات محدودی که دارد با فاصله و تأخیر تصمیم‌گیری کند و این به ضرر خود مردم خواهد بود.

* پدر، ‌پدربزرگ و جد مادریم از جنس هلال احمر هستند

رئیس جمعیت هلال احمر در مورد این موضوع که برخی می‌گویند شما از خانواده هلال احمر نیستید، گفت: پدر بزرگ من 35 سال از مدیرعاملان شیر و خورشید سابق در یکی از شهرستان‌های بزرگ محسوب می‌شد و حتی بعد از انقلاب نیز از مدیران ارشد هلال‌احمر بشمار می‌رفت.

وی با بیان اینکه پدربزرگش عمر خود را صرف هلال احمر کرده است، گفت: خدمت او تا زمانی ادامه داشت که در پشت میز کارش در هلال احمر  جان‌ به جان آفرین تسلیم کرد.

ضیایی افزود: پدرم نیز از افراد باسابقه در جمعیت هلال احمر به شمار می‌رود و حتی جد مادریم نیز از اعضای شیر و خورشید سابق محسوب می‌شود.

* انتخاب مدیران بر اساس کارنامه آنها

رئیس جمعیت هلال احمر در مورد انتخاب مدیران خود از بدنه جمعیت هلال احمر گفت: انتخاب سرپرست سازمان امداد نجات نشان داد که من معتقد به استفاده از بدنه هلال احمر در اداره امور هستم.

وی خاطرنشان کرد: آدم‌ها را باید از عملکردشان شناخت و برای انتخاب مدیران باید به عملکرد افراد نگاه کرد، چرا که اکنون 35 سال از انقلاب گذشته و تمامی افراد دارای کارنامه هستند.

ضیایی تأکید کرد: من اعتقاد دارم که هر سازمانی اگر در درون خود نیروی خوب و با تجربه داشته باشد باید برای اداره آن سازمان از آن نیرو استفاده شود، چرا که سازمان‌ها باید از درون خود اداره شوند و افراد سازمان آشناترین انسان‌ها به مأموریت سازمان خود محسوب می‌شوند.

رئیس جمعیت هلال احمر در مورد برنامه‌های خود برای هلال احمر، گفت: من هر جا که رفتم برنامه ابتدایی‌ام ارتقاء سطح کارشناسی مجموعه و استفاده از نیروهای سازمانی و تقویت مأموریت‌ها بوده است و این موضوع اصول کار من را تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها