امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۷:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139383
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 145
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عزة الشابندر» شخصیت سیاسی مستقل عراقی و نماینده سابق پارلمانی گفت که ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عزة الشابندر» شخصیت سیاسی مستقل عراقی و نماینده سابق پارلمانی گفت که حضور ایران در عراق در مقایسه با آمریکا قدرتمندتر است به ویژه که عراقی‌ها به سیاست‌های آمریکا که حامی منافع رژیم صهیونیستی در منطقه است، اعتمادی ندارند.

این نماینده سابق پارلمان عراق در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط»، گفت: اوضاع جاری در منطقه به دلیل وجود (داعش)، شفافیت در چرخش «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق به سوی تهران یا واشنگتن را به تاخیر انداخته است اما به زودی وی مقابل یک تصمیم مهم قرار خواهد گرفت و باید به وضوح گرایش خود را مشخص کند. اگر او به تداوم رعایت توازن در روابطش با هر دو طرف بیاندیشد باید بداند که هیچ یک از دو طرف آن را نمی‌خواهند و از این مسئله خوششان نمی آید.

تلاش ایران برای تقویت روابط با اهل سنت عراق

وی در ادامه گفت: ایران حضور قدرتمندتری در عراق دارد به ویژه به خاطر شیعیان و روابط خوب با برخی از کُردها. تنها چیزی که ایران کم دارد، تحکیم روابط با طرف‌های سنی است که در تلاش است این نقصان را نیز حل کند. از سوی دیگر، عراقی‌ها به سیاست آمریکا که مجری سیاست‌های اسرائیل در منطقه است، اعتماد ندارند.

الشابندر افزود که با وجود همه اینها به دلیل وجود برخی شرایط نمی‌توان دقیق گفت که العبادی ایران را انتخاب کرده یا خواهد کرد.  زیرا اگر درگیری‌ها در عراق ادامه یابد، قطعا العبادی حمایت آمریکایی و بین‌المللی را رها نخواهد کرد. از سوی دیگر ایرانی‌ها دوراندیشی کرده‌اند.

وی ادعا کرد که ممکن است حیدر العبادی در ادامه دولت خود به سوی آمریکا گرایش بیشتری پیدا کند و مدعی شد که او از طریق دیدارهایش با طرف‌های ایرانی‌، دریافته است که ایران خود را برای هر احتمالی آماده کرده است.

الشابندر، در دولت پیشین عراق به ریاست نوری المالکی، به «مذاکره کننده ارشد مالکی» معروف شده بود چرا که مالکی برای مذاکره با فراکسیون‌ها و شخصیت‌های سیاسی از او استفاده می‌کرد.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار