امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139407
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس تیم‌ مذاکره کننده هسته‌

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس تیم‌ مذاکره کننده هسته‌ ای به منظور رایزنی و گفت‌وگوی دوجانبه با جان کری همتای آمریکایی خود بامداد فردا (چهارشنبه) راهی ژنو می‌شود.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان ظریف و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای، ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند و قرار است رایزنی‌های دوجانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان روزهای ۲۵ تا ۲۷ دی ماه در ژنو برگزار شود. ویلیام برنز قائم مقام سابق وزیر خارجه آمریکا و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در این دور از گفت‌وگوها با تیم مذاکره کننده ایرانی به گفت‌وگو خواهند نشست.

معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و کارشناسان دو کشور در یازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای که ۲۴ تا ۲۶ آذر ماه در شهر ژنو برگزار شد، طی ۲ روز رایزنی فشرده و جمعا ۱۲ ساعت به گفت‌وگو پرداختند و عراقچی این مذاکرات را فشرده، سازنده و مفید خواند.

آنگونه که پیش از این سید عباس عراقچی اعلام کرد: روز چهارشنبه ٢٤ دی ظریف و جان کری به ژنو خواهند رفت تا پیش از مذاکرات دوجانبه معاونان خود با یکدیگر دیدار کرده و راهنمایی‌های لازم را به عمل آورند.متعاقباً طی روزهای ٢٥ الی ٢٧ دی هیأت‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی در ژنو مذاکره دوجانبه خواهند داشت و روز ٢٨ دی نیز مذاکرات ایران و ١+٥ در سطح معاونان برگزار خواهد شد.

عراقچی همچنین گفت که قبل و بعد از این مذاکرات، با بقیه اعضای 1+5 نیز به صورت دوجانبه ملاقات و مذاکره صورت خواهد گرفت.

روز گذشته نیز سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در گروه 1+5 با سفر به تهران با محمدجواد ظریف وزیر خارجه و سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان ظریف به رایزنی درباره برنامه هسته‌ای پرداخت.

ظریف در دیدار ریابکوف ضمن تقدیر از نقش مسکو در روند مذاکرات، ایفای نقش فعالتر این کشور را عامل مهمی در تسریع حل و فصل نهایی موضوع و دستیابی به راه‌حل جامع هسته‌ای ارزیابی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روز یکشنبه 21 دی ماه در تهران و در نشست خبری مشترک با همتای قبرسی در خصوص دیدارش با جان کری همتای آمریکایی‌اش و اینکه تا چه زمانی در ژنو خواهد بود؟ عنوان کرد:به دلیل آنکه رابطه سیاسی بین ایران و آمریکا وجود ندارد این مذاکرات در ژنو برگزار می‌شود. مذاکرات ما  و آمریکا که فقط محدود به حوزه هسته‌ای است،‌برخی مواقع شاید از سایر دیدارهای ما رنگ بیشتری داشته باشد به همین دلیل است که اخبار بیشتری در زمینه دیدار ما با آمریکا نسبت به دیدارهای ما با سایر اعضای 1+5 می‌شنوید. چرا که آنها به صورت عادی ادامه دارد.

وی با بیان اینکه روز چهارشنبه با کری درباره موضوع هسته‌ای و فقط موضوع هسته‌ای دیدار می‌کنم تا ببینیم آیا می‌شود روند مذاکرات را تسریع کرد، یادآور شد: ما با آمریکا فقط در حوزه هسته‌ای مذاکره داشته‌ایم و باید ببینیم این مذاکرات تا چه میزان مفید بوده و ما میزان مفید بودن آن را تحت بررسی داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی حضورش در ژنو را برای دیداری یک روزه با وزیر خارجه آمریکا خواند و اظهار داشت: پس از آن در اروپا دیدارهایی خواهم داشت که در حاشیه سفر من به اروپا دیدارم با کری انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: موضوع هسته‌ای فقط روز چهارشنبه فقط وقت من را به خودش اختصاص می‌دهد. اینکه چقدر در اروپا حضور داشته باشم بستگی به دیدارهایی است که در اروپا خواهم داشت.

در حال حاضر جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاکستان به سر می‌برد و قبل از آن احمدآباد هند بود و پیش از آن نیز در مونیخ با سلطان قابوس پادشاه عمان دیدار و گفت‌وگو کرد و قرار است روز چهارشنبه در ژنو با ظریف گفت‌وگویی دوجانبه داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا دیروز (دوشنبه) در نشست خبری در شهر احمدآباد هند درباره دیدارش با ظریف در ژنو گفت: «قرار است در این نشست اوضاع را ارزیابی کنیم تا جهت‌دهی لازم را به تیم‌هایمان ارائه دهیم. ثانیا، امیدواریم که بتوانیم روند را تسریع کنیم تا به پیشرفت بیشتری دست یابیم.»

کری پس از ژنو نیز راهی پاریس می‌شود و آنگونه که در خبرها آمده در صدد است با مقامات فرانسه درباره شیوه‌های مقابله با تروریسم و افراطی‌گرایی بحث و گفت‌وگو کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها