امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139480
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر امروز سه‌شنبه پس از جلسه علنی مجلس در جمع ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر امروز سه‌شنبه پس از جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران از اعطای مجوز از سوی ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا به مرزنشینان پیرانشهری جهت تشکیل تعاونی برای صدور سوخت به کردستان عراق خبر داد.

وی با اشاره به حضور داعش در عراق و تخریب بسیاری از پالایشگاه‌ها از سوی این گروهک اظهار داشت: در نتیجه تقاضا برای سوخت بالا رفته و از آنجا که این عامل به علاوه اختلاف قیمت دو فاکتور بالابرنده میزان قاچاق سوخت هستند، تشکیل این تعاونی‌ها می‌تواند از قاچاق جلوگیری کند.

خضری با اشاره به جلسات متعدد با رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت‌های گذشته و فعلی با موضوع معیشت مرزنشینان گفت: در این جلسات مطرح شد که به موازات بحث انسداد مرزها باید برای اشتغال این قشر فکر اساسی و اصولی شود که خوشبختانه با پیگیری‌های ما با بحث فروش قرارگاه نفتی شامل بنزین و گازوئیل به قیمت مصوب به آن سوی مرزها موافقت شد.

وی با اشاره به تفاوت قابل ملاحظه قیمت سوخت در دو طرف مرزها از توافق با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز جهت ایجاد بازار رقابتی برای صدور سوخت به اقلیم کردستان عراق خبر داد و خاطرنشان کرد: مقرر شد که هر مرزنشین سهمیه ای خاص داشته باشد و تحت نظارت تعاونی‌ها مبادرت به انتقال سوخت به این اقلیم کند.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس با یادآوری مخاطرات قاچاق سوخت اعم از آتش‌سوزی، صدمات مالی و جانی و به ویژه جرائم سنگین برای قاچاق‌کنندگان گفت: مجوزی که فعلا صادر شده است ویژه ساکنان مرز تمرچین به پیرانشهر است که بر مبنای آن این مرزنشینان می‌توانند از نقطه صفر مرزی تا شعاع 20 کیلومتر با تشکیل تعاونی‌های مربوطه و تانکر به انتقال سوخت مبادرت کنند.

وی با اشاره به سابقه این مجوز در مرزهای سیستان و بلوچستان و نتیجه‌گیری مثبتی که از آن صورت گرفت گفت: امیدواریم تا دی ماه مفاد این مجوز عملی شود و ساز و کار آن در مبادی مرزها اجرایی گردد.

خضری با اشاره به رقم 8.6 درصدی قاچاق سوخت در کشور به لزوم مدیریت صدور سوخت از بازارچه‌های مرزی با قیمت مصوب اشاره کرد و گفت: اگر معیشت مرزنشینان تأمین نباشد امنیت و توسعه پایدار نیز نخواهیم داشت و میان این دو مقوله رابطه مستقیم برقرار است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها