امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139500
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
محمد تقی جغتایی رئیس پیشین دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار کرد: نظام سلامت زمانی می‌تواند ...

محمد تقی جغتایی رئیس پیشین دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار کرد: نظام سلامت زمانی می‌تواند به صورت کامل به مردم خدمات‌دهی کند که سه حوزه بهداشت، درمان و توانبخشی با همدیگر پیوستگی داشته باشند، چرا که بدون وجود هرکدام از این حلقه‌ها، زنجیره درمان ناقص خواهد بود.

وی تصریح کرد: زمانی که غربالگری و تشخیص بیماری در حوزه بهداشت صورت می‌گیرد، فرد وارد حوزه درمان می‌شود و حوزه توانبخشی، آخرین حلقه این سلسله است تا فرد را به زندگی عادی و باکیفیت بازگرداند.

رئیس پیشین دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: اکنون اگر کسی دچار سانحه شود، همه چیز تعریف شده است و یک بسته خدمتی به فرد ارائه می‌شود تا فرد را برای جراحی آماده کند، اما این بسته خدمتی برای حوزه توانبخشی وجود ندارد؛ یعنی بیمار پس از عمل جراحی بر روی نخاع، به حوزه توانبخشی ارجاع نمی‌شود تا به زندگی عادی بازگردد.

وی در رابطه با تولیت خدمات توانبخشی در کشور نیز گفت: برخی اقدامات توسط سازمان بهزیستی صورت می‌گیرد، برای مثال؛ غربالگری تنبلی چشم که بسیار مؤثر بوده است اما باید توجه داشت که گلوگاه و قدرت اجبار برای انجام این خدمت از اختیار بهزیستی خارج است و گاهی به موقع صورت نمی‌گیرد، در حالی که وزارت بهداشت می‌تواند به صورت اجباری این غربالگری را در سنین پایین‌تر انجام دهد.

جغتایی تأکید کرد: بزرگسالان نیز نیاز به خدمات غربالگری دارند که در این مرحله، سازمان بهزیستی نمی‌تواند وارد عمل شود بلکه وزارت بهداشت باید متولی باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها