امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۴:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139529
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد امروز با حضور حجت& zwnj;الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش و جمعی از نویسندگان و مؤلفان برگزیده کتاب آموزشی و تربیتی در مرکز آفرینش‌های هنری پرورشی فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: سال گذشته گفتیم حوزه پرورشی تابع شورای سامان‌بخشی منابع آموزشی است و در خدمت سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است و 50 هزار کتاب در 50 هزار مدرسه را از خروجی این شورا انتخاب خواهد کرد و نمایشگاه‌ها نیز آثار خروجی این شورا را به نمایش گذاشتند.
کفاش ادامه داد: امسال یک یا دو گروه نیز اضافه شد و اگر دو تا سه سال دیگر اینطور کار کنیم، روند بهتری داریم و امیدواریم در آینده نزدیک در برگزاری نمایشگاه‌ها و خرید کتاب فقط از طریق شورای سامان‌بخشی استفاده کنیم تا کتابی از قلم نیفتد.
وی افزود: این کار نیز امسال با هماهنگی انجام می‌شود و تلاش می‌کنیم این میزان را به 70 درصد برسانیم و هر کتابی که از ناشرین در بخش‌های آموزشی و تربیتی معرفی شد صرفاً از طریق این شورا تأیید شود و وارد سامانه شده و خریداری شود.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: برگزاری نمایشگاه‌ها را انجام داده‌ایم، اما خرید را در تخصیص هم در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و هم معاونت پرورشی آموزش و پرورش هنوز انجام نداده‌ایم و قطعاً این خرید تا پایان سال و از طریق خروجی شورای سامان‌بخشی انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: کارهای خوبی در یازده دوره جشنواره انجام شده است، اما هنوز وضعیت کتاب و کتابخوانی خوب نیست و باید برای گره‌های موجود فکر کنیم و در حوزه پرورشی و فرهنگی سازمان پژوهش و برنامه آموزشی، معاونت متوسطه و ابتدایی نیاز به یک کار جهادی در عرصه کتاب و کتابخوانی داریم.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه حال کتاب و کتابخوانی بدون تعارف خوب نیست، افزود: کتابخوانان، روزنامه‌خوان شده‌اند و نرم کتاب به نسبت دانش‌آموز عدد 7 است و این به نسبت نرم جهانی زیر 50 درصد است.
کفاش تصریح کرد: خرید کتاب در سبد خانواده‌ها نیست و کتابدار در مدارس کشور حذف شده و بیش از نیمی از مدارس کشور هنوز فاقد کتابخانه هستند و زنگ رسمی کتاب و کتابخوانی را هنوز سامان نداده‌ایم.
وی اضافه کرد: رسانه‌های جمعی به طور مستمر مبلغ کتاب نیستند و از مؤلف و نویسنده در رده چندم ورزشی‌ها نیز تجلیل نمی‌شود و انبوه نشر کتاب مربوط به حوزه‌های غیرمؤثر است.
وی گفت: ناشران کتاب ثبات شغلی ندارند و کتابفروشان چندشغله هستند و غول کنکور چون چراغ جادویی خود کتاب کمک‌آموزشی را می‌بلعد و توسعه فضای مجازی مطالعه را ضعیف کرده است و به نظر می‌رسد در کنار حرکت این جشنواره نیاز به یک نهضت کتابخوانی داریم.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آسیب‌ها را شناسایی کرده‌ایم و باید با همت اندیشمندان کارهای بزرگی در این عرصه آغاز کنیم، به امید آن روز که نشر کتاب در کشور از نشر مواد غذایی متعدد برای دانش‌آموزان بیشتر باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار