امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139534
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ «حامد کرزای» رئیس‌جمهور سابق افغانستان در مصاحبه با یک ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ «حامد کرزای» رئیس‌جمهور سابق افغانستان در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی به سوالات مختلف این روزنامه از وضعیت افغانستان گرفته تا روابط آن با طالبان و پاکستان،‌ پاسخ داد.

حامد کرزای در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» تاکید کرد «افغانستان از خشونتی رنج می‌برد که از خارج بر آن تحمیل شده و ریشه‌های این ناامنی در داخل کشور نیست بلکه در خارج از کشور قرار دارد».

آقای کرزای در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه «وال استریت ژورنال» درباره اینکه «آیا تراژدی حمله به مدرسه پیشاور پاکستان را مجبور به جدی‌تر بودن در مبارزه با تروریسم می‌کند»،‌ گفت: «امیدوارم این چنین باشد. ما امیدواریم که پاکستان رویکرد خودش در قبال افغانستان یا دیگر همسایگانش را تغییر داده و دیگر تروریسم را به عنوان ابزار خود در سیاست لحاظ نکند. در موضوع پیشاور امیدوارم پاکستان به این نتیجه رسیده باشد که تروریسم شبیه به بازی کردن با مار است؛‌ مار بالاخره یک روز به شما نیش می‌زند».

یک ماه قبل حمله طالبان پاکستان به مدرسه‌ای در پیشاور به مرگ 140 نفر منجر شد. اغلب قربانیان این حادثه تروریستی از دانش‌آموزان این مدرسه بودند.

کرزای در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا امید و نتیجه‌ای به دورهای جدید مذاکرات با طالبان دارد، گفت: «طالبان همیشه خواسته با ما صحبت کند. آنها تک به تک به ما گفتند که خواهان گفتگو هستند و آنها هم خواهان صلح در افغانستان هستند».

این مقام ارشد پیشین افغان تاکید کرد: « آنها(رهبران طالبان) باید خودشان را از شر استثمارگران خارجی خلاص کنند رهبران طالبان باید به افغانستان آمده و به مردم و برادران و خواهران خود در صلح و ثبات کشور کمک کنند».

وی افزود: «اگر هر کاری از دستم به عنوان یک شهروند افغان برای ایجاد صلح  در قبال برادرانم در طالبان بر بیاید، من آن کار را خواهم کرد. من هر کاری بتوانم در این باره می‌کنم».

کرزای که پیشتر بارها واشنگتن و اسلام آباد را مانع مذاکرات با طالبان خوانده بود، باز هم گفت: «می‌دانم تا زمانی که پاکستان و آمریکا سیاستهایشان را تغییر ندهند، تلاشهایمان ما را به نتایجی که می‌خواهیم نمی‌رساند».

خبرنگار آمریکایی پرسید که از نظر شما «آمریکایی‌ها در افغانستان چه می‌خواهند» که کرزای اینطور جواب داد: «من نمی‌دانم آنها چه می‌خواهند و فقط می‌توانم حدس بزنم. اگر آنها پایگاه‌های نظامی در افغانستان می‌خواستند اکنون این را دارند. اگر این موضوع هدف اصلیشان بود دیگر تمام آنچه که می‌خواهند را دارند و باید برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان بکار گیرند».

وی ادامه داد: «اگر چیزی فراتر از این موضوع مدنظرشان بوده و اگر پایگاه های نظامی ابزاری برای اهداف دیگرشان است، احتمالا ما شاهد صلحی نخواهیم بود».

خبرنگار وال استریت ژورنال از مذاکره کرزای با طالبان پرسید و اینکه ایا اخیرا با آنها صحبت داشتید. رئیس‌جمهور سابق افغانستان گفت: «بله من با آنها صحبت می‌کنم همانطور که گفتم طالبان خواهان صلح است و آنها هم بسیار از جنگ،‌تخریب و کشتار مردم خسته شده‌اند. آنها هم انسان هستند و خانواده و کودک دارند.

او درباره سفر اخیر هیاتی از طالبان به پکن و ابراز تمایل چین درباره تسهیل مذاکرات صلح افغانستان گفت: «چین میتواند کمک بزرگی به توسعه و ثبات افغانستان بکند که این موضوع دو دلیل دارد اول اینکه آنها همسایه ما هستند و دوم اینکه آنها متحد بسیار نزدیک پاکستان هستند».

کرزای همچنین در پاسخ به این سوال که ایا مسیرهای دیگری برای مذاکرات صلح با طالبان وجود دارد، تاکید کرد: « من به دفعات از عربستان سعودی و پادشاه آن خواستم به افغانستان کمک کند و او هم میخواست که کمک کند. عربستان سعودی و چین با هم خواهند توانست نیروی مهمی برای تغییر مسالمت آمیز در افغانستان و منطقه ایجاد کنند».

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها