امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139560
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، اتحادیه اروپا تمایل ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، اتحادیه اروپا تمایل دارد که در صورت فروکش کردن بحران در اوکراین، تحریم‌های روسیه را لغو کند و ضمن از سرگیری مذاکرات لغو روادید میان مسکو و دیگر پایتخت‌های اروپایی، مسائل مهم بین الملل مانند بحران لیبی و عراق را هم با هماهنگی روس‌ها حل کند.

بر اساس محتوای یک سند داخلی که به رویت وال‌استریت‌ژورنال رسیده و هنوز به صورت عمومی و خطاب به همه اعضای اتحادیه منتشر نشده است، اجرایی شدن این موارد به پایبندی مقامات روسیه به مفاد آتش‌بس امضا شده با اوکراین، ادامه تأمین گاز اروپا از طریق خط لوله اوکراین و پرهیز از سنگ‌اندازی در مسیر روابط سیاسی اقتصادی کی‌یف-بروکسل منوط خواهد بود.

بنا بر این گزارش، این پیش‌نویس در نشست بعدی وزرای خارجه اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر اساس این سند، قرار است تحریم‌های مربوط به ضمیمه شبه‌جزیره کریمه به فدراسیون روسیه، از دیگر تحریم‌های وضع‌شده علیه مسکو جدا شود تا راه برای کاهش تحریم‌های ضدروسی باز باشد.

اوکراین از اواخر سال گذشته در پی خودداری دولت وقت از امضای پیمان تجارت آزاد با اتحادیه اروپا تظاهرات غربگرایان را شاهد بود. همان تظاهرات‌ها و عدم پایبندی معترضان مورد حمایت غرب به توافقنامه‌ای که در اسفند ماه با حضور نمایندگان کشورهای اروپایی در کی‌یف امضا شد، به سقوط دولت منجر شد.

روی کار آمدن دولتی غربگرا در اوکراین شکل‌گیری اعتراضات در مناطق شرقی و جنوبی این کشور که عمدتا روس‌تبار هستند را موجب شد. جدایی کریمه از اوکراین در جریان همه‌پرسی عمومی و کشته شدن بیش از 2600 نفر در پی درگیری‌های مسلحانه میان استقلال‌طلبان و ارتش اوکراین، از نتایج این مناقشات بوده است.

این مناقشه و به خصوص الحاق شبه‌جزیره کریمه به فدراسیون روسیه، تأثیر بسیار نامطلوبی بر روابط غرب و روسیه گذاشت. اروپا و آمریکا مسکو را به شدت تحریم کردند و روس‌ها هم واردات هرگونه مواد غذایی از کشورهای تحریم‌کننده به بازار بزرگ مصرفی خود را ممنوع کرد.

حال بنظر می‌رسد اروپا می‌خواهد در این کش و قوس بحران اقتصادی، روابط اقتصادی و سودمند دیرین را دوباره زنده کند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها