امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139572
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 240
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست خبری فیلم سینمایی «استراحت مطلق» که در سی و سومین جشنواره فیلم فجر حاضر نیست صبح امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست خبری فیلم سینمایی «استراحت مطلق» که در سی و سومین جشنواره فیلم فجر حاضر نیست صبح امروز با حضور عبدالرضا کاهانی کارگردان در دفتر موسسه سینمایی نسیم صبا برگزار شد.

کاهانی در ابتدای نشست گفت: در شأن من و در شأن شما نیست که در این روزهای شلوغ سینما برای یک فیلم نشست خبری برگزار کنیم و واقعیت این است که اجبار ما را به اینجا کشانده چون من برای گفت‌وگو انگیزه ندارم و در این 10 روز که اسامی فیلم‌های بخش سودای سیمرغ اعلام شده سکوت کرده‌ام و سعی کردم رفتاری داشته باشم که در گذشته نداشتم.

وی افزود: چهره‌ای از من در سینما معرفی شده که همیشه کاهانی معترض است اما الان 2 سالی است که من نیستم و با رسانه‌های داخلی گفت‌وگو نکرده‌ام اما آنقدر در روزهای اخیر بداخلاقی و کج‌روی دیدم که احساس می‌کنم باید رو در رو با اصحاب رسانه صحبت کنم.

کاهانی با اشاره به سی و سومین جشنواره فیلم فجر گفت: اینکه فیلم من در جشنواره حاضر نیست چیزی عجیبی به نظر نمی‌رسد چون که زمانی فیلم من بوده که الان بخواهد باشد؟ چیزی که تعجب برانگیز است اخلاق دوستان در جشنواره است که در حال کپی‌برداری از اخلاقیات همان مسئولین قبلی سینمایی است و آقای سجادپور تمام این حرفها را در گذشته نیز می‌گفتند.

کارگردان «بیخود و بی‌جهت» تاکید کرد: هیچ یک از فیلم‌های قبلی من در دوره‌های قبل‌تر رای نیاوردند و اگر استراحت مطلق در این دوره از جشنواره قبول می‌شد جای تعجب بود چرا که جشنواره فیلم فجر برای من و فیلم‌های من جای غلطی است، ما نه در افتتاحیه و نه در اختتامیه جایی نداریم.

این کارگردان سینما گفت: فیلم استراحت مطلق را به جشنواره ندادم و این فیلم توسط دوست نازنینی و پادرمیانی او به جشنواره ارسال شد تا کمک شود پروانه نمایش بگیریم که از مهرماه نیز درگیر پروانه نمایش هستیم اما هنوز چیزی به دست ما نرسیده است.

کاهانی خاطرنشان کرد: چیزی که برای من حیرت برانگیز است حرفهایی است که قبل از اعلام اسامی فیلم‌ها با من زده شده و حتی تاریخ نمایش استراحت مطلق با هماهنگی من مشخص شده بود که زمانی باشد تا حساسیت کمتری بوجود بیاید همچنین در مورد فیلم سینمایی «وقت داریم حالا» که در فرانسه ساختم نیز با من صحبت‌هایی شده و این صحبت‌ها اولین‌باری است که برای من اتفاق می‌افتد که ترجیح دهم با یک مدیر سینمایی شام بخورم و سعی کنم تا سانسور را بپذیرم بنابراین با پای خودم به ارشاد رفتم و تعهد شفاهی دادم که تغییرات در فیلم را بپذیرم.

کارگردان فیلم سینمایی «هیچ» تاکید کرد: از خودم خجالت می‌کشم که از جشنواره حرف بزنم و این موضوع شاید از اینجا نشأت می‌گیرد که اغلب دست و پا می‌زنند تا آثارشان در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد.

وی گفت: ما از دوستان می‌خواستیم فیلم را اکران کنیم، نه تنها این فیلم را بلکه فیلم سینمایی «وقت داریم حالا» که من در فرانسه آن را ساختم اما به خاطر نمایش «استراحت مطلق» معطل ماندیم تا گزینه اکران را از دست دادیم.

کاهانی اظهارداشت: حرف زدن درباره جشنواره فیلم فجر برای من کشنده است چون وقتی دوربین را بالا ببریم و از بالا به فستیوال فیلم فجر نگاه کنیم می‌بینیم همه تکاپو دارند اما آن‌طرف‌تر خبری نیست.

کارگردان فیلم سینمایی «بیست» ادامه داد: اگر سیمرغ ارزش داشت تا به حال سیمرغ‌های زیادی از فیلم‌های من حذف شده اما من می‌گویم که شاید نبودن آدم را عزیزتر کند و واقعاً متأسفم برای سینمایی که در آن تعداد زیادی فیلم‌های فاخر با بودجه‌های هنگفت ساخته می‌شود اما من بعد از ساخت چند فیلم باید نگران لنز 40 باشم و استرس بگیرم که آیا می‌توانم از فیلمبردار جوان در فیلمم استفاده کنم؟

وی افزود: هیچ جای دنیا برای نبودن فیلم در جشنواره حرفی زده نمی‌شود تا جاییکه فیلم‌ساز مجبور شود مقابل اصحاب رسانه بنشیند و حرفهای خود را مطرح کند.

کاهانی گفت: این رأی‌ها برای من اهمیتی ندارد چون هیچکدام از فیلم‌های من به غیر از فیلم سینمایی «بیست» در جشنواره فجر رأی نیاورده است. من هم می‌توانستم داور بخش انتخاب باشم نه در این دوره بلکه در چند دوره گذشته اما واقعاً برای این سینما متاسفم که بیشتر از خودمان ضربه می‌خوریم تا مسئولین چون جایی که به آنها نیاز داریم آنها شانه خالی می‌کنند.

کاهانی با اشاره به آثار حاضر در سی و سومین جشنواره فیلم فجر اظهارداشت: من هم 7 اثر از آثار جشنواره فجر را دیده‌ام و مثل هیأت انتخاب از دیدن آنها شگفت‌زده شدم اما نمی‌دانم این سینما به کجا می‌خواهد برود که آنقدر نگرانی دارد از اینکه فیلم‌هایی ساخته شود تا مشکلات اجتماعی را بیان کند اما بخش نگران کننده جشنواره سیاستی است که به صورت پنهان به فیلمساز‌ها داده می‌شود.

کارگردان «اسب حیوان نجیبی است» گفت: من هم می‌توانم فیلمی بسازم که پیشاپیش در جشنواره حضور داشته باشد اما این کار برای من لذتی ندارد و من ترجیح می‌دهم که در جشنواره حضور نداشته باشم.

وی تاکید کرد: افتخار می‌کنم به اینکه سینمایی را پیگیری کردم که تا به حال بیش از یک میلیارد و نیم در 7 فیلمم هزینه نشده است. اما شما در حال حاضر به ارقامی که از فیلمها بیرون می‌آید دقت کنید.

کاهانی با اشاره به کم شدن استقبال از آثار سینمایی تاکید کرد: علت اینکه استقبال از فیلمها کم است بخاطر سیاستی است که جشنواره فیلم فجر به صورت پنهان به فیلم‌ها وارد می‌کند.

وی درباره زمان اکران فیلم سینمایی «استراحت مطلق» اظهارداشت: من حتماً این فیلم را در اسفندماه امسال به صورت عمومی اکران خواهم کرد چون فیلمسازی نیستم که فیلم بسازم و به سفر بروم و استراحت کنم، من مبارزه می‌کنم تا فیلمم را هرچه سریعتر اکران کنم چون حیات من بر این است که فیلم من در گیشه بفروشد.

کاهانی خاطرنشان کرد: ایران تنها کشوری است که می‌توان در آن فیلم نفروش ساخت و باز هم فیلم دیگری ساخت، البته در اینجا فیلم با هنرپیشه‌های معروف هم نمی‌تواند بفروشد اما دیده می‌شود که فیلم‌ساز فیلم بعدی خود را نیز کلید زده است.

کاهانی گفت: در دولت قبل به من مجوز فیلمسازی نمی‌دادند و من حاضر شدم فیلم ویدئویی بسازم و بعد از آن را با عنوان فیلم سینمایی ارائه دهم که با این موضوع نیز موافقت نشد برای همین به کشور فرانسه سفر کردم و در آنجا فیلم ساختم و بعد از آنکه متوجه تغییرات در ایران شدم به ایران بازگشتم تا دوباره در کشورم فیلم بسازم و سعی کردم قصه‌ای را ارائه بدهم که برای ارشاد هیچگونه نگرانی را در پی نداشته باشد.

کارگردان «استراحت مطلق» تاکید کرد: فیلم استراحت مطلق را ساختم و قرار هم نبود در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد چرا که اعتقاد داشتم آن را اکران کنم، فیلمی که با مجوز ارشاد ساخته شده است می‌توانست باعث افتخار سینمای ایران باشد، اگر اسم عبدالرضا کاهانی بر روی این فیلم نبود قطعاً این فیلم نماینده سینمای ایران در اسکار باشد اما این طور است که از الان نماینده ایران در اسکار مشخص شده است.

وی تاکید کرد: افتخار من این است که در این جشنواره نیستم و این نبودن‌ها است و این نبودن‌ها باعث می‌شود بزرگتر شوم و رو به جلو گام بردارم.

کاهانی گفت: اگر فیلم من در جشنواره فیلم فجر حضور داشت باز هم اعتراض می‌کردم و به احترام بهمن فرمان‌آرا فیلمم را از جشنواره بیرون می‌کشیدم.

وی درباره اصلاحات وارد شده در فیلم سینمایی استراحت مطلق گفت: 16 مورد اصلاحات در فیلم من عنوان شده است که آقای سعید خانی به عنوان مجری طرح پیگیر این موضوع بودند و با جلساتی حل شد، من اگر اصلاحات را می‌پذیرفتم فیلمم اکران می‌شد، زمان فیلم سینمایی استراحت مطلق 76 دقیقه است و اگر بیش از یک دقیقه از این فیلم حذف شود دیگر فیلم سینمایی نخواهم ساخت.

کاهانی تاکید کرد: من قطعاً فیلمم را در اسفندماه اکران می‌کنم و پروانه نمایش آن را از خدا می‌گیرم.

وی در ادامه در خصوص ممیزی‌های فیلم گفت: ممیزی‌هایی که به این فیلم وارد شده است اساساً در سینمای ایران حل شده‌اند، در مورد برخورد مرد و زن هم در تمامی فیلم‌های دولتی دیگر این موضوع وجود داشته است. به من گفتند که در ابتدای فیلم باید عنوان شود که فریده فرامرزی و رضا عطاران زن و شوهر واقعی هستند و سپس فیلم آغاز شود تا زمان فیلم افزایش پیدا کند.

در ادامه این نشست از کاهانی درباره ادامه فیلم‌سازی‌اش در ایران سوال شد که او اینگونه پاسخ داد: من قطعاً در ایران فیلم خواهم ساخت اما دیگر فریب جشنواره را نمی‌خورم چرا که جشنواره فجر برای من تمام شده است، قبلاً هم فیلمی در جشنواره فجر داشتم که جوایز متعددی را دریافت کرد اما الان به این نتیجه رسیدم که تمامی آن جوایز در گذشته فیلم من لکه ننگ است.

کاهانی درباره اظهارات اخیر صدرعاملی در برنامه هفت گفت: من برنامه هفت را دنبال نمی‌کنم و آن شب هم اظهارات آقای صدرعاملی را ندیدم فقط از برخی دوستان حرفهایی از ایشان شنیدم.

کاهانی در ادامه این نشست با اشاره به استیضاح وزیر ارشاد گفت: من موافق استیضاح وزیر ارشاد هستم چون حق فیلمسازان را به آنها نمی‌دهد و فیلم‌هایشان را اکران نمی‌کند.

همچنین کاهانی درباره فیلم‌سازی در خارج از کشور گفت: من می‌خواهم در خارج از کشور فیلم بسازم ولی به هیچ عنوان مهاجرت نخواهم کرد و اگر به خارج از کشور می‌روم به این دلیل است که می‌خواهم فضای جدیدی را در فیلم‌سازی تجربه کنم، من به ایران آمدم تا فیلمی را به کارگردانی سهیل بیرقی تهیه کنم اما مدت‌هاست که درگیر پروانه ساخت شده‌ایم و صبر کرده‌ایم.

در ادامه این نشست خبرنگاری از کاهانی سوال کرد که فیلم شما برای کدام ارگان یا گروهی حساسیت برانگیز است که کاهانی گفت: نوعی جدیدی از سانسور در مدیریت سینمایی باب شده است، اینکه مسئولین ارشاد می‌گویند که کاری از ما ساخته نیست و فیلم شما جنجال برانگیز خواهد بود نوع جدیدی از سانسور خواهد بود که من زیر بار این سانسور نمی‌روم و قول می‌دهم فیلمم را اکران طولانی و پرفروش خواهم کرد.

کاهانی در ادامه ضمن انتقاد از علیرضا رضاداد دبیر سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: مشکل اصلی من با آقای رضاداد است چرا که می‌توانست فضا را کنترل کند ولی متاسفانه در این بخش مدیریت درستی انجام نداده است و من فریب رضاداد را خورده‌ام.

کاهانی با اشاره به فیلم «بیخود و بی جهت» در جشنواره‌ سی‌ام فیلم فجر گفت: آقای محمد خزایی دبیر آن دوره از جشنواره برای اکران بیخود و بی‌جهت با من همکاری کرد و قرار شد فیلم را ببیند تا این فیلم در جشنواره به نمایش در بیاید.

من برای اکران بیخود و بی‌جهت سر خزایی را کلاه گذاشتم اما در این دوره رضاداد سر من را کلاه گذاشت.

کاهانی در پایان گفت: فیلم استراحت مطلق به هیچ‌کس بر نمی‌خورد و همه این دعواها ظاهری است، عملاً در دنیای امروز سانسور یک شوخی محض است، همین فیلم‌هایی که سانسور می‌شود در رسانه خانگی طور دیگری نمایش داده می‌شود.

وی با اشاره به جشنواره سی و سوم فیلم فجر گفت: جشنواره امسال همه را شگفت‌زده می‌کند چون آنقدر خنثی است و این میزان عقب‌نشینی حیرت‌انگیز است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها