امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139582
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، اردشیر صالح‌پور دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر پس از مدت‌ها انتظار و در فاصله یک هفته مانده به آغاز ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، اردشیر صالح‌پور دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر پس از مدت‌ها انتظار و در فاصله یک هفته مانده به آغاز بزرگترین رویداد تئاتر کشور در حالی امروز در تئاتر شهر مقابل خبرنگاران قرار گرفت که برخلاف انتظار بسیار از اهالی رسانه نه تنها در خصوص معضلات، مشکلات و کمبودهای جشنواره تئاتر فجر نکته قابل‌ ملاحظه‌ای را ذکر نکرد، بلکه به دلیل برخی موضع‌گیری‌ها این نشست در ساعات پایانی با تنش بین او و خبرنگاران همراه بود.

براساس این گزارش، در این نشست که مهدی حاجیان مسئول دبیرخانه جشنواره و عباس غفاری مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی صالح‌پور را همراهی می‌کردند، وی پس از آنکه اعلام کرد جشنواره از تاریخ اول تا دوازده بهمن برگزار خواهد شد، شعار جشنواره را «فرهنگ ایرانی و تئاتر ملی» عنوان کرد.

صالح‌پور اضافه کرد: سی و سومین جشنواره تئاتر فجر سه رویکرد مشخص دارد تحت عنوان ایران فرهنگی، هویت شرقی و تئاتر ملل مسلمان که در فراخوان منتشرشده نیز محورهای مورد تأکید خودمان را مطرح کردیم.

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر با اشاره به اینکه عالی‌ترین و متجلی‌ترین نماد تئاتر در کشور است، گفت: در فراخوان امسال بنده در یادداشتی از لفظ خانواده صمیمی تئاتر ایران استفاده کردم و همچنان به این محور اعتقاد دارم که تئاتر یک خانواده جهانی است و تئاتر ایران هم بخشی از پیکره تئاتر جهان است.

براساس این گزارش، در ادامه صالح‌پور پس از یک مقدمه تقریباً طولانی و خواندن متنی که متعلق به یکصد و پنجاه سال قبل و متعلق به میرزا رضای طباطبایی نائینی که در روزنامه تئاتر چاپ شده بود، به سراغ معرفی بخش‌های جشنواره رفت و اظهار داشت: جشنواره سی و سوم شامل بخش نسل نو که اختصاص به کارگردانان زیر 30 سال دارد، تازه‌ها، برگزیدگان مناطق، چشم‌انداز، بخش خیابانی، بخش مرور، بخش میهمان، بخش بین‌الملل، بخش رادیو نمایش، عکاسی تئاتر، کارگاه‌های آموزشی، سمینار مبانی نظری و تئوریک و بخش تجلیل از چهار شهید هنرمند تئاتر و درگذشتگان خواهد بود.

سرپرست مرکز هنرهای نمایشی در تشریح بخش بین‌الملل تصریح کرد: امسال به دلیل کمبود بودجه مجبور شدیم تعداد گروه‌ها را کاهش دهیم، اما آثاری از لهستان، ارمنستان، گرجستان، آلمان، فرانسه، روسیه، عمان، اقلیم کردستان عراق یک اثر مشترک بین ایران و نروژ، اثری مشترک بین ایران و ایتالیا و یک اثر مشترک بین ایران و چند کشور اروپایی حضور دارد.

همچنین در تشریح رادیو نمایش با انتقاد از وضعیت فعلی رسانه ملی گفت: در سالیان دور، رادیو هر چهارشنبه برنامه زنده‌ای را روی آنتن می‌برد که در آن نمایشنامه‌ها به صورت زنده توسط اساتید مطرح اجرا می‌شدند، اما متأسفم که امروز در رسانه ملی حتی یک برنامه تئاتر هم نداریم و آن یک برنامه‌ای هم که بود تعطیل شد، اما امسال مانند سال‌های گذشته توجه ویژه‌ای به بخش رادیو نمایش داشتیم.

صالح‌پور همچنین در تشریح بخش عکاسی تئاتر نیز با اشاره به اینکه خاطرات و مخاطرات تئاتر در عکس نهفته است، اظهار داشت: امسال متفخریم که بخش جدید را به عکاسی تئاتر اضافه کرده‌ایم و آن هم انگاره عکس است و این بخش به نوعی گرته‌برداری از فتورمان محسوب می‌شود که قطعاً در دیده شدن و جذابیت آثار مؤثر خواهد بود و کتاب عکاسی تئاتر هم طبق دوره‌های گذشته منتشر خواهد شد.

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر در ادامه با اشاره به اینکه امسال قرار است یک سالن جدید که در خیابان فلسطین قرار دارد به مجموعه سالن‌های تئاتر اضافه شود، خاطرنشان کرد: تعداد کلی آثار راه‌یافته به جشنواره 118 اثر است که شامل 106 اثر ایرانی و 18 اثر خارجی می‌شود و از مجموعه 106 اثر ایرانی 29 اثر نمایش خیابانی و 77 اثر نمایش صحنه‌ای هستند. همچنین از بین آثار ایرانی، 61 اثر مربوط به شهرستان و 45 اثر متعلق به تهران است که نسبت تولید آثار ارائه‌شده 60 به 40 است.

با ارائه توضیحات اولیه صالح‌پور که طولانی‌شدن آن با اعتراض یکی از خبرنگاران مواجه شده بود، نشست وارد بخش پرسش و پاسخ شد که صالح‌پور در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه عنوان کرده است جشنواره عالی‌ترین تجلی‌گاه تئاتر کشور است، اما چرا نمی‌توان در جشنواره سی و سوم چنین موضوعی را مشاهده کرد، گفت: من تئاتر را می‌شناسم، مدیر نیستم، اما یک تئاتری هستم و هیچ‌وقت مقابل اهالی تئاتر نیستم. به اعتقاد من تئاتر فجر عالی‌ترین تجلی‌گاه تئاتر است و من بسیار متأسفم که عالی‌ترین تجلی‌گاه تئاتر دچار حواشی شده است، مدیران عوض می‌شوند، دبیران تغییر می‌کنند و از مجموعه چهار ماه زمانی که بنده حکم دبیر را گرفتم، سه ماه آن به حواشی گذشت.

سرپرست مرکز هنرهای نمایشی خاطرنشان کرد: من کسی هستم که با جشنواره تئاتر فجر بزرگ شده‌ام، اما تازه 15 روز است که به معنای واقعی کلمه جشنواره برای ما شروع شده و متأسفم که این حواشی دارد بر پیکره تئاتر لطمه می‌زند و امیدوارم هرگز دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص پوستر نامناسب جشنواره سی و سوم گفت: در خصوص پوستر من فکر می‌کنم شاید بهترین نوع برخورد را داشته‌ام، چرا که در درجه اول خودم عضو تئاتر هستم و بسیاری از این مسائل را می‌دانم، اما باید به این موضوع باید توجه کنیم که یارتا یاران و یک هنرمند تئاتر است و ما از جای دوری او را نیاورده‌ایم و خودش پیشنهاد طراحی پوستر را بدون آنکه ریالی بخواهد از ما پول بگیرد مطرح کرد.

صالح‌پور در تشریح المان‌های استفاده‌شده در پوستر جشنواره تئاتر فجر تأکید کرد: در پوستر جشنواره امسال به سمت و سویی رفتیم که هنر نگارگری ایرانی باشد و آن ماسک‌هایی که بر روی صورت دو شخصیت پوستر قرار دارد، سیماچه‌هایی مربوط به دوره‌های ساسانی است که بر روی آنها طرح‌های ترنج ایرانی زده شده و ما سعی کردیم در پوستر، مدیم هنر ایران را رعایت کنیم و کانسپت یارتا یاران در این طراحی، پرده‌خوانی ایرانی بوده است.

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر در ادامه بیان داشت: در واقع ما در طراحی پوستر به دنبال المان‌های فرهنگ ملی بودیم، اما وقتی از زبان اساتید فن شنیدم که این مفاهیم ایرانی القا نشده است، اعلام کردیم تا 25 دی‌ماه فرصت است تا پوسترهای مختلف به دبیرخانه ارائه شود و درنهایت از بین پوسترهای جدید، یک اثر را انتخاب خواهیم کرد، اما به این معنی نیست که مابقی آثار را کنار بگذاریم، بلکه یک نمایشگاهی از همه پوسترهای ارائه‌شده برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: البته در جلسه‌ای که چند روز قبل با اعضای انجمن گرافیک داشتم، به آنها گفتم؛ چه من سال آینده دبیر باشم چه نباشم، یک فراخوانی را از همین امروز برای طراحی پوستر اعلام کنید تا آثار به دست ما برسد، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که یارتا یاران به عنوان هنرمندی که این پوستر را طراحی کرده بود، از اینکه چرا در این مدت هیچ نقدی صورت نگرفته بود و تنها توهین شده بود، بسیار ناراحت بود.

سرپرست موقت مرکز هنرهای نمایشی با تأکید دوباره بر این نکته که دبیرخانه جشنواره پس از چهار ماه بلاتکلیفی از پانزده روز قبل کار خود را به طور جدی آغاز کرده است، گفت: من به عنوان دبیر جشنواره در کنار شما هستم و هرگز پوزیشن مدیر را نداشتم و از هرگونه نقدی استقبال می‌کنم، من در کنار شما هستم و از شما می‌خواهم ایرادها را بگویید چرا که ما هم اشتباه می‌کنیم، اما تلاش یارتا یاران را باید برای ارائه یک کار ایرانی احترام بگذاریم و پس از آن هم، من از شما می‌خواهم آثاری را که برای ما ارسال شده نقد کنید و خواهش می‌کنم به حرمت فضیلت نقد، مسئله پوستر را در بستر صحیح خودش نقد کنید و خواهش می‌کنم همین روحیه انتقاد را در همه شئونات داشته باشید نه فقط در باره یک برگ کاغذ، اینگونه انتقاد کنید.

صالح‌پور در ادامه با اشاره به اینکه اوضاع تئاتر بسیار بد است، بیان داشت: اوضاع تئاتر خیلی بد است و پیش از آنکه شما این را بدانید، من این موضوع را می‌دانم، مدیران می‌آیند و می‌روند، اما باز هم اهالی رسانه و تئاتری‌ها باقی می‌مانند و من امروز در رنج این هستم که می‌بینم تئاتری من هیچ حمایتی نشده و نگران مسائل اولیه‌اش است.

دبیر جشنواره تئاتر فجر همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر دلایل عدم برگزاری جشنواره سی و سوم در شهرستان‌ها گفت: بودجه امسال برخلاف سال گذشته با وجود بیشتر شدن هزینه‌ها کاهش داشته است، بودجه سال قبل 2.5 میلیارد تومان بود در حالی که بودجه امسال 1 میلیارد و 800 میلیون تومان است و من هم تا حالا به یک دلیل قبول کردم که دبیر باقی بمانم و آن هم این است که پول باقی‌مانده، طلب بچه‌های تئاتر باشد.

وی افزود: پیشنهاد مالی ما برای جشنواره سی و سوم 3 میلیارد و 600 میلیون تومان بود، اما این بودجه حتی از سال گذشته هم کمتر است، ولی با این وجود دستمزد هیچ‌کدام از اهالی تئاتر کاهش نداشته است.

صالح‌پور خاطرنشان کرد: قرار بود امسال در چهار منطقه جشنواره تئاتر فجر برگزار شود، اما تنها به دلیل نبودن پول این کار را انجام ندادیم، ولی باز هم جای خوشحالی است که در جدول 65 درصد آثار متعلق به تئاتر شهرستان است و این آثار را می‌توانیم در تهران ببینیم.

سرپرست مرکز هنرهای نمایشی همچنین با اشاره به اینکه احتمال دارد مجموعه پردیس تئاتر خاوران به سالن‌های جشنواره فجر اضافه شود، گفت: پردیس تئاتر تهران که در خاوران قرار دارد مجموعه بسیار خوبی است که 6 سالن بلک‌باکس دارد و در حال آماده‌سازی است، به همین دلیل ما دو جدول طراحی کرده‌ایم که جدول اول با سالن‌های پردیس خاوران است و جدول دوم، بدون خاوران است و امیدواریم شهرداری حداقل بتواند سه سالن این مجموعه را به موقع به جشنواره تئاتر فجر برساند.

براساس این گزارش، بخش پایانی این نشست چهار ساعته که بیش از یک ساعت و نیم تبدیل به تنش بین اهالی رسانه و اردشیر صالح‌پور بود چرا که با توجه به اظهارنظر وی مبنی بر اینکه از مجموعه چهار ماه زمانی که برای حکم دبیری او صادر شده بود سه ماه را به حاشیه‌های ماندن یا نماندن مدیر تئاتر گذرانده بود، اهالی رسانه اعتقاد داشتند صالح‌پور که در حال حاضر سرپرست موقت مرکز هنرهای نمایشی نیز محسوب می‌شود، با صراحت و صداقت بیشتری در خصوص موضوعات و مشکلات تئاتر صحبت می‌کرد و نباید بعد از چهار ماه و بدون آنکه هیچ صحبتی با خبرنگاران مطرح نکند، در این نشست از این موضوع پرده‌گشایی می‌کرد که این موضوع با واکنش صالح‌پور تبدیل به یک جدال کلامی شد و فضای پرتنشی را بر نشست خبری دبیر جشنواره تئاتر فجر حاکم کرد.

در مجموع طبق اظهارنظر بسیاری از حاضران در جلسه، این نشست بعد از چهارماه هیچ نکته جدیدی نداشت و نتوانست پاسخگوی انتظار چهار ماهه خبرنگاران برای شنیدن صحبت‌های اردشیر صالح‌پور باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها