امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139592
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید صبح امروز سه شنبه 23 دیماه در خانه هنرمندان  با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید صبح امروز سه شنبه 23 دیماه در خانه هنرمندان  با حضور محمد آفریده، محمدرضا اصلانی، مهدی یارمحمدی، دکتر غلامرضا کاظمی دینان، مونا زاهد و فیلمسازان و علاقمندان به سینمای مستقل برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پیام دبیر جشنواره قرائت شد و سپس محمد آفریده عضو شورای سیاست گذاری جشنواره طی سخنانی پیرامون جایگاه سینمای مستقل  سخنانی را ارائه کرد.

محمد آفریده درباره سینمای مستقل در تاریخ سینما گفت: در تاریخ سینما، در کنار و حاشیه جریان اصلی سینما، همواره گروهی در تلاش بودند تا حرف، اندیشه، سلیقه و فرم ذهنی خود را ، به‌عنوان هنر ناب و حقیقی به اثبات برسانند.

وی در ادامه افزود: این تلاش بسیاری از مواقع، سینما را از تکرار و کهنگی دور و با مقتضیات روز جوامع نزدیک می کرد اما از معایب این جریان، دور شدن بخشی از سینما از مردم و جامعه بود ضمن اینکه این جریان در خارج از حوزه اصلی خود، در بعضی مواقع، جامعه و مردم را روبروی خود می دید اما به لطف تکنولوژی و نزدیک شدن فرهنگ‌ها و آگاهی، این جریان به موج تازه و سرزنده ای برای یک سینمای دیگرکه خلاقانه و پیشتاز و مستقل است، تبدیل شد و هم اینک می تواند به‌عنوان یک دانشگاه، برای همه مردم و البته خود سینما توشه و بهره داشته باشد.سینمای مستقل، سینمایی است که از تکرار فرار می کند و با خلاقیت گره خورده است.

آفریده همچنین گفت: استقلال یکی از شعارهای کلیدی و بنیادین انقلاب اسلامی سال 57 بود. از استقلال ، آزادی و تعهد قوام می گیرد. وقتی استقلال نباشد، آزادی هم نیست. با استقلال و آزادی است که خلاقیت و هنر واقعی شکل می گیرد. استقلال بی بند و باری نیست، بلکه تعهد واقعی است. هنرمند مستقل تلاش می کند از سطح سلیقه سازمان‌ها، مراکز و ... که گرفتار روزمرگی هستند خود را رها کند.

در ادامه این مراسم محمدرضا اصلانی نیز گفت: در ایران بن بست هایی وجود دارد که نمی توان سینمای مستقل داشت بنابراین باید به فکر راه حل باشیم و تسلیم این بن بست ها نشویم. در سینمای مستقل معیار باید ساختار، محتوا و تجربه باشد و با تجربه یک روایت و زبان جدیدی را وارد سینما کنیم در این صورت می توانیم برای سینمای مستقلمان بیننده هم داشته باشیم.

کارگردان «آتش سبز» گفت: سینمای ایران باید توان ایستادن در مقابل سینمای جهان و اندیشه جهانی را داشته باشد اما متاسفانه سینمای مستقل در ایران نمی تواند از مرزها خارج شود درحالیکه سینمای ما باید با سینمای مستقل جهانی اروپا و آمریکا سنجیده شود.

اصلانی ادامه داد: جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید باید در این راستا قدم به قدم جلو برود و راه حل ارائه دهد. این جشنواره باید نشست هایی با کسانیکه در این رابطه حرف هایی برای گفتن دارند برگزار کند ضمن اینکه واشکافی کند که سینمای مستقل کجا می تواند برود و چه راهکاری برای مستقل شدن می تواند داشته باشد.

وی افزود: برای این کار باید با جهان ارتباط برقرار کنیم یعنی درواقع زمینه سینمای مستقل در جهان را فراهم کنیم. سینمای مستقل موضوعات زیادی را می تواند در برداشته باشد که می توان این موضوعات را درجه بندی کرد و بر اساس آن با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کرد.

کارگردان مستند«خاطرات یک هفتاد و پنج‌ساله» خاطرنشان کرد: همانطور که می دانید برگزاری جشنواره فیلم یک حرکت اجتماعی است بنابراین باید اجتماعی هم عمل کرد زیرا همین امر موجب می شود تا جامعه ایرانی را به درستی معرفی کنیم.

اصلانی با بیان اینکه فیلمساز مستقل باید نظریه شخصی داشته باشد گفت: فیلمساز مستقل باید اندیشه هایی مختص به خود را داشته باشد و چند اندیشه را باهم ترکیب نکند و به نام خودش کند.

بنابراین گزارش، جشنواره فیلم کوتاه مستقل از امروز آغاز به کار کرده است و تا 5 شنبه 25 دی ماه ادامه دارد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها