امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139632
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۳
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، زمزمه‌های نشست خبری کارگردان «استراحت مطلق» از یکی دو هفته قبل شنیده می‌شد. یعنی از قبل همان ده ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، زمزمه‌های نشست خبری کارگردان «استراحت مطلق» از یکی دو هفته قبل شنیده می‌شد. یعنی از قبل همان ده روزی که کاهانی می‌گوید سکوت مطلق کرده است. حرف‌های در گوشی می& zwnj;گفت کارگردان جوان سینمای ایران خشمگین شده است، خشمگین از اینکه چرا جشنواره فجر قلم قرمز روی نام او کشیده است.

روز دوشنبه تماس‌ها آغاز شد؛ کاهانی فردا نشست دارد و می‌خواهد همه حرف‌هایش را بزند. دفتر شرکت تولید و پخش نسیم صبا محل برگزاری نشست بود. کاهانی با کوله‌باری از گلایه مقابل خبرنگاران قرار گرفت. در اوج عصبانت گاهی به دلیل شخصیت طناز و بذله‌گویش حتی شوخی‌های کرد که جمعیت را خنداند اما یادش رفته بود نشستی که برای دفاع از «دموکراسی» برگزار کرده در پایان تبدیل به نشستی «ضد دموکراسی» شد.

کاهانی یادش رفت که باید کسانی را قاضی قرار دهد که معتقد است برای آنها فیلم می‌سازد نه جشنواره فجر؛ اما او نشستی برگزار کرد و حرف‌هایی زد که شاید ناآگاهانه و برخلاف تمام اساتیدش در سینما نه تنها قاعده بازی را به هم زد بلکه با گفتن این جمله که:«جشنواره برایم مهم نیست» خودش بزرگترین علامت سوال را در مقابل خودش قرار داد. چون در مقابل جشنواره‌ای طغیان کرده بود که اساسا برایش مهم نیست!. پس این همه اعتراض از کجا می‌آید؟!

کاهانی در این نشست از مضرات ممیزی گفت اما یادش رفت بگوید خودش برای حضور در جشنواره اصلاحات را پذیرفته بود اما فیلمش برای حضور در جمع 22 فیلم بخش مسابقه تنها 3 رای آورده بود(شاهد ماجرا اعضای هیات انتخاب). کاهانی گفت که به اصلاحات فیلمش تن نمی‌دهد؛ گفت که فیلمش را قطعا اسفندماه اکران می‌کند. اما نگفت چرا به یکباره یادش افتاده بعد از دو هفته فیلمش در جشنواره نیست و امروز وقت اعتراض است؟!(واقعا چرا کاهانی اینقدر دیر به فکر اعتراض افتاد؟!) و باز هم یادش رفت بگوید چه مواردی در فیلمش بوده که شامل اصلاحات شده اما در یک ژست کاملا حق به جانب روبروی خبرنگاران نشست و بعد از اعتراض به همه چیز و همه کس با ژشتی حق به جانب از اکران فیلمش گفت و ای کاش می‌پذیرفت اصلاحات و یا عدم اصلاحات فیلمش نقشی در عدم حضور در سودای سیمرغ ندارد.

اما اساسا آنچه کاهانی به عنوان اصلاحات فیلمش از آن یاد می‌کند چیست که حاضر نشد آنها را انجام دهد. فیلم «استراحت مطلق» در شرایطی با اصلاحات از شورای پروانه نمایش مواجه شده است که فیلم برای نمایش عمومی به لحاظ محتوا و مضمون نیاز به 8 مورد اصلاح دارد.

عبدالرضا کاهانی کارگردان فیلم «استراحت مطلق» در نشستی که برگزار کرد به عدم حضور فیلمش در جشنواره فیلم فجر معترض بود و تاکید کرد فیلم با 8 مورد مشخص و 16 مصداق اصلاح از سوی شورا مواجه شده است.

براساس پیگیری‌های خبرنگار سینمایی فارس، فیلم «استراحت مطلق» در تایمی ساخته شده که طبق قانون شورای پروانه نمایش اگر یک دقیقه از فیلم حذف شود کارگردان موظف است یک فیلم کوتاه به آن ضمیمه کند و با فیلم کوتاه اجازه پروانه نمایش بگیرد. این درحالی است که فیلم به دلیل موضوع و محتوایش با اصلاحات مواجه شده است و کارگردان مدعی است که هیچ راشی ندارد.

این منبع آگاه در وزارت ارشاد که نخواست نامش فاش شود درباره اصلاحات فیلم گفت: فیلم 8 مورد اصلاح از شورای پروانه نمایش دریافت کرده است. ارتباط میان زن و مرد داستان اصلا مشخص نیست و مخاطب متوجه نمی‌شود این زن در حال حاضر همسر شخصیت اصلی داستان (رضا عطاران) است یا خیر البته فیلمساز تاکید کرده است که زن و شوهر طلاق گرفتند اما به دلیل نگاه‌های منفی که به زن از سوی مردان دیگر وجود دارد در بخش هایی از فیلم بازیگر مرد تاکید دارد که زنش است و این دیالوگ استفاده می‌شود «بابا زنمه» تکلیف این ارتباط از نگاه شورای پروانه نمایش باید مشخص شود و نوع ارتباط این دو پررنگ شود.

صحنه‌های متعددی از کشیدن حشیش در فیلم دیده می شود و حتی نحوه آماده سازی حشیش دیده می‌شود که از نظر شورا باید این صحنه‌ها حذف شود. به وفور در فیلم فحش و ناسزا وجود دارد که در بخش هایی باید حذف شود. تماس های متعدد بدنی در فیلم دیده می شود که پیش از این کارگردان به شورا اعلام کرده است که ابتدای فیلم اعلام می کند که عطاران و همسرش در فیلم بازی می کنند. در بخشی از فیلم مردها با هم فوتبال بازی می کنند که یک گروه لخت هستند و گروه دیگر لباس به تن دارند.

بنابراین گزارش، اصلاحات فیلم برای اکران عمومی اجتناب ناپذیر است و اصلاحات به گونه ای است که ممکن است فیلم کمتر از استاندارد فیلم بلند باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها