امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۴:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139638
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۳
تعداد بازدید: 34
نشریه شارلی ابدو در جدیدترین اقدام موهن خود علیه مقدسات اسلامی، اقدام به انعکاس کاریکاتوری از پیام عظیم‌الشأن اسلام در روی جلد نشریه اخیر خود ...

نشریه شارلی ابدو در جدیدترین اقدام موهن خود علیه مقدسات اسلامی، اقدام به انعکاس کاریکاتوری از پیام عظیم‌الشأن اسلام در روی جلد نشریه اخیر خود کرد که با بررسی مسائل پیرامون آن می توان به این واقعیت رسید که آزادی بیان صرفا زمانی جایز است که در راستای اهداف اسلام‌ستیزی و اسلام هراسی غرب باشد.

حادثه تروریستی حمله به نشریه فرانسوی شارلی ابدو در هفته گذشته را از دو منظر باید مورد بررسی قرار داد و آن اینکه بسیاری در غرب این حمله را حمله به آزادی بیان دانسته و با تکرار سناریوهای پیشین در صدد القای این امر بودند که مسلمانان در پس این رویداد قرار دارند. روی دوم این رویداد را از این زاویه باید مورد توجه قرار داد که اساسا از منظر دیدگاه‌های غربی توهین به مقدسات دینی تا چه جایی مذموم است و باید مورد نکوهش قرار گیرد.

تردیدی نیست که هیچ انسان منطقی و عاقلی از کشته شدن تعدادی انسان در حادثه حمله به نشریه شارلی ابدو حمایت نکرده و آن را محکوم می کنند. در همین حادثه، علت حمله طرح کاریکاتوری از رهبر داعش در عراق عنوان شد که باعث شد دو فرد مسلح در واکنش به این امر به ساختمان نشریه حمله کرده و اقدام به تیراندازی کنند. پس از آن بود که جریان تبلیغاتی و رسانه‌ای غرب از تمام حربه‌ها و امکانات خود بهره گرفت تا این حمله را حمله به ارکان آزادی بیان و رویارویی اسلام با غرب به تصویر بکشند و مراسم های مختلف برگزار شده و افراد بسیاری در نکوهش این امر سخنرانی کردند.

جدای از اینکه چگونه می توان توهین به مقدسات دینی دیگران را با آزادی بیان توجیه و دارای تعریف کرد این سوال مطرح می شود چرا گردانندگان نشریه شارلی ابدو تنها چند روز پس از حمله به محل نشریه در رفتاری نامتعارف و متناقض اقدام به ترسیم کاریکاتوری موهن از پیامبر اسلام می نمایند و هیچ اندیشمند و متفکر غربی در این باره به واکنش نمی افتد که توهین به مقدسات مسلمانان نه تتها امری شایسته و جایز نیست بلکه طبیعی است که عده‌ای را به واکنش وادارد.

آزادی بیان در غرب همچون بسیاری از امور دارای تعریفی است که صرفا در راستای اهداف غربی باشد. هولوکاست از جمله رویدادهایی است که اکنون تبدیل به منطقه ممنوعه برای ورود پژوهشگران و اندیشمندان شده و همین دنیای غرب که درباره آزادی بیان گوش دنیا را کر کرده، تحت هیچ شرایطی اجازه بررسی و تفحص درباره هولوکاست و مسائل مرتبط با آن را نمی دهد و با انکارکنندگان آن بشدت برخورد کرده و زندان، آخرین ایستگاه کسانی است که هولوکاست را به زیر سوال ببرند.

قطعا از جنبه حقوقی، قانونی در کشورهای اروپایی وجود دارد که نسبت به انکارکنندگان هولوکاست برخوردهای حقوقی و قضایی صورت گیرد. اما سوال این است چرا در قبال توهین به مقدسات اسلامی و شخص پیامبر معظم اسلام به عنوان بزرگترین و عزیزترین دارایی مسلمانان، هیچ مبنای حقوقی و قضایی وجود ندارد؟ چرا نشریه‌ای دست چندم در مهد دموکراسی و آزادی بیان بدون دغدغه در روی جلد خود به مقدسات اسلامی توهین می کند و قانونی برای برخورد با آن وجود ندارد؟

باید به این سوالات از این منظر پاسخ گفت که اسلام ستیزی و اسلام هراسی سناریویی بدقت طراحی شده در غرب است که بر اساس آن چون هیچ مجرای قانونی و حقوقی برای برخورد به توهین کنندگان به مقدسات وجود ندارد، شخصیتها و نشریات غربی بدون هراس از برخوردهای قضایی و در چارچوب آنچه که آزادی بیان می نامند اقدام به توهین و بی احترامی به مقدسات مسلمانان می نمایند و هیچ دادگاه و دادستانی نیست که مدعی العموم مسلمانان شده و نسبت به بی احترامی به بزرگان اسلام برخورد قضایی سخت صورت دهد.

اسلام ستیزی در غرب طرحی است که آزادی بیان در دستور کار قرار داده و اگر واکنشی هم به این امر صورت گیرد، به دلیل آنکه آزادی بیان زیر سوال رفته، سرکوب خواهد شد اما شاهدیم اگر کسی هولوکاست را به زیر سوال ببرد در اینجا دیگر آزادی بیان معنایی پیدا نمی کند و هولوکاست در سطح بالاترین مقدسات غربی قرار می گیرد. اگر انکار هولوکاست ممنوع است و کسانی که آن را به زیر سوال ببرند یا درباره آن اقدام به پژوهش کنند، زندانی خواهند شد، توهین به مقدسات مسلمانان نیز ممنوع است و باید با توهین کنندگان برخورد جدی صورت گیرد اما نه تنها در غرب برخوردی صورت نمی گیرد بلکه غربی‌ها هرگونه واکنش به این امر را در قالب اسلام هراسی برده و چنان به آن شاخ و برگ می دهند که گویی مسلمانان همگی تروریست بوده و به هیچ قانون و رویه‌ای پایبند نیستند و حذف فیزیکی را بهترین شیوه برای برخورد با مشکلات می دانند اما روشن است اگر رویه قضایی و قانونی برای برخورد با توهین کنندگان به مقدسات اسلامی وجود داشت به برخورد قهری در حادثه شارلی ابدو نیازی نبود.

در دنیای غرب به بهانه آزادی بیان به بالاترین مقدسات اسلامی توهین می شود و راه توهین به نظر به بن بستی ختم نمی شود و طراحان توهین به مقدسات در چارچوب اسلام ستیزی و اسلام هراسی مسیر را برای تداوم این روند هموار کرده اند و هیچ دادگاه و قانونی که عدالت را خواهان بوده و با توهین کنندگان برخورد کند دیده نمی شود اما اگر کسی به ارزشهای مد نظر غرب انتقادی وارد کرده و آن را زیر سوال ببرد دیگر آزادی بیان معنا و مفهومی ندارد.

 آزادی بیان زمانی قابل احترام است که در چارچوب اهداف و طرحهای غربی باشد و نحوه برخورد با توهین کنندگان به مقدسات و شعائر اسلامی –که این بار از آستین گردانندگان نشریه شارلی ابدو بیرون آمد- از این واقعیت حکایت دارد که غربی‌ها با هدفگذاری دقیق سناریوی اسلام هراسی و اسلام ستیزی را دنبال می کنند که زمانی در بستری نیابتی از سوی گروهکهای فریب خورده‌ای چون داعش که داعیه مسلمانی دارند و گهگاه در غالب کاریکاتوری در یک نشریه فرانسوی، دنبال می شود.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها