امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139660
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۳
تعداد بازدید: 228
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم امروز (چهارشنبه) در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم امروز (چهارشنبه) در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص انتشار کاریکتاتور موهن علیه پیامبر اسلام در نشریه فرانسوی و دور تسلسل خشونت و افراط‌گرایی اظهار داشت: مواضعمان را در خصوص اقدام تروریستی در پاریس صریحا اعلام کردیم که تروریسم را در هر نقطه از جهان محکوم می‌کنیم و اقدامات تروریستی هیچگونه نزدیکی و تشابهی با دیدگاه‌های اسلامی و دینی ندارد و کاملا مغایر آموزه‌های اسلامی است.

وی افزود:‌ در عین حال ما اقدامات تحریک آمیز را نیز محکوم می‌کنیم و اقدام این هفته‌نامه از نظر ما یک اقدام توهین آمیز است و آن را کاملا محکوم می‌کنیم چرا که باعث تحریک احساسات مسلمانان و جریحه دار شدن احساسات آنها در جهان خواهد شد و دور تسلسلی از افراطی‌گری را در دنیا دامن می‌زند. در هر حال احترام به باورها، مقدسات و ارزش‌های پیروان ادیان الهی یک اصل مسلم پذیرفته شده است و انتظار می‌رود که دولتمردان اروپایی، این اصل مهم را مورد توجه قرار دهند و تکرار و اذعان به اینکه سیاست‌های ما اشتباه بوده و آشکار شدن سیاست‌های اشتباه کافی نیست و لازم است که در حوزه عمل و رفتارها این اقدامات به منصه ظهور برسد و تصمیمات درست و واقعی و متناسب با منافع تمامی پیروان و ملت‌ها اتخاذ شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: متاسفانه می‌بینیم که بسیاری از ملت‌ها تاوان سیاست‌های اشتباه غرب را می‌دهند و هر از چندگاهی یک مسئول اروپایی و غربی اذعان می‌کند که سیاست ما در فلان موضوع اشتباه بوده است.

افخم گفت: به نظر می‌رسد این سیاست دیگر کافی نیست و باید وارد حوزه تصمیم‌گیری شوند و تصمیمی دور از معیارهای دوگانه برای مقابله با تروریسم، پایان دادن به افراطی‌گری و پرهیز از دورهای تسلسلی که می‌تواند به افراطی‌گری و خشونت در تمام جهات دامن بزند، جلوگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: سوء استفاده از آزادی بیان که امروز در غرب رایج است، پذیرفته نیست و باید جلوی آن گرفته شود.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص بحث مذاکرات نیز گفت: ما براساس اراده سیاسی که از ابتدا برای انجام مذاکرات اعلام کردیم و در طول مدت گذشته کاملا روشن نشان داده‌ایم، به دنبال رسیدن به یک توافق جامع، عاقلانه، عادلانه و پایدار هستیم و در طول این دوره هفت ماهه دوره‌های مختلفی از مذاکرات برگزار می‌شود تا اختلاف نظرها و فاصله‌های که بین دیدگاه‌های طرفین است، رفع و دیدگاه‌ها به هم نزدیک و امکان حصول به یک توافق میسر شود. اما در عین حال این به این مفهوم نیست که ما از دیدگاه‌هایمان دست برداریم و کوتاه بیاییم.

وی تصریح کرد: خطوط قرمز ما کاملا مشخص است و دیدگاه‌های ایران به طور واضح و جامع تبیین شده و خواست‌های ما برای آن طرف‌ها کاملا مشخص است. در عین اینکه چندان خوش باورانه و به دور از واقعیت به موضوع نگاه نمی‌کنیم و کاملا واقع بینانه و مبتنی بر خواسته‌هایمان در هر دوره از مذاکرات شرکت می‌کنیم و امیدواریم که اگر آنها براساس تداوم اراده سیاسی و با حسن نیت مذاکرات را ادامه دهند و مبتنی بر واقعیت‌های موجود در ایران باشد و نه سوء محاسبه و برداشت‌هایی که دارند.

افخم افزود: امکان رسیدن به توافق جامع هنوز وجود دارد و بر همین اساس، تیم هسته‌ای ما امروز در ژنو است و مذاکرات را دنبال می‌کند و تا زمانی که چارچوب‌هایی که عنوان شد در فضای مذاکرات وجود داشته باشد، امکان رسیدن به توافق جامع وجود دارد و پیش از آن امکان رسیدن به یک توافق سیاسی امکانپذیر است.

وی درباره دیدارهای ظریف در ژنو نیز اظهار داشت: از فرصت موجود استفاده خواهد شد و مشورت‌ها پیرامون آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای با سایر اعضای 1+5 انجام می‌شود و متناسب با روندی که طی می‌شود و پایان یافتن هر دوره از گفت‌وگوها، ما نسبت به اطلاع رسانی و اینکه کدام برنامه انجام خواهد شد، اقدام خواهیم کرد. برنامه برای ما مشخص است اما برنامه‌های مذاکراتی گاهی طولانی می‌شود و امکان ادامه آن به دلیل گسترده بودن بحث‌ها و پیچیدگی موضوعات ممکن است تغییر کند، لذا برنامه‌ها را متناسب با در جریان بودن آن، اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص دعوت از ایران برای حضور در اجلاس مسکو درباره سوریه نیز گفت: از دریافت دعوتنامه رسمی برای حضور در اجلاس اطلاعی ندارم. ولی در عین حال مشورت‌های سیاسی با روسیه و سوریه به منظور اینکه این اقدام سیاسی و انجام گفت‌وگوها بتواند شکل بگیرد و چارچوب دقیق و درستی پیدا کند و همه طرف‌های ذیربط که خواهان راه حل سیاسی هستند درگیر این بحث شوند، با تشریفات خودش جریان دارد و جمهوری اسلامی ایران نیز در حال مشورت با هر دو کشور است و ما این موضوع را دنبال می‌کنیم، هم به دلیل تماس‌های خوبی که با هر دو کشور داریم و هم به دلیل اینکه به دنبال گفت‌وگوهای سیاسی هستیم، مشورت‌ها را دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: تا زمان نشست 10 روز باقی مانده و اگر تا زمان نهایی شدن، از کشور ثالثی دعوت به عمل آید،  درباره حضور و سطح آن اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص سفر وزیر خارجه کشورمان به افغانستان و دعوت از اشرف غنی برای سفر به ایران، نیز گفت:‌ برنامه‌ریزی‌ها در حال انجام است و مراحل تشریفاتی و کارهای اداری دنبال می‌شود. آقای ظریف سفر قریب الوقوعی به افغانستان انجام خواهد داد. در عین حال در طول چند ماه گذشته و بعد از برگزاری انتخابات و پروسه شکل گیری دولت و روند تدریجی تشکیل کابینه، گفت‌وگوها و مشورت‌های خوبی بین ایران و افغانستان برقرار است و سفرهایی نز در سطوح مختلف انجام شده، کما اینکه طی 10 روز گذشته مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان به تهران سفر کرد.

افخم ادامه داد: گفت‌وگوها بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به طور مستمر و گسترده ادامه دارد، چرا که دو کشور همسایه هستند. به منظور اینکه زمینه‌های همکاری و تنظیم سند همکاری‌ و روابط جامع و دوستانه دو کشور مراحل نهایی خود را طی کند، برنامه‌های دیدار وزیر خارجه و گفت‌وگوهای وی در دست تنظیم است و سفر رئیس جمهور افغانستان به تهران نیز از مدتی پیش مطرح بود که دو کشور آن را در دستور کار دارند که در زمان مناسبش انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدام آمریکا در تحریم احتمالی ایران نیز گفت: ما نمی‌خواهیم پیش بینی کنیم اما آنچه شما در فضای اظهارنظرات خود آمریکایی‌ها نیز مشاهده کرده‌اید، هرگونه تحریم جدید به منزله توقف روند جاری خواهد بود و این بحثی است که بسیار روشن است. از نظر ما استفاده از یک ابزار فرسوده که ناکارآمدی آن نیز به روشنی نشان داده شده، چندان کمک کننده نیست، ضمن اینکه یک سوء محاسبه‌ای در برخی از مسئولان و حاکمان آمریکا وجود دارد و این سوء محاسبه ناشی از آن می‌شود که برداشت کرده‌اند موضوع تحریم، ایران را به پای میز مذاکره کشانده در حالی که این سوء محاسبه و تحلیل اشتباه، ناکارآمدی خود را نشان داده و لازم است هم تحلیل‌ها واقعی و روزآمد و مبتنی بر جریاناتی که در داخل ایران وجود دارد، شود.

وی تصریح کرد: در دوران تحریم هیچ یک از برنامه‌های اقتصادی و توسعه کشور، متوقف نشد و امروز هم به روشنی شاهدیم بودجه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرد به روشنی نشان می‌دهد که کاملا براساس اقتصاد مقاومتی متکی بر درآمدهای غیرنفتی و برای توسعه کشور، چارچوب‌ها دیده شده و برنامه‌ها دنبال می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: اگر آنها به وضعیت ایران واقع بینانه نگاه کرده و خودشان را از پیش فرض ها دور کنند، فکر می‌کنیم این ابزار ناکارآمد را باید به تدریج کنار بگذارند و خودشان به این موضوع خواهند رسید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها