امروز : شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 24
۲۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13970
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۳
تعداد بازدید: 134
علی‌اکبر لبافی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبری فارس «توانا»، با اشاره به برخی مشکلات در بحث گزارش‌های آمار اشتغال و بیکاری اظهار داشت: استنباطم ...

علی‌اکبر لبافی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبری فارس «توانا»، با اشاره به برخی مشکلات در بحث گزارش‌های آمار اشتغال و بیکاری اظهار داشت: استنباطم این است که آمارهای بیکاری مرکز آمار ایران نیاز به بازنگری داشته و به صورت مطلق نمی‌توان روی آن تمرکز کرد.

* مغایرت آمار بیمه شدگان با نرخ بیکاری

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید در بحث ایجاد اشتغال باید به تعداد بیمه‌شدگان افراد شاغل در مشاغل خانگی و خوداشتغالی و نیز مقرری بگیران بیمه بیکاری نگاه شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه به مرکز آمار پیشنهاد شده آمار و نرخ بیکاری را که در قالب نمونه آماری ارائه می‌شود، راستی‌آزمایی کند، گفت: باید این اعداد به صورت واقعی با اعتبارسنجی مجدد مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد تا بتوان آمار قابل استنادی ارائه کرد، زیرا فضای موجود کشور موجب می‌شود تا افراد از ارائه آمار دقیق و روشن خودداری کنند.

* خوداظهاری مبنای دقیق برای ارائه گزارش نیست

به گفته لبافی، آنچه که مشاهده می‌شود حضور کارشناسان و پرسشگران مرکز آمار به منازل برای بررسی وضعیت بیکاری است و مبنا، گفته‌های افراد راجع به وضعیت اشتغال‌شان است، در صورتی که خوداظهاری نمی‌تواند عامل دقیقی برای ارائه گزارش باشد.

وی تأکید کرد: در حال حاضر براساس گزارش‌های تأمین اجتماعی، آمار بیمه‌شدگان این سازمان چند میلیون افزایش داشته، اما از طرفی گزارش‌های مرکز آمار با این موضوع مغایرت دارد و اثر آن دیده نمی‌شود.

* آمارهای نرخ بیکاری نیاز به راستی آزمایی دارد

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه استنباطم این است که باید صحت آمار مجدد تأیید شود، بیان داشت: تعریف بیکار و شاغل براساس استاندارد سازمان بین‌المللی کار تعیین شده و قطعاً بدانید از آنجا که هفته‌ای یک ساعت مبنای شاغل بودن محسوب می‌شود، با این تعریف ممکن است در هفته مرجع گزارش‌گیری، نرخ بیکاری در کشور صفر باشد.

لبافی تصریح کرد: قطعاً فردی که در هفته اینگونه کار می‌کند، خود را بیکار تلقی کرده و آمار درستی ارائه نمی‌دهد. قطعاً آمارها نیاز به اعتبارسنجی دارد زیرا میان گزارش‌های شاغل و بیکار مغایرت مشاهده می‌شود.

* ابلاغ تعهدات اشتغال به استان‌ها

وی در خصوص ابلاغ تعهد اشتغالزایی استان‌ها اظهار داشت: در سال جاری به منظور تحقق اهداف ایجاد اشتغال، تعهدات تهیه شده در شورای عالی اشتغال به استان‌ها ابلاغ شد، اما برخی استان‌ها معتقدند باید براساس سند توسعه اشتغال هر استان، برای میزان تعهدات تصمیم‌گیری کرد که با تعهدات فعلی ایجاد شده متفاوت است.

* رشد 20 درصدی تعهدات استان‌ها برای ایجاد اشتغال

به گفته معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آنچه در اسناد توسعه اشتغال استان‌ها ذکر شده، کمتر از تعهدات امسال استان‌ها است و همچنین رشد 20 درصدی نیز در کنار این تعهد درنظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: در اسناد توسعه اشتغال، برنامه‌ها به صورت دقیق ذکر شده که براساس پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود، چه میزان اشتغال با چه اعتباری در بخش‌های مختلف ایجاد شود.

* اولویت ایجاد اشتغال تکمیل طرح‌های نیمه تمام است

لبافی در پاسخ به این سؤال که چه میزان اسناد توسعه اشتغال استان‌ها دقیق بوده و قابل استناد برای ایجاد اشتغال است، بیان داشت: این اسناد با توجه به مزیت‌های منطقه‌ای و پتانسیل‌های موجود در هر استان به صورت دقیق و شفاف بیان شده، اما در حال حاضر یکی از رویکردها، تکمیل طرح‌های نیمه تمام و ظرفیت‌های خالی موجود برای تحقق هر چه زودتر اشتغال با هزینه کمتر است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها