امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139734
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل بازرسی مازندران جمشید یداللهی اظهار کرد: مازندران به دلیل

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل بازرسی مازندران جمشید یداللهی اظهار کرد: مازندران به دلیل برخورداری از جاذبه­‌های بکر طبیعی و مناظر زیبا و دیدنی، یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در کشور است.

وی خواستار اجرای طرح جامع نظارت و بازرسی درباره صدور موافقت اصولی‌ صادره از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان برای اشخاص حقیقی و حقوقی شد.

مدیر گروه فرهنگی و اجتماعی بازرسی کل مازندران بیان کرد: توسعه صنعت گردشگری بدون برنامه‌ریزی دقیق و مدون، مقطعی و سبب بروز صدمات شدید به منابع طبیعی و محیط زیست می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عدم تناسب تاسیسات گردشگری ساخته شده در دل طبیعت با محیط طبیعی، تغییر کاربری اراضی زراعی و باغات به منظور ساخت تاسیسات گردشگری، ویلای مسکونی، آلودگی رودخانه‌ها و دریا، تخریب مناظر طبیعی و جنگلی و محدودیت دسترسی عمومی به ساحل دریا، از مصادیق صدمات ناشی از برنامه‌ریزی غیر اصولی صنعت گردشگری است.

این مسئول اضافه کرد: وجود دو فاکتور مهم دسترسی آسان و نزدیکی استان از سه محور مواصلاتی (کندوان، هراز و فیروزکوه) به تهران، قرار داشتن دریای خزر و جنگل‌های سرسبز در این اقلیم، می‌تواند با فراهم‌سازی بسترهای مناسب، زمینه‌های توسعه گردشگری را فراهم آورد.

مدیر گروه فرهنگی و اجتماعی بازرسی کل مازندران اهداف ارائه این طرح را، بررسی نحوه صدور موافقت اصولی‌های صادره اعم از حقیقی و حقوقی، بررسی میزان موفقیت طرح‌های ارائه شده در بخش‌­های خصوصی و دولتی و میزان توفیق دستگاه اجرایی در اعاده به وضع سابق عنوان کرد.

وی تعداد صدور موافقت‌نامه‌های اصولی در استان، از سال 1383 تا 1392 را یک‌هزار و 281 مورد عنوان کرد و گفت: براساس اطلاعات ماخوذه حدود 50 درصد از این مجوزها اجرایی نشد.

این مسئول خاطرنشان کرد: این میزان موافقت‌نامه‌های اصولی صادره، تنها سبب تغییر کاربری اراضی و ایجاد ارزش افزوده ناشی از آن برای مالکان می‌شود که پیگیری عدم موفقیت طرح‌ها و انحراف آن در راستای توسعه صنعت گردشگری، از اهداف اصلی این طرح است.

یداللهی در پایان گفت: بسته جامع نظارت و بازرسی، مشتمل بر هشت طرح جامع، از مجموع گروه‌های پنج‌گانه بازرسی کل مازندران است.

انتهای پیام/86004/غ/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار