امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139741
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی در همایش کنترل عفونت در دندانپزشکی با محوریت خودمراقبتی اظهار کرد: از آنجا ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی در همایش کنترل عفونت در دندانپزشکی با محوریت خودمراقبتی اظهار کرد: از آنجا که جمعیت ایران رو به سالمندی حرکت می‌کند و سیستم ایمنی به علل مختلف در سالمندان تضعیف می‌شود رعایت دقیق نکات بهداشتی در هنگام درمان دندان‌های این افراد نسبت به سایر افراد ضروری است.

وی تصریح کرد: افراد سالمند به طور ناخودآگاه به عللی همچون بیماری‌های مزمن و مشکلاتی از این دست از نظر سیستم ایمنی با افراد نرمال متفاوت هستند.

زالی افزود: خدمات دندانپزشکی از فراگیرترین خدمات پزشکی است و مردم در هر سن و قشری به مراکز و مطلب‌های داندانپزشکی مراجعه می‌کنند و متأسفانه امروزه ترسی کاذب در رابطه با ورود عفونت‌ها به بدن در هنگام دریافت خدمات دندانپزشکی وجود دارد که باید با تلاش دندانپزشکان برطرف شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی خاطر نشان کرد: برخی از مردم به علت وجود این ترس کاذب به موقع به دندانپزشکان مراجعه نمی‌کنند بنابر این روند درمان دندان‌های این افراد پیچیده‌تر و زمان‌برتر می‌شود.

زالی تصریح کرد: دندانپزشکان باید با ارائه خدمات مطلوب و اقدامات مناسب همچون کنترل عفونت در دندانپزشکی این امید را به مردم بدهند که مراجعه به دندانپزشکی اقدامی ایمن است تا افراد هر چه زودتر برای درمان به دندانپزشکان مراجعه کنند.

وی گفت:‌با توجه به وضعیت فعلی جهان در حوزه بیماری‌ها که بیماری‌هایی نوپدید و بازپدید ایجاد  شده است و برخی‌ از این بیماری‌های بازپدید به درمان‌های نوین نیز پاسخ نمی‌دهند و طول درمان طولانی دارند اقدامات بهداشتی در دندانپزشکی بیش از گذشته ضروری است.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: بیماریهای‌های نوپدید مانند ایدز و ابولا نیز مشکلات دیگری که کماکان سایه سنگین خود را بر سلامت جهان گسترده است و در تمام مجامع جهانی از این بیماری‌ها بحث می‌شود.

زالی افزود: رشته دندانپزشکی نسبت به سایر رشته‌ها حساس‌تر است چرا که دهان و بزاق به باکتری‌ها و ویروس‌های بی‌خطر و نجیب آغشته‌اند و خودبخود قابلیت دریافت ویروس‌ها و باکتری‌ها را دارد. بنابر این دندانپزشکان بیش از دیگران باید اقدامات بهداشتی را مد نظر قرار دهند.

وی افزود: استفاده بیجا و بی‌حساب از دهانشویه‌ها و داروها موجب شده است که بیماران با اختلالات جدی و جدید در بزاق خود به پزشکان مراجعه کنند.

رئیس سازمان نظام پزشکی  خاطر نشان کرد: پوست همواره سدی دفاعی در رابطه با نشر عفونت‌هاست اما دندانپزشکی بدان علت که مستقیماً با بزاق و دهان ارتباط داشته و سد دفاعی ندارد انسان را آسیب‌پذیرتر می‌کند چرا که بدون هیچگونه لایه حفاظتی مستقیماً امکان عفونت به خون وجود دارد.

زالی آموزش همگانی به افراد معمولی و ارتقای کیفیت و دانش پزشکان را در زمینه کنترل عفونت بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: باید با فرهنگ‌سازی و فرهنگ‌زدایی به افراد مبتلا به ایدز و هپاتیت این اطمینان را داد که با مراجعه به دندانپزشکان به راحتی می‌توانند خدمات درمانی دریافت کنند بنابر این بیماری خود را کتمان نکنند.

رئیس سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: در دندانپزشکی خدمات پیچیده و خطرسازی وجود دارد چرا که بسیاری از اقدامات توسط ابزارهای تیز صورت می‌گیرد و این ابزارها و خدمات باید از نظر خطرساز بودن به سطوح مختلف تقسیم شوند.

زالی افزود: دندانپزشکان باید به درستی از مفاهیم استریل و ضدعفونی آگاه باشند و بدانند که استریل کردن به مراتب قوی‌تر از ضدعفونی کردن است و دندانپزشکان امروزه به راحتی می‌توانند با انواع اقدامات ابزارهای خود را استریل کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها