امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139758
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 74
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،  نخستین مرکز پیشگیری و کنترل خشم کشور با حضور محمود گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،  نخستین مرکز پیشگیری و کنترل خشم کشور با حضور محمود گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افتتاح شد.

محمود گلزاری با اشاره به این که در بخشی از قوانین، وظایف و مسئولیت‌های دستگاه های اجرایی نسبت به جوانان تصریح شده است، وظایف اساسی شورای ملی جوانان و ستاد ساماندهی امور جوانان در استان ها را در دو بخش اصلی دسته بندی کرد و افزود: دربخش اول وظیفه داریم وظایف ذاتی دستگاه ها را در این مهم یادآوری و بر عملکرد آن ها نظارت کنیم و در بخش دوم آن قسمت از نیازمندی های جوانان که مغفول مانده و در شرح وظایف دستگا ه های اجرایی نیست از جمله مبحث ازدواج و ... را ساماندهی داده و پیگیری کنیم.

وی بررسی های انجام شده توسط دستگاه های انتظامی و قضایی مبنی بر افزایش چشمگیر خشونت در بین جوانان 18 تا 24 سال و پس از آن جوانان 25 تا 34 را هشداری جدی قلمداد کرد و گفت: ثمره خشونت، افزایش جرائم و بزهکاری است. لذا اولین چاره دراین مورد می‌تواند کنترل خشونت‌ها و یافتن راه‌های کاهش آن به ویژه در بین جوانان باشد.

گلزاری اظهار داشت: در همین راستا تصمیم گرفتیم کلینیک تخصصی کنترل خشم را باهدف مطالعه دلایل و آمار، ارائه آموزش‌های عمومی و گروهی و یافتن راهکارهای درمانی برای این معضل راه اندازی کنیم که مطالعات آن تکمیل شده و امروز اولین شعبه آن در تهران شروع بکار می کند و استان های اصفهان، مازندران و البرز نیز جهت راه اندازی این کلینیک اعلام آمادگی کرده اند و از استان خراسان رضوی نیز درخواست می کنیم با توجه به جمعیت و شرایط موجود شرایط ایجاد این کلینیک را فراهم کند.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی ها در این کلینیک از کارشناسان ارشد و دانشجویان دکترا در علوم روانشناسی و جامعه شناسی برای امر مطالعه و ارائه راهکار دعوت به عمل می آید. ضمن اینکه بحث امکانات و آموزش و تحقیقات میدانی توسط ورزش وجوانان انجام شده و بحث تامین مکان مناسب به عهده شهرداری گذاشته می شود. همچنین مقرر شده یک سوم هزینه های درمانی توسط وزارت ورزش و جوانان، یک سوم توسط شهرداری ها و یک سوم نیز توسط مراجعین پرداخت شود. البته این مراکز با هماهنگی بین وزارت ورزش وجوانان و وزارت بهداشت و درمان و با مجوز خاص راه اندازی خواهند شد تا بتوانیم از امکانات بیمه ای برای پوشش هزینه بیماران استفاده کنیم.

وی در خصوص سمن ها گفت: از مهم ترین ابزارهای جلب مشارکت جوانان به سمت فعالیت های اجتماعی و پیشگیری از ابتلا به آسیب ها، سمن ها، NGOها یا سازمان های مردم نهاد با اهداف اصلاح، کمک، ساماندهی وبهبود شرایط است و چنانچه جوانان در مشارکت های اجتماعی حضور فعال نداشته باشند به آسیب های اجتماعی دچار خواهند شد. لذا بحث سمن ها و تقویت آنها از این منظر حائز اهمیت است.

معاون ساماندهی امور جوانان با انتقاد از کاهش چشمگیر آمار سمن ها از 5هزار به 200 سمن افزود: نگاه جوان هراسی و جلوگیری از اجتماع جوانان ضرر و ضربه بزرگی به اجتماع می‌زند و باید با اعتماد به جوانان زمینه بالندگی آن ها را فراهم کنیم. لذا در حال حاضر از اهداف اصلی ما توسعه کمی و کیفی سمن‌ها و فعالیت آن‌ها است و با این رویکرد وظایف بیشتری به آن ها محول خواهیم کرد. چند استان به تازگی مکانی را با عنوان سمن سرا جهت تجمع و تمرکز سمن ها فراهم کرده اند که جای تقدیر است.

معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه به مشکل بزرگی به نام همسریابی اشاره کرد و گفت: این مشکل کار انتخاب و شناسایی را برای جوانان سخت کرده است چنانچه در حال حاضر 300 سایت غیرقانونی و غیراخلاقی همسریابی در حال فعالیت، و معضلاتی را باعث شده است.

گلزاری افزود: در این خصوص راه اندازی مراکز تحت کنترل و تحت نظارت که با شناسایی دختران و پسران متقاضی ازدواج، انجام مصاحبه و مشاوره با آن‌ها و معرفی موارد مناسب به هم از برنامه‌های ما است که اولین مرکز مشاوره رسمی با مجوزهای لازم و مورد تایید ما از اوایل بهمن‌ها کار خود را آغاز خواهد کرد. ضمن اینکه درحال ساماندهی خیرین ازدواج هستیم تا از ظرفیت این بخش استفاده کنیم و اولین جلسه نمایندگان خیرین ازدواج استان ها بزودی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها