امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139787
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود واعظی نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور ترکیه و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود واعظی نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور ترکیه و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (چهارشنبه) در دومین روز مذاکرات خود با حضور در وزارت توسعه ترکیه با جودت ایلماز وزیر این وزارت و نماینده ویژه ترکیه در امور ایران و ریاست ترکی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف طرف ترک و اعضای ایرانی همراه برگزار شد، طرفین از توافق حاصله در مورد حل و فصل موضوع ما به التفاوت سوخت که در دیدار و گفت‌وگوی طولانی واعظی و لطفی الوان وزیر حمل و نقل و ارتباطات ترکیه حاصل شد، ابراز خرسندی کرده و این تصمیم را در جهت تسهیل روابط بازرگانی دو کشور ارزیابی و برداشتن عوارض‌های تحمیلی را موجب تشویق بخش حمل و نقل دو طرف برای توسعه فعالیت‌های جاده‌ای و ترانزیتی بین دو کشور ذکر کردند.

در این دیدار در خصوص مقدمات سفر «اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به کشورمان بحث و گفت‌وگو شد و طرفین از نتایج و تصمیمات دو سفر قبلی رؤسای جمهور و ضرورت نظارت دقیق بر حسن اجرای توافقات قبلی خصوصا در زمینه موضوعات بانکی، گمرکی، گردشگری، بهداشت و دارو، سرمایه گذاری مشترک و موافقتنامه تعرفه ترجیحی که از ژانویه 2015 لازم الاجرا است، به عنوان گام‌های موثر و مثبت توسعه روابط نام بردند.

 طرفین بر این نکته تاکید کردند که با توجه به اشتراکات گسترده فرهنگی، مذهبی، دینی، اقتصادی و حسن همجواری دو کشور با هدف رسیدن به سقف 30 میلیارد دلار در سال 2015 باید هر گونه مانع و مشکل که در هر یک از بخش‌های توافقات را در اسرع وقت حل و فصل کرد.

در این جلسه روسای کمیسیون‌های مشترک ترکیه ضمن استقبال از سفر اردوغان به تهران موضوعات و زمینه‌های همکاری‌های جدید و از جمله اسناد احتمالی که در سفر فوق به امضای طرفین خواهد رسید، را مورد بررسی قرار دادند. همچنین مقرر شد جودت ایلماز در رأس هیأتی از بخش دولتی و خصوصی این کشور سفری به ایران داشته تا آمادگی لازم را برای نهایی کردن اسناد مورد نظر به سرعت فراهم آورند.

واعظی نماینده ویژه ریاست جمهوری با اشاره به مشترکات فراوان دو کشور از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اظهار داشت: نباید بعضی از اختلاف برداشت در موضوعات سیاسی و منطقه‌ای که قابل حل و فصل و تفاهم می‌باشد، مانع اهداف بلندرهبران دو کشور باشد و روابط ما بایستی موجب خشنودی دوستان روابط و مأیوس کردن دشمنان آن شود.

وی افزود:دو کشور ایران و ترکیه با توجه به ثبات و جایگاه سیاسی که در منطقه دارند می‌توانند به استقرار صلح و ثبات و کاهش بحران در منطقه بخصوص در موضوع سوریه کمک کرده و مشترکاً با پدیده تروریسم، افراط گرایی و اسلام هراسی که تهدید مشترکی است مبارزه کرده و ریشه‌ها و موانع آن را برطرف کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها