امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۷:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139814
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های ستارگان محراب ویژه بزرگداشت مفاخر ائمه جماعات تهران با نام و یاد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های ستارگان محراب ویژه بزرگداشت مفاخر ائمه جماعات تهران با نام و یاد عالم ربانی و فقیه مبارز آیت‌الله سیداحمد خوانساری، امام جماعت مسجد سید عزیز الله به همت مرکز رسیدگی به امور مساجد، روز دوشنبه بیست و نهم دی ماه بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد سید عزیز الله برگزار می‌شود.

آیت‌الله سیداحمد خوانساری، ستاره‌ای تابناک از تبار امام موسی بن جعفر (ع) در شب هیجدهم محرم سال ١٣٠٩ قمری به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را تا پایان سطح در خوانسار گذراند و پس از این سطح، در شانزده سالگی به اصفهان رفت و چهار سال از محضر اساتید آن دیار استفاده کرد و بعد از پایان دروس خارج فقه و اصول در ١٨ سالگی به آستان مقدس امیرمؤمنان در نجف اشرف شتافت و به تکمیل فقه و اصول و فراگیری علم رجال پرداخت و پس از٦ سال روی به میهن آورد. وی کمی بعد به از ورود به میهن در حوزه سلطان آباد اراک نزد آیت الله العظمی حائری ساکن شد و هفت سال به تحصیل و تدریس پرداخت.

آیت‌الله سیداحمد خوانساری ابتدا به تدریس سطوح و آنگاه خارج فقه و اصول پرداخت. علاوه بر آن از اساتید خط و ریاضیات نیز به شمار می‌رفت و در تهران طالبان دانش دین در محضرش دروس خارج فقه را می‌آموختند. یکی از معاصران وی می‌نویسد: در مسجد مزبور (سید عزیزالله) به اقامه جماعت و تدریس فقه استدلالی مشغول و تاکنون همه روزه ساعت ده صبح اکثر علماء تهران به مباحثه ایشان حاضر شده و استفاده می‌کند.

وی همواره به مطالب مهم می‌پرداخت و جزئیات را به دانش طلبان وامی گذارد. شاگردانش اکنون نیز از کاوش دقیق ظرایف و زوایای مطلب توسط استاد خویش سخن می گویند.  آیت‌الله خوانساری در بحث به مبانی عالمان گذشته توجه ویژه داشت و نظریات آنان را به نقد می‌کشید. از جمله در مباحث او بارها سخنان آقا ضیاء و مرحوم نایینی مورد بحث و کنکاش قرار می‌گرفت.

از حوزه تدریس آیت‌الله العظمی خوانساری شاگردانی توانمند و مجتهدینی ارزشمند به جامعه علمی حوزه تقدیم شد. برخی از شاگردان او در قم عبارتند از: جلال طاهر شمس، ستوده، شیخ علی پناه اشتهاردی، سیدمحمدباقر سلطانی، سیدموسی صدر، حسین علی منتظری، شهیدمرتضی مطهری، سید محمدباقر ابطحی، سید محمدعلی ابطحی، سید رضا صدر و سید عبدالله شبستری.

از پرورش یافتگان مکتب علمی وی در تهران نیز می توان به سید رضی شیرازی، مجتهدی، محمود انصاری، محمدتقی شریعتمداری، حسن خسروشاهی و میرزا هادی (حاجی) (متوفی ١٣٧٧ کربلا) اشاره کرد.

آیت‌الله العظمی سید احمد خوانساری الگوی اخلاق برای نسل دیروز و امروز است. وی با داشتن مقام علمی والا هیچ گاه اصول اخلاقی را فراموش نمی‌کرد. چنان مهر اهل بیت(ع) در جانش نفوذ کرده بود که کردارش نیز بوی علوی می داد. بعد از گذشت سال‌ها خوشه چینان مکتب سید از زهد و ساده زیستی او به عنوان مشخصه اصلی زندگیش یاد می‌کنند.

وی یک هفته قبل از وفاتش در سن ۹۶ سالگی، اطرافیان را از وفات خود آگاه ساخت و همانطور که گفته بود، سربر بالین نهاد. تا اینکه بعد از یک عمر تلاش، در عرصه‌های گوناگون اخلاقی، معنوی، سیاسی و اجتماعی در اولین ساعات بامداد روز شنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۶۳ مطابق با ٢٧ ربیع الثانی ۱۴۰۵ ندای حق را لبیک گفت.

مراسم بزرگداشت این عالم ربانی مصادف با سالروز رحلت وی در بیست و نهم دی ماه با سخنرانی حجت‌الاسلام صدیقی، امام جمعه موقت تهران همراه خواهد بود، علاقه‌مندان برای حضور در این مراسم معنوی که می‌توانندبعد از اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد سید عزیزالله واقع در خیابان ١٥ خرداد شرقی، بازار نوروز خان، چهارسوق بزرگ به سمت چهارسوق کوچک حضور به هم رسانند.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها