امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139825
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 85
مرتضی مشکات کارگردان نمایش روی صحنه «ستوان آینیشمور» در گفت و گوی با خبرنگار تئاتر فارس در مورد اولین اثر خود در حوزه کارگردانی گفت: مدتی ...

مرتضی مشکات کارگردان نمایش روی صحنه «ستوان آینیشمور» در گفت و گوی با خبرنگار تئاتر فارس در مورد اولین اثر خود در حوزه کارگردانی گفت: مدتی بود که درباره موضوع گروتسک تحقیق می کردم و در حقیقت این پژوهش باعث شد تا نگاه ویژه تری را به این متن نمایشی پیدا کنم. در این متن لحظات گروتسکی وجود دارد و با بخشی که من در تحقیقاتم به صورت تئوری خواندم، به این نتیجه رسیدم که می توانم صحنه های خوبی را برای مخاطب مجسم کنم.

او افزود: اولین بار است که در «سالن تجربه» نمایشی را روی صحنه می بریم که جا دارد از بهروز غریب پور برای هدایت ها و حمایت های شان تشکر ویژه ای داشته باشم.

وی درمورد استقبال مخاطب ادامه داد: مضاف بر اینکه تماشاگر برای مان مهم است، اما بیشتر به اینکه اجرای خوب و درستی داشته باشیم متمرکز بودم و مطمئنم که جامعه آکادمیک قطعا از مخاطبان ما خواهند بود.

این کارگردان ادامه داد: برای روی صحنه بردن «ستوان آینیشمور» دنبال حس ترس توام با سردرگمی بودیم و می خواستیم دو عنصر وحشت و خنده را با هم داشته باشیم تا به مقوله گروتسک برسیم. به همین دلیل از طراح پوستر خواستم تا روی پوستر ذکر کند افراد زیر 15 سال به دیدن این اجرا ننشینند.

او که خود در این اثر یکی از بازیگرهای اصلی است، در این باره گفت: از ابتدا نمی خواستم بازی کنم، اما شرایط به گونه ای رقم خورد که بازیگری را نیز علاوه بر کارگردانی به عهده گرفتم. کار مشکلی بود و شاید در حق بازیگری خودم در این اجرا اجحاف کردم، چراکه  هم از بیرون و هم از درون مشغول هدایت اثر بودم.

مشکات درباره استفاده از موسیقی زنده و ساز هارمونیکا نیز بیان داشت: ایده استفاده از ساز دهنی و سوت زدن در ذهنم بود و زمانیکه مهران نائل (نوازنده هارمونیکا) به گروه ما ملحق شد، یک سری ایده هم داشت که همه اینها در کنار کلیت اثر که یک کار ایرلندی است ما را به فضای دلخواه مان رساند. دوست داشتم موسیقی برای خود یک هویت مشخص داشته باشد و نه اینکه صرفا صحنه پر کن باشد.

به گزارش فارس، نمایش «ستوان آینیشمور» از 8 تا 30 دی ماه جاری ساعت 18:30 در سالن تجربه(جنب سالن حافظ) اجرا می شود و به دلیل تقارن با ایام جشنواره تئاتر فجر تمدید نخواهد شد.

در این اثر به نویسندگی مارتین مک دونا و ترجمه ای از زهرا جواهری، نمایشی بازیگرانی چون: محمد بحرانی، مهرنوش بلمه، بهرام بهبهانی، مهدی شاهپیری، محمد عسکری، میثم کریمپور، مرتضی مشکات، کامبیز منصف به ایفای نقش می‌ پردازند.

انتهای پیام/

 

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها