امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۹:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13985
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۳
تعداد بازدید: 189
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به دنبال انتشار خبری با عنوان «طرح نفلین سینیت سراب باز به حاشیه رفت/ مدیران همچنان ناتوان» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به دنبال انتشار خبری با عنوان «طرح نفلین سینیت سراب باز به حاشیه رفت/ مدیران همچنان ناتوان» در روز 4 خردادماه در سرویس استانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: این طرح پس از اجرای پایلوت آذرشهر و موفقیت نتیجه مطالعات در سال 1385 با برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار fpl و برنده شدن کنسرسیومی متشکل از موسسه جهاد مرکز، جهاد تحقیقات سهند تبریز و شرکت nfc چین وارد فاز اجرایی شد.

در ادامه توضیح ایمیدرو آمده است: مطرح کردن زمان 18 سال و بزرگنمایی آن در کنار بیان پیشرفت 6 درصدی، بدون اشاره به پایلوت ایجاد شده در آذرشهر، دستیابی به دانش فنی، مطالعات اکتشافی، انجام اکتشاف و ... کار صحیحی نیست و مطالب مذکور کذب محض است. ضمن اینکه این میزان پیشرفت پروژه مربوط به عملکرد مجری مستعفی نبوده است. البته با نیم نگاهی به خبر و مطلب آن عیان است که هدف نگارنده مطلب، انتقاد به تغییر مجری طرح نفلین سینیت بوده است که در این خصوص باید گفت برای پیشرفت در اجرای پروژه، تغییر مدیریت امری طبیعی است.

در ادامه توضیح ایمیدرو آمده است: پر واضح است که ایمیدرو به عنوان صاحب پروژه برخلاف ادعای مطرح شده در مطلب مذکور برای به سرانجام رسیدن طرح، تمام امکانات خود را بسیج کرده و آن را در اولویت قرار داده است، به طوری که رئیس هیات عامل ایمیدرو طی یک ماه گذشته شخصاً از این سایت بازدید و تصمیمات مناسبی اتخاذ کرده به طوری که اولین دستور جلسه کارگروه پیگیری طرح‌های ویژه، پیگیری امور طرح نفلین سینیت سراب بود.

ایمیدرو تأکید کرده است: برای روشن شدن اذهان مخاطبان، اقداماتی که تاکنون صورت گرفته است بیان می‌شود. مطالعه و بررسی امکان تولید آلومینا از منابع داخلی در سال 1361 برای اکتشاف و مطالعه منابع تولید آلومینا از بوکسیت، آلونیت و نفلین سینیت شروع شد.

طبق اعلام ایمیدرو، ماده معدنی نفلین سینیت به عنوان یکی از منابع تولید آلومینا (با توجه به ذخایر عظیم نفلین سینیت در استان آذربایجان شرقی) و پس از انجام مطالعات فنی ـ اقتصادی مقدماتی که با همکاری UNIDO و توسط موسسه وامی روسیه انجام شد، مورد توجه قرار گرفت. براساس نتایج گزارشهای شرکت وامی، از بین ذخائر نفلین سینیت موجود در آذربایجان، کانسار رزگاه برای اکتشافات تفصیلی و آزمایشات تکنولوژیکی انتخاب شد.

در توضیح ایمیدرو آمده است: مطالعات اولیه (Opportunity Study) و آزمایش‌های در مقیاس آزمایشگاهی (Bench Scale) بر روی نمونه‌های سطحی کانسار توسط شرکت وامی روسیه در سال 1371 آماده شد. برای راستی آزمایی امکان تولید صنعتی از این ذخایر، یک واحد پایلوت در منطقه آذرشهر به منظور انجام آزمایش‌های تکنولوژیکی، بررسی‌نمونه‌های معدنی نفلین سینیت و سنگ آهک، همچنین بهینه‌سازی فرایند تولید آلومینا و آموزش نیروی انسانی دوره بهره‌برداری احداث شد.

طبق اعلام ایمیدرو، متعاقباً مناقصه برای انتخاب پیمانکار EPC طرح در سال 1385 برگزار و کنسرسیوم موسسه جهاد مرکز، جهاد تحقیقات سهند تبریز و شرکت NFC چین به عنوان برنده مناقصه انتخاب و قرارداد مربوطه به مبلغ 380 میلیون یورو در مهرماه 1386 منعقد و مبادله شد. نحوه تأمین مالی از طریق فاینانس در بخش EPCF و منابع عمومی در بخش زیربناها تعریف شد. پس از آن، به دلیل عدم توفیق شرکت چینی NFC در معرفی فاینانسور و به منظور برون‌رفت از وضعیت موجود، طرح به 3 فاز 67 هزار تنی تقسیم شد و قرارداد الحاقیه فاز اول در اسفند ماه 1388 بین ایمیدرو اعضاء کنسرسیوم برنده مناقصه اصلی (به غیر از شرکت چینی) در قالب قراردادهای EPC منعقد شد.

در ادامه توضیح ایمیدرو امده است: تأمین مالی فاز اول قرار بود از محل منابع داخلی سازمان توسعه برای بخش EPC و از محل منابع عمومی برای زیربناها انجام شود که به دلیل مشکل در تأمین منابع مالی و نیز ضعف و کوتاهی پیمانکار، اجرای پروژه مطابق برنامه زمان‌بندی آن با تأخیر همراه شد و در نهایت به خلع ید پیمانکار منجر شد. در حال حاضر ایمیدرو با انجام تمهیدات لازم برای تأمین منابع مالی مورد نیاز، انتخاب پیمانکار مناسب و تغییر مجری اجرای این پروژه را در صدر اولویت‌های کاری خود قرار داده است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها