امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13987
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۳
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه لاوان یکی از چندین ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه لاوان یکی از چندین طرح افزایش ظرفیت است که با بهره برداری از این طرح روزانه 2 میلیون 800 هزار لیتر به تولید بنزین کشور افزوده می شود.

در حال حاضر تمامی مراحل ساختمان و نصب واحدهای مختلف فرآیندی به پایان رسیده است و آخرین مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی آغاز شده است.

در ادامه این گزارش جزئیات اقدامات و فعالیتهایی که در این پالایشگاه انجام شد، مورد بررسی قرار می گیرد.

باید گفت براساس فعالیت های انجام شده ظرفیت افزایش تولید بنزین با استاندارد یورو پنج در این واحد پالایشگاهی حدود 1.5 میلیون لیتر در روز است که در مجموع با بهره برداری این طرح ظرفیت تولید بنزین یورو 4 و 5 پالایشگاه لاوان تا مرز سه میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

همچنین در خصوص ارتقا کیفیت گازوئیل تولیدی این پالایشگاه باید گفت هم اکنون 3.2 میلیون لیتر در روز گازوئیل 8 هزار ppm گوگرد تولید می شود که تا پایان سال جاری این مقدار به 1.7 میلیون لیتر گازوئیل 50 ppm گوگرد تبدیل خواهد شد و با افزایش تولید گوگرد استحصال شده از گازوئیل تولیدی به میزان  30 تن در روز این گوگرد برای صادرات بسته بندی می شود.

با اجرای طرح بهبود فرآیند و بهینه‌‌سازی ظرفیت در این پالایشگاه تولید نفت کوره نصف شده و بیشتر محصولات باکیفیت تولید می شود به طوری که با راه‌اندازی واحدهای جدید پالایشگاه لاوان سود این پالایشگاه از هر بشکه نفت خام به 1.8 دلار خواهد رسید.

این گزارش تصریح می کند سرمایه گذاری ارزی و ریالی این طرح 650 میلیارد ریال است که 30 درصد تأمین اعتبارات طرح توسط شرکت ملی پالایش و پخش، 60 درصد استقراض بانکی و 10 درصد (معادل 100 میلیون دلار) از صندوق توسعه ملی انجام شده است.

در نهایت باید گفت در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین ایران به بیش از 66 میلیون لیتر در روز رسیده است که باید این ظرفیت تا پایان سال جاری با بهره برداری از چهار طرح جدید از مرز 70 میلیون لیتر در روز عبور کند.

همزمان با افزایش ظرفیت تولید بنزین به عنوان یک محصول نفتی پرطرفدار در داخل کشور، ارتقای عدد اکتان، درجه آرام سوزی، حذف ترکیبات حلقوی همچون آروماتیک ها و کاهش گوگرد یکی از برنامه های کلان صنعت نفت در سال جاری است.

بر این اساس باید کیفیت بیش از 70 درصد بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها به استاندارد یورو 4 و 5 اتحادیه اروپا افزایش یابد که در این صورت در سال جاری باید دست کم روزانه 35 تا 50 میلیون لیتر بنزین تولیدی با استاندارد یورو 4 و 5 در جایگاه‌های سوخت عرضه شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها