امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139900
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روسیه در حال حاضر با سیاست‌های اجرایی از سوی اتحادیه اروپا، در حال ...

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روسیه در حال حاضر با سیاست‌های اجرایی از سوی اتحادیه اروپا، در حال از دست دادن تسلط خود بر بازار انرژی اروپاست.

روسیه تا پیش از این سهم قابل توجهی از انرژی مورد نیاز اروپا را تأمین می کرد و به دلیل وابستگی اروپا به انرژی روسیه،‌ این کشور همواره از نظر سیاسی نیز دست بالا را در برابر اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای این قاره در اختیار داشته است.

اما اتحادیه اروپا طی چند سال گذشته سیاست هایی را در زمینه کاهش وابستگی خود و نفوذ روسیه در بازار انرژی اروپا صورت داده است.

به گزارش بیزینس اینسایدر، در یکی از مهمترین اقدامات این اتحادیه علیه روسیه، اتحادیه اروپا در سال 2009 بسته سوم انرژی خود را به تصویب رساند که به موجب آن روسیه از مالکیت خطوط لوله انتقالی گاز خود به اروپا در قلمروی کشورهای اروپایی منع شده بود.

بنا به اعلام نشریه اکونومیست، از سوی دیگر اتحادیه اروپا در دیگر منابع تأمین انرژی برای خود نیز سرمایه گذاری کرده است و در صورت قطع صادرات گاز از سوی روسیه، این اتحادیه می تواند انرژی خود را از راه های دیگر تأمین کند.

از نظر این کشورها، این اقدام بسیار حائز اهمیت است چرا که در گذشته یکی از راه های تحت فشار قرار دادن کشورهای اروپایی توسط روسیه،‌قطع صادرات گاز به آنها محسوب می شد.

روسیه طی سال های گذشته بارها با استفاده از اهرم صادرات انرژی، کشورها را با مشکلات جدی مواجه کرده است. این کشور در سال های 2006، 2009 و 2014 ماه ها صادرات گاز خود را به اوکراین متوقف کرد، و یا در مورد دیگری لتونی و لیتوانی با همین اهرم به دلیل قرارداد با شرکت ها و پالایشگاه های اروپایی به جای شرکت های روس از سوی مسکو تنبیه شده اند.

از جمله اقدامات صورت گرفته از سوی کشورهای اروپایی برای شکستن حاکمیت روسیه بر بازار انرژی اروپا، می توان به آغاز واردات گاز مایع از سوی لیتوانی از نروژ، واردات گاز بیشتر توسط اوکراین از کشورهای غربی، و همچنین اعلام آمادگی اتحادیه اروپا برای کمک به اوکراین برای تضمین ادامه جریان گاز روسیه به این کشور حداقل در نیمه نخست سال 2015  اشاره کرد.

یکی از برگ های برنده روسیه در معادله انرژی اروپا، زمستان سرد این قاره است. این گزینه نه تنها نشان از افزایش وابستگی اروپا به گاز روسیه با نزدیک شدن زمستان است، بلکه نوید افزایش قیمت گاز در این دوره با افزایش مصرف شهروندان اروپایی را می دهد.

اما زمستان امسال در اروپا سرمای هوا به میزان قابل توجهی نسبت به سال های گذشته بالاتر است و این گزینه نیز مزید بر علت کاهش قدرت روسیه در مواجه با غرب در بحث انرژی در سال جاری شده است.

به تازگی نیز اجرای پروژه عظیم انتقال گاز روسیه به اروپا با نام «جریان جنوبی» به دلیل عدم توافق روسیه و اتحادیه اروپا لغو شده است.

آنچه نباید مغفول بماند اتخاذ سیاست هایی از سوی روسیه برای مقابله با اینگونه اقدامات اروپاست. علی رغم تلاش های مقابله جویانه اروپا، روسیه اقداماتی را برای حفظ نفوذ خود در بازار انرژی جهانی صورت داده است.

روسیه از مدت ها پیش تلاش هایی را برای یافتن مشتری های گازی جدید در سطح جهان آغاز کرده است.

بنا به اعلام راشاتودی، طی ماه های اخیر این کشور توافقاتی را برای بستن قرار داد 400 میلیارد دلاری صادرات گاز به چین با این کشور آسیایی صورت داده است  و قرارداد نهایی آن در آینده نزدیک به امضای مقامات دو کشور خواهد رسید، که بر اساس این قرارداد برای مدت 25 سال بخشی از گاز مورد نیاز چین از طرف روسیه تأمین خواهد شد.

از سوی دیگر و بنا به گزارش حریت،  طی هفته های گذشته ترکیه از آمادگی خود برای جایگزین کردن پروژه «سوث استریم» یا جریان جنوبی خبر داده است. ترکیه مدت هاست در تلاش است تا به گونه ای نقش هاب و کریدور انرژی بودن خود در منطقه را پر رنگ تر کند.

این قرار داد نیز برای روسیه بسیار تعیین کننده خواهد بود، چرا که ترکیه رشد سالانه مصرف انرژی بالایی داشته و از سوی دیگر مانند یک مرکز توزیع عمل کرده و گاز روسیه را به دیگر کشورهای اروپایی نیز منتقل کند.

سجاد زمانی علیشاه

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها