امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139901
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز در ششمین همایش نهاده‌های کشاورزی که در ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز در ششمین همایش نهاده‌های کشاورزی که در مرکز همایش& zwnj;های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، در جمع خبرنگاران به وضعیت نهاده‌های کشاورزی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تقریباً 900 هزار تن کود شیمیایی از قبیل ازته، پتاس، فسفره و کودهای ماکرو و میکرو موجود است و برای ادامه فصل کشت تدارک خوبی دیده شده است.

وی در مورد سم کشاورزی گفت: تدارک خوبی دیده شده و انواع سموم علف‌کش و قارچ‌کش به اندازه کافی تهیه شده و موجود است.

کشاورز افزود: بذور و سبزی و صیفی بیش از نیاز وارد شده ذخیره خوبی برای ادامه کشت موجود است و برای کشت پاییز که در جنوب کشور آغاز شده، بذر اضافی داشته‌ایم و بذور داخلی هم مقدار زیادی تأمین شده و رویکرد جدیدی در تحقیقات کشور برای تولید آن تدارک دیده شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به میزان صادرات گندم در سال جاری گفت:‌ در 9 ماهه اول امسال بیش از 5 میلیون تن گندم وارد کرده‌ایم و مشکلی برای واردات نداریم و پیش‌بینی می‌شود، برای سال آینده کمتر از 3 میلیون تن به واردات گندم نیاز باشد.

وی در مورد مصرف کود و سم در کشاورزی بیان داشت: ما یک درصد کشاورزی دنیا را داریم و حدود 6 دهم درصد سم دنیا را مصرف می‌کنیم و بنابراین چه از نظر کود و سم سهم ما در مصرف این عناصر کم است البته بهبود و ارتقا آن از وظایف ما است، ولی در سطح کلان مصرف عناصر شیمیایی در کشاورزی حدود 35 تا 40 درصد از دنیا کمتر است.

کشاورز اظهار داشت: سخت‌گیری‌های زیادی برای حذف سموم پرخطر آغاز کرده‌ایم و سال گذشته 6 رقم از سموم پرخطر حذف شده و پیش‌بینی می‌شود سال آینده 11 نوع دیگر حذف شود.

وی اظهار داشت: تولید بذر  به یک زمان 5 ساله نیازمند است، بنابر این هر سیاستی که برای بذر داشته باشیم 5 سال طول می‌کشد تا به نتیجه برسیم و هم اکنون 30 درصد بذر مورد نیاز گندم  گواهی شده است که پیش‌بینی می‌کنم تا 4 سال آینده این رقم به 47 درصد برسد و پایه‌های آن امسال تدارک دیده شده است.

وی افزود: امید است از پاییز سال آینده شاهد تحول اساسی در کیفیت بذر گواهی شده داشته باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین در خصوص استفاده از سم در سیب گفت: سیب سم ندارد و در سردخانه به آن موم زده نمی‌شود، ولی به طور طبیعی دارای اسانس است.

وی افزود: به غیر از موارد استثنائی ناشی از عدم توجه مصرف‌کنندگان سموم به نوع سم اشتباهات جزئی در این بخش اتفاق می‌افتد و کشاورزی ما سالم است.

کشاورز اظهار داشت: مصرف سیب با پوست در صورت رعایت موارد بهداشتی و شت‌وشو هیچ مشکل ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق سموم در اختیار وزارتخانه نیست، گفت: وزارتخانه وظیفه ضبط و مبارزه با قاچاق را ندارد و قانونی در این مورد در اختیار ندارد بلکه ما وظیفه ثبت سم و اجازه رسمی واردات داریم و برخورد با سموم قاچاق و غیر استاندارد تولید داخل وظیفه دستگاه قضایی است.

کشاورز در مورد تعداد فروشگاه‌های غیر مجاز عرضه‌کننده سم در کشور گفت:‌ تعداد آنها بیش از 4 هزار فروشگاه‌ است صدور پروانه در اختیار ما است، ولی برخورد بر عهده دستگاه قضایی است.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها