امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۴:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139973
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
صالح اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در واکنش به اقدام روزنامه مردم امروز در تکرار تیتر نشریه ...

صالح اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در واکنش به اقدام روزنامه مردم امروز در تکرار تیتر نشریه توهین‌ کننده به پیامبر (ص) و اعتراض نمایندگان و رسانه‌ها به این اقدام موهن که در مقابل آن اقدام معاونت مطبوعاتی ارشاد به این روزنامه صرفا تذکر پنهانی بوده است اظهار داشت: جریان پیچیده رسانه در کشور در حال رخ دادن  است که این جریان به دنبال تقدس‌زدایی و ارزش‌ها و هنجار‌های دینی است.

رئیس مرکز مطالعات سازمان بسیج رسانه در ادامه افزود: این موضوع تداعی‌کننده عملکرد روزنامه‌های زنجیره‌ای در دوره اصلاحات است؛ دوره‌ای که مقدسات کشور را زیر سوال می‌بردند. به عنوان نمونه می‌توان به زیر سوال بردن مسئله زیارت عاشورا به خاطر وجود لعن‌هایی که در آن داشت اشاره کرد. همچنین می‌توان به موضوع غدیر و ولایت حضرت علی (ع) که در این دوره زیر سوال رفت نیز اشاره‌ای داشت.

به گفته وی حتی در مقطعی برخی از آقایان این اجازه را به خودشان می‌دادند و این حق را برای خود قائل بودند که در روزنامه‌های خود به خداوند نیز اعتراض کنند.

وی متذکر شد: اگر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد یک آینده‌نگری نداشته باشد در برخورد با این موضوعات، ما مجددا وارد ورطه تقدس‌زدایی، هنجار‌شکنی و همچنین ارزش‌ستیزی خواهیم شد.

اسکندری در ادامه سخنان خود یادآور شد: در خصوص نشریه اهانت‌کننده شارلی امروز یک عزم جهانی در جهان اسلام علیه این نشریه شکل گرفته است، عملکرد این نشریه فقط مربوط به این کاریکاتور در امسال و سال گذشته نبوده است. این نشریه اجازه چنین جسارت‌هایی را در سال‌های گذشته نیز به خود داده بود.

رئیس مرکز مطالعات سازمان بسیج رسانه ادامه داد: اما اینکه برخی نشریات داخلی ما حمایت‌کننده از این نشریه اهانت‌کننده هستند و تیتر من هم شارلی هستم را استفاده می‌کنند به نحوی در مبارزه و مقابله با اعتقادات مردم هستند.

به گفته اسکندری روزنامه مردم امروز، خودش را در مقابل اعتقادات 80 میلیون ایرانی قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه در تمام جوانب یک سری خطوط قرمز در رسانه‌ها رعایت می‌شود اضافه کرد: برای من تعجب‌برانگیز بود چه اتفاقی می‌افتد که یک رسانه داخلی حاضر می‌شود همچین جسارتی داشته باشد و در مقابل هنجار‌ها و ارزش‌های مردم بایستد. این در حالی است که متولیان امر (معاونت مطبوعاتی ارشاد) و مسئولان دولتی سکوت می‌کنند.

وی متذکر شد: در چنین شرایطی نه تنها معاونت مطبوعاتی حتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که یک روحانی‌زاده است باید واکنش نشان دهد ما از وزیر ارشاد انتظاری بیش از این داریم.

اسکندری گفت: مسئولان دولتی باید در مقابل روزنامه‌ای که در برابر 80 میلیون ایرانی صف‌آرایی کرده‌ یک واکنش جدی نشان دهند و تعطیلی و توقیف این روزنامه حداقل درخواست مردم، اصحاب رسانه و شهروندان مسلمان این کشور است.

رئیس مرکز مطالعات سازمان بسیج رسانه در ادامه سخنان خود با اعلام اینکه اقدامی که نشریه شالی انجام می‌دهد فرار به جلو برای اسلام‌هراسی بوده تا جامعه مسلمین را متهم کند اظهار داشت: جای تعجب دارد که در چنین شرایطی یک روزنامه داخلی این اجازه را به خود بدهد که از یک روزنامه اهانت‌کننده به مقدسات یک میلیارد و نیم مسلمان آن هم درامل‌القرای مسلمین جهان حمایت کند. باید مراقبت جدی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد حداقل به درخواست‌ها و ارزش‌های ملت احترام بگذارد ادامه داد: تعطیلی و توقیف این روزنامه حداقل درخواست است.

اسکندرِی همچنین در خصوص دو پهلو بودن عملکرد معاونت مطبوعاتی ارشاد در مقابل رسانه‌های داخلی بیان داشت: از طرفی شاهد نوعی تساهل و تسامح معاونت مطبوعاتی ارشاد با نشریات هنجار‌شکن و تقدس‌زدا در کشور هستیم و از طرفی نیز شاهد این هستیم که یک روزنامه به خاطر انعکاس گزارشی با تیتر خبر مرگ ملک‌ عبدالله دادگاهی می‌شود. 

وی با تاکید بر رعایت خطوط قرمز امنیت ملی کشور ادامه داد: باید گفت: مطمئنا امنیت اعتقادی و ارزشی مردم اهمیت بیشتری دارند. اینکه رسانه‌ای امنیت ارزشی و اعتقادی مردم را به چالش می‌کشد برای ما تعجب‌برانگیز است که چه اتفاقی افتاده معاونت مطبوعاتی اینگونه با تسامح و تساهل برخورد می‌کند.

وی اضافه کرد: اگر به طور علمی به تحلیل محتوا و گفتمان نشریات اصلاح‌طلب در یکی دو سال اخیر که در حال رشد هستند بپردازیم به خوبی خاطرات تلخ دهه 70 بر ذهن تداعی می‌کند. اگر با همین شیب که آقایان پیش می‌روند ادامه دهیم می‌توان پیش‌بینی کرد که چه اتفاقاتی در جریان رسانه‌ای رخ خواهد داد.

رئیس مرکز مطالعات سازمان بسیج رسانه با اشاره به زیر سوال بردن لایحه قصاص و غیرانسانی دانستن آن و همچنین زیر سوال بردن ولایت حضرت علی (ع) طی سال‌های گذشته در نشریه‌های اصلاح طلب ابراز داشت: اگر معاونت مطبوعاتی به همین شیوه ادامه دهد وضع به مراتب خطرناک‌تر و بدتر از دوره اصلاحات خواهد شد به طوری که دیده می‌شود که روزنامه‌های زنجیره‌ای امنیت ارزشی، ملی و اخلاقی کشور را به چالش خواهند کشید. البته این امر در مرحله اول دامنگیر خود مسئولان دولتی می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار