امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140040
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۴۲
تعداد بازدید: 53
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار وزیر اقتصاد و دارایی، با اشاره به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار وزیر اقتصاد و دارایی، با اشاره به مباحثی که در اجلاس جامعه مدرسین مطرح شد، اظهار کرد: مهم‌ترین بحثی که در این اجلاس مورد توجه قرار گرفت، مباحث اقتصاد مقاومتی بود که به صورت جدی به آن باید توجه شود.

وی با بیان اینکه چهار خطر به صورت جدی جامعه ما را تهدید می‌کند، گفت: خطرات نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی که از سوی دشمن طراحی شده است، جامعه ما را تهدید می‌کند که هر یک از این تهدیدها باید به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرد.

این مرجع تقلید ادامه داد: خطرات نظامی با تقویت بنیه نظامی و خطرات سیاسی با تدبیر مسئولان نظام برطرف می‌شود، ولی آنچه که بیش از پیش در جامعه ما را تهدید می‌کند تهدید‌های فرهنگی و اقتصادی است که دشمن در تلاش است با استفاده از آن ما را به زانو در بیاورد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به تمثیلی در رابطه با تحریم‌ها بیان کرد: تحریم‌ها مانند سیلابی است که جامعه را تهدید می‌کند و می‌‌توانیم هنگام جاری شدن سیل دو کار را پیشه کرد.

وی اضافه کرد: هنگامی که سیلاب منطقه‌ای را فرا می‌گیرد می توانیم بنشینیم و غصه بخوریم یا اینکه قوای خود را جمع کنیم و منزلی مقاوم‌تر از پیش بنا کنیم.

این مرجع تقلید ادامه داد: باید بدانیم برای تبدیل کردن تهدیدها به یک فرصت نیازمند عزم ملی هستیم و ما پیش از این چنین مسئله‌ای را به خوبی تجربه کردیم.

وی تصریح کرد: زمانی بود که برای برخی از لوازم و ابزارهای مورد نیاز خود به کشورهای خارجی نیازمند بودیم ولی اکنون همان لوازم مورد نیاز را در کشور تولید می‌کنیم که این نشان می‌دهد که با عزم ملی می‌توان به سلامت از این بحران‌ها عبور کرد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی اضافه کرد: نیازهای اولیه، امور رفاهی و تجملات از نیازهای جامعه ما به شمار می‌رود که بررسی‌ها نشان داده است کمترین هزینه‌ها صرف نیازهای اولیه و بیشترین هزینه‌ها صرف تجملات می‌شود.

وی بیان کرد: اگر مقداری از تجمل‌گرایی‌ها صرف نظر شود، ضروریات زندگی با هزینه‌های کمتری تامین می‌شود و می‌توان جامعه را در عبور از این بحران یاری کند.

این مرجع تقلید گفت: در صورتی که در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم رفاهیات به سمت جامعه حرکت خواهد کرد ولی اکنون در برهه‌ای از زمان هستیم که باید مقداری قناعت پیشه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در زمان کنونی باید اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کار خویش قرار دهیم تصریح کرد: در روایتی آمده است که از حضرت علی (ع) پرسیدند حیات طیبه چیست و ایشان فرمودند قناعت کردن همان حیات طیبه است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی، ساده زیستی را یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای عبور از بحران فعلی دانست و گفت: ما ساده زیستی را از خودمان شروع کردیم و دولت نیز باید از بدنه خود ساده زیستی را شروع کند.

وی با اشاره به برگزاری برخی مجالس عروسی در تهران که با تجملات بسیاری برپا می‌شود بیان کرد: در این مجالس بیش از 18 نوع غذا برای پذیرایی از مهمانان تهیه می‌شود که این نوعی اسراف است.

مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خوش با اشاره تبلیغاتی که در ارتباط با تحریم‌ها علیه ایران اسلامی در رسانه‌های جمعی جهان می‌شود، گفت: کسانی که از دیگر کشورهای جهان به ایران می‌آیند اذعان می‌کنند ما گمان می‌کردیم تحریم‌ها شما را در هم شکسته است ولی زمانی که به ایران آمدیم عکس آنچه در تصورمان بود مشاهده کردیم.

وی در ادامه دو مشکل اساسی کشور را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: بانک‌ها بیش از آنکه به نفع مردم کار کنند و به دنبال به حرکت در آوردن چرخه اقتصاد باشند، ثروت ثروتمندان را افزایش می‌دهند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی همچنین یکی از معضلات جامعه را بیکاری جوانان دانست و گفت: این مسئله به دلیل واردات بی‌رویه است که چرخ تولید کار نمی‌کند و بیکاری جامعه را فرا می‌گیرد.

این مرجع تقلید از دیگر مشکلات جامعه امروزی را حجم بالای قاچاق دانست و بیان کرد: این آمارها نگران کننده است و در حرکت چرخه اقتصاد اخلال وارد می‌کند.

وی اضافه کرد: در صورتی که مشکلات بانک‌ها برطرف شود و جلوی قاچاق کالا در کشور گرفته شود و صادرات و واردات صحیحی داشته باشیم، استعدادهای فراوانی در کشور داریم که می‌توانیم در پیشبرد امور اقتصادی از آنان بهره ببریم.

انتهای پیام/78005/صا40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها