امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140073
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «کاندولیزا رایس» مشاور اسبق امنیت ملی کاخ سفید روز پنج‌شنبه گفت از ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «کاندولیزا رایس» مشاور اسبق امنیت ملی کاخ سفید روز پنج‌شنبه گفت از لو رفتن و درز اطلاعات مربوط به عملیات مخفی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران، جا خورده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، «جفری استرلینگ» 47 ساله متهم است که اطلاعات طبقه‌بندی‌شده مربوط به عملیات خرابکاری آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار یکی از خبرنگاران روزنامه نیویورک‌تایمز قرار داده است.

خانم رایس یکی از شاهدان اصلی این پرونده به شمار می‌آید. بازپرس پرونده معتقد است که استرلینگ اطلاعات مربوط به عملیات سیا برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار «جیمز رایزن» قرار داده است. وی این اطلاعات را در سال 2006 در کتابی تحت عنوان «دولت جنگ» منتشر کرد.

مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا روز گذشته در رابطه با این پرونده در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده شهادت، اما در اظهارات خود اشاره‌ای به اینکه آیا استرلینگ نقشی در درز اطلاعات مربوط به عملیات سیا در ایران داشته یا نه، نکرد. استرلینگ تاکنون داشتن هرگونه نقشی در انتشار این اطلاعات را رد کرده است.

بررسی این پرونده ماه‌هاست به دلیل وضعیت قانونی نامشخص رایزن و اینکه آیا وی نیز باید مورد اتهام قرار گیرد یا نه، به تأخیر افتاده بود. رایزن پیشتر به دلیل فشارهای وارد شده بر خود، از دولت «باراک اوباما» انتقاد کرده و رئیس‌جمهور آمریکا را بزرگترین دشمن رسانه‌ها خوانده بود.

از آنجا که رایزن پیشتر اعلام کرده بود حتی در صورت به زندان افتادن منابع خود را لو نمی‌دهد، بازپرس پرونده تصمیم گرفته است تا با استناد به اظهارات شاهدین، آمارهای تماس‌های تلفنی رایزن و استرلینگ و ایمیل‌های رد و بدل شده بین آن‌ها، اتهامات افسر سابق سیا را ثابت کند.

هرچند بازپرس می‌گوید استرلینگ به دلیل بدرفتاری در سیا، دست به افشای اطلاعات زده، اما وکیل وی می‌گوید این اطلاعات می‌تواند از طرف هرکس دیگری درز کرده باشد و استرلینگ ناعادلانه در معرض اتهام‌زنی قرار گرفته است.

رایس در شهادت روز گذشته خود گفت عملیات تخریبی سیا در ایران، یکی از مهمترین و محرمانه‌ترین پرونده‌های دوران کاری وی به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت اول «جورج بوش» پسر بوده است.

به گفته رایزن، اطلاعات مربوط به خرابکاری سیا در ابتدا قرار بوده در نیویورک‌تایمز منتشر شود، اما از این اقدام جلوگیری شده است. مهر ماه امسال «جیل آبرامسون» سردبیر اجرایی سابق روزنامه نیویورک‌تایمز طی مصابحه‌ای، از فشارهای دولت «جورج بوش» به وی برای جلوگیری از انتشار گزارشی در مورد عملیات مخفی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) علیه برنامه هسته‌ای ایران، پرده برداشت و گفت به درخواست «کاندولیزا رایس» مشاور وقت امنیت ملی آمریکا از انتشار این گزارش جلوگیری کرده است.

اطلاعات منتشر شده در عملیات رایزن نشان می‌دهد سازمان سیا قصد داشته است با استفاده از یکی از عوامل روسی خود با نام مستعار «مرلین»، اطلاعاتی غلط را وارد محاسبات و روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران کند تا از این طریق این برنامه با شکست مواجه شود.

رایس دیروز در مورد این عملیات گفت این عملیات «یکی از معدود اهرم‌هایی بود که ما برای تلاش در راستای ایجاد اخلال در برنامه هسته‌ای ایران، در اختیار داشتیم.»

مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در اظهارات خود همچنین خبر احضار سردبیر نیویورک‌تایمز را نیز تائید کرد و گفت در این «اقدام بی‌سابقه» از مسئولان نشریه خواسته اجازه انتشار گزارش رایزن را ندهند.

به گفته وی، او در این دیدار که با حضور آبرامسون، رایزن و «جورج تنت» رئیس وقت سیا برگزار شده، او به نیویورک‌تایمز هشدار داده که انتشار این گزارش می‌تواند جان افراد را در معرض خطر قرار دهد.

وی در این رابطه گفت: «من قطعات اهمیت این مسئله که کاخ سفید از نیویورک‌تایمز بخواهد که گزارشی را منتشر نکند، درک می‌کنم. من کاملا به نقش رسانه‌ها واقفم. اما ما واقعا باید به نیویورک‌تایمز تبعات آنچه را می‌خواهند انجام دهند، گوشزد می‌کردیم. چند روز بعد از آن دیدار، تایمز موافقت خود با کنار گذاشتن آن گزارش را اعلام کرد. اما رایزن بعدا در سال 2006 این موضوع را در یکی از فصل‌های کتابش منتشر کرد. »

رایس در اظهارات دیروز خود، همانطور که انتظار می‌رفت از عملکرد دولت بوش دفاع کرده و بر خلاف رایزن که گفته بود ایرانی‌ها به سرعت از برنامه سیا اطلاع یافته از موفقیت آن جلوگیری کردند، مدعی شد عملیات آمریکا در ایجاد اختلال در برنامه هسته‌ای ایران، موفق بوده است.

روز پنج‌شنبه علاوه بر رایس، یک مدیر ناشناس سیا نیز از پشت دیواری حائل به نحوی که هویتش مشخص نشود، در این رابطه شهادت داده و اعلام کرد که بیش از 90 نفر در دولت بوش، از این عملیات مخفی مطلع بوده‌اند.

وی همچنین اذعان کرد که بخش‌هایی از کتاب رایزن، بیش از آنکه مشابه ادبیات استرلینگ باشد، شبیه به اصطلاحاتی بوده است که شخص «مرلین» به کار می‌گرفته است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها