امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۱۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140077
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 9
مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره همایش اصلاح‌طلبان و حمایت صریح ...

مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره همایش اصلاح‌طلبان و حمایت صریح آنها از سران فتنه اظهار داشت: اولاً به عنوان مقدمه باید توجه شود که جریان اصلاحات برای برگزاری این همایش تلاش زیادی انجام داد و از مدت‌ها قبل تدارک گسترده‌ای را دیده بودند لذا اگر کاستی‌هایی در این همایش وجود داشت نشان‌دهنده مشکلات و ضعف‌های جدی این جریان است.
فضائلی در ادامه یکی از مهم‌ترین ضعف‌هایی این همایش را اظهارنظرهای سخنرانان دانست و افزود: صحبت‌ها و حرف‌های سخنرانان تماماً تکراری بود و ما حرف جدید و جدی در سخنان آنها ندیدیم؛ اظهارات آنها صرفاً در ارتباط با مسائل سیاسی همچون نظارت استصوابی، مجلس و رفع حصر بود در حالی که این مسائل عموماً در این سال‌ها توسط این مجموعه تکرار شده است.
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان در این همایش درباره مسائل مهم و کلان کشور که مربوط به زندگی مردم، منافع ملی و عمومی و حوزه اقتصاد بین‌الملل و فرهنگ باشد صحبتی مطرح نکردند یادآور شد: این مسئله ضعف بزرگی برای چنین همایشی که سعی شده بود همه تبار اصلاحات در آن جمع شده و حرف‌های جدی بزنند، محسوب می‌شود.
وی در ادامه به نقطه‌ ضعف دیگر همایش اصلاح‌طلبان اشاره کرد و افزود: عدم حضور چهره‌های شاخص در این همایش چه از بین اصلاح‌طلبان و چه مدعوین از نکات قابل توجه بود؛ پیش از این مطرح شد که از آقایان هاشمی، خاتمی، ناطق و جهانگیری دعوت شده و حتی در برنامه اعلام شده بود که خانم ابتکار نیز دعوت شده است اما هیچ یک از آنها حضور پیدا نکردند و این مسئله جای تحلیل دارد و نشان می‌دهد این افراد جایگاه جدی برای جریان اصلاحات قائل نیستند.
فضائلی در ادامه به حضور ضعیف و بی‌رنگ کارگزاران در همایش اصلاح‌طلبان پرداخت و تصریح کرد: اعضای  کارگزاران نه تنها جزو سخنرانان نبودند بلکه تصاویری هم از آنان وجود نداشت و از سوی دیگر چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبی هم در این همایش نبودند که این نشانه اختلاف داخلی این جبهه برای راهبری است که می‌توان این اختلاف را بین شورای هماهنگی و شورای مشورتی آقای خاتمی ملاحظه کرد.
این کارشناس مسائل سیاسی در تشریح سومین نکته درباره همایش اصلاح‌طلبان عدم حضور نمایندگان دولت در این همایش را یادآور شد و گفت: این موضوع را از جهتی باید مثبت قلمداد کرد که نشان می‌دهد دولت علاقه‌ای ندارد که با این جریان سیاسی پیوند بخورد هرچند که اصلاح‌طلبان در این همایش روحانی و دولت را از خود می‌دانستند اما عدم حضور نماینده دولت خط بطلانی بر این ادعا کشید.
وی ادامه داد: مسئله‌ای دیگر پیوند اصلاح‌طلبان با فتنه 88 در این همایش بود که خود را نشان داد و هیچ اعلام برائتی توسط شرکت‌کنندگان نسبت به وقایع 88 نشد و حتی در ارتباط با رفع حصر سران فتنه نیز مسائلی تمجید گونه مطرح شد که نشان داد این جریان کماکان خط فتنه را مورد تایید قرار می‌دهد.
فضائلی برهمین اساس تاکید کرد: اگر آنها بخواهند در مجلس و یا صحنه‌های سیاسی حضور داشته باشند ادامه‌دهنده همان راه هستند در حالی که به صورت صریح می‌دانند فتنه 88 خط قرمز نظام است و اگر نادیده بگیرند نمی‌توانند توقع کنند که به صحنه‌های رسمی کشور بازگردند.
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به عزم این جریان برای تسخیر کامل مجلس آینده یادآور شد: انحصارطلبی و تمامیت‌خواهی از ویژگی‌های این جریان است که قبلاً هم خود را نشان داده بود؛ در شرایط غافلگیرکننده‌ای که خاتمی پیروز شد آنها مجلس و شوراها را نیز تصاحب کردند و در عین حال به دنبال تصاحب سایر نهادها هم بودند که مردم نهایتاً در انتخابات ریاست جمهوری از آنها رویگردان شدند و واکنش نشان دادند اما به نظر می‌رسد این جریان هنوز عبرت نگرفته است و با تمامیت‌خواهی از تصاحب همه کرسی‌های مجلس سخن می‌گوید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار