امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140084
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 55
حمید چیت چیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت:یکی از راهکارهای خروج صنعت برق از وضعیت کنونی توسعه نیروگاه‌

حمید چیت چیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت:یکی از راهکارهای خروج صنعت برق از وضعیت کنونی توسعه نیروگاه‌ های سیکل ترکیبی است که این موضوع در دستور کار وزارت نیرو طی ماه‌های آتی است، به همین منظور تبدیل 16 هزار مگاوات از نیروگاه‌های موجود گازی به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از اهداف کلان توسعه صنعت برق کشور است.

وی ادامه داد: در صورت تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی اگر قیمت هر متر مکعب گازوئیل حدود 20 سنت باشد، سالانه 10 هزار میلیارد تومان صرفه جویی در مصرف گاز حاصل خواهد شد.

کسری منابع مالی در سال 93 در صنعت برق 35

چیت چیان در پاسخ به این سئوال که کسری منابع مالی صنعت برق در حال حاضر چه میزان است گفت: قیمت متوسط برق به‌غیر از هزینه سوخت یعنی هزینه تبدیل انرژی، اتصال و توزیع آن برای هر کیلووات ساعت برق در سال‌جاری حدود 700 ریال برآورد شده است، اما متوسط فروش برق حدود 500 ریال است. با این وضعیت میزان کسری منابع مالی در سال 93 در صنعت برق 35 هزار و 588 میلیارد ریال خواهد بود.

بدهی 24 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو

وزیر نیرو افزود: از سال 89 تا پایان سال 92 وزارت نیرو تنها در صنعت برق 20 هزار و 600 میلیارد تومان بدهی داشته و این رقم در حال حاضر به بیش از 24 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی در خصوص راهکارهای خروج صنعت برق از وضعیت کنونی، گفت: کاهش تلفات برق از 15 درصد به زیر 10 درصد تا یک سال آینده یکی از موارد مهمی است که در یک طرح جهادی قرار است انجام شود.

به گفته وی، استفاده از توربین‌های گازی با بازده بالا، توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، تعطیلی نیروگاه‌های کم‌بازده و کاهش تلفات انتقال و توزیع برق ازجمله برنامه‌ها است.

وی با تاکید بر اصلاح ساختار صنعت برق، ادامه داد: در زمان حاضر 60 درصد برق حرارتی توسط بنگاه‌های خصوصی تولید می‌شود و شفاف‌سازی مالی لازم در شرکت‌هایی که در زنجیره ارزش اقتصادی صنعت برق قرار دارند از دیگر الزام هاست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها