امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14009
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۹
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با پایان شمارش آرا و انتخاب رئیس جمهور جدید، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با پایان شمارش آرا و انتخاب رئیس جمهور جدید، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری به عنوان رئیس جدید شورای عالی حج انتخاب می‌شود. .

پایگاه اطلاع رسانی حج نوشت: رئیس جمهوری، رئیس شورای عالی حج است و نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت و وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور خارجه، کشور، امور اقتصادی و دارایی، راه و ترابری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس سازمان حج و زیارت، رئیس کمیسیون مشترک ایران و کشور مربوط، یک نفر صاحب نظر به انتخاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک نفر صاحب نظر به انتخاب نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت از اعضای این شورای‌عالی به شمار می‌آیند.

قانونگذار اعضای شورا را متناسب با وظیفه‌ای که در امور حج- عمره و زیارت‌های دیگر بر عهده دارند عضویت داده است.

شورای‌عالی حج عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در حوزه حج و زیارت است، از جمله اینکه بررسی و تصویب برنامه‌های راهبردی، اهداف، سیاست‌ها، خط مشی‌ها و روش‌های اجرایی سازمان در امور مربوط به حج و زیارت که مهمترین وظایف سازمان حج و زیارت است از اختیارات شورای‌ عالی قلمداد شده است.

سازمان حج و زیارت در چارچوب این قانون برای اداره امور حج، عمره و سایر زیارت‌های خارج از کشور آیین‌نامه و دستورالعمل‌هایی را وضع و با کمک کارشناسان داخل و بیرون سازمان و بهره‌مندی از حوزه گسترده بخش خصوصی در قالب مدیران کاروان‌ها، دفاتر زیارتی و عوامل کاروان‌ها به مرحله اجرایی می‌گذارد.

امور حج و زیارت کشور تا سال 1351 توسط بخشی از وزارت کشور اداره می‌شد. در این سال با تصویب هیأت وزیران وقت، اجرای تمامی امور مربوط به حج از حوزه این وزارتخانه خارج و به سازمان اوقاف که زیر نظر نخست وزیری بود واگذار شد.

در سال 1359 با تصویب شورای انقلاب، امور حج و زیارت از سازمان اوقاف جدا شد و زیر نظر وزارت ارشاد ملی قرار گرفت.

در سال 1363 و با تصویب مجلس شورای اسلامی مجدداً فعالیت مربوط به حج و زیارت در شمار وظایف سازمان اوقاف قرار گرفت.

در سال 1370 که آغاز تشرف زائران ایرانی به عربستان پس از یک وقفه سه ساله بود با مصوبه شورای عالی اداری کشور، حج و اوقاف بار دیگر از هم تفکیک شده و سازمان مستقلی به نام «حج و زیارت» زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شد.

در نهایت شورای عالی اداری در سال 1384 بر این صحه گذاشت و سازمان حج و زیارت را موسسه‌ای دولتی، مستقل و وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست که براساس سیاست‌های مصوب نظام، اندیشه‌های امام راحل(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری اداره می‌شود و رئیس آن توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تعیین می‌شود.

در مصوبه شورای‌عالی اداری از سیاستگذاری، نظارت، هدایت و اداره امور حج و زیارت و عتبات عالیات خارج از کشور و برقراری ارتباط با کشورهای اسلامی و مجامع بین المللی اسلامی در امور حج زیارت و شناساندن ماهیت و ابعاد مختلف انقلاب اسلامی به حجاج به عنوان اهداف کلی سازمان یاد شده است.

در مصوبه شورای‌عالی اداری، شورای عالی حج و زیارت- نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت (در صورت معرفی) رئیس سازمان حج و زیارت و حسابرسان به عنوان ارکان سازمان تعیین شده‌اند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها