امروز : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 21
۱۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140101
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، نهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه در سالن ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، نهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه در سالن همایش های مدرس امام کاظم (ع) برگزار شد.

در مراسم آغاز به کار کمیسیون‌های سه گانه، آیت‌الله مرتضی مقتدایی دبیر شورای عالی حوزه سخنرانی کرد و با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید به اجلاسیه‌های جامعه مدرسین عنایت ویژه‌ای دارند اظهار کرد: مراجع تقلید تاکید کرده‌‌اند که شایسته است از اندیشمندان خارج از کشور نیز برای حضور در این اجلاسیه‌ها دعوت شود.

برگزاری اجلاسیه جامعه مدرسین عمل به منویات امام راحل است 

وی افزود: امام راحل اصل تشکیل اینگونه اجلاسیه‌ها را مورد تاکید قرار داده‌ بودند و به همین دلیل برگزاری مداوم آنها تحقق سفارشات و منویات ایشان است.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه تاکنون آثار و برکات فراوانی را از این اجلاسیه‌ها شاهد بوده‌ایم خاطرنشان کرد: در کمیسیون‌های تخصصی اجلاس هم مطالب گوناگون مطرح شده و مشکلات مورد بررسی قرار می‌گیرند که در صورت نیاز، گزارش آنها به محضر رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور خواهد رسید، در روز اختتامیه نیز شاهد قرائت گزارش کمیسیون‌ها خواهیم بود.

وی ادامه داد: روحانیون و مبلغان دینی وظیفه دارند در مقابل شبهات و انحرافات در هر زمینه‌ای از جمله در مداحی‌ها و مراسم‌های مذهبی ایستادگی کنند و به مبارزه با این هجمه‌ها بپردازند که در این اجلاس و در قالب کمیسیون‌ها، این موارد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آیت‌الله مقتدایی با اشاره به اینکه امروزه گروه‌های انحرافی و عرفان‌های کاذب در مناطق مختلف کشور فعالیت می‌کنند گفت: در این شرایط روحانیت و حوزه‌های علمیه باید مردم را نسبت به خطر آنها آگاه کنند.

استاد حوزه علمیه قم بر لزوم همفکری و تبادل نظر روحانیت درباره مشکلات کشور تاکید و خاطرنشان کرد: قم به دلیل اینکه خاستگاه مرجعیت و انقلاب است باید در این زمینه ورود پیدا کند.

وی به اشارات و توصیفات رهبر معظم انقلاب در مورد جامعه مدرسین پرداخت و افزود: ایشان فرمودند جایگاهی که جامعه مدرسین دارد جایگاه اعطایی نیست که کسی به آن داده باشد بلکه جایگاه آن ذاتی است.

آیت‌الله مقتدایی بیان کرد: این آمادگی را داریم که مشکلات علمای بلاد را در شهرهای مختلف حل کنیم زیرا جامعه مدرسین برجسته‌ترین و مهم ترین نهاد حوزوی است و به نظرات همه روحانیون احترام می‌گذارد.

استفاده از نظرات علمای بلاد در حل مشکلات استان‌ها 

آیت‌الله سید هاشم حسینی هم در این مراسم و همچنین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سه کمیسیون تخصصی این اجلاس کار خود را از صبح امروز آغاز کرده‌اند.

وی افزود: اعضای این کمیسیون‌ها در مورد موارد و مشکلات گوناگون حوزه‌ها و جامعه به بحث و تبادل نظر می‌پردازند و محصول فکری آنها در مراسم اختتامیه قرائت خواهد شد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه مباحث کلیدی مورد نیاز جامعه مانند اقتصاد، فرهنگ و امور تبلیغی اجتماعی در این کمیسیون‌ها مورد بحث قرار می‌گیرند خاطرنشان کرد: امیدواریم همچون گذشته، خروجی این مباحث، راه‌حل‌هایی برای گشایش در امور باشد.

وی ادامه داد: مراسم عمومی اجلاس نهم صبح فردا با سخنرانی آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید آغاز خواهد شد و همچنین آیت‌الله جعفر سبحانی هم در مراسم اختتامیه سخنرانی می‌کند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه از علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز برای حضور در مراسم اختتامیه دعوت به عمل آمده است خاطرنشان کرد: نتایج اجلاس‌های گذشته در راستای عملیاتی شدن قرار گرفته‌اند و در این زمینه، گزارشی هم فردا و در مراسم اختتامیه قرائت می‌شود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: استفاده بیشتر از اندیشه‌ها و نظرات علمای بلاد در اجلاسیه‌های جامعه مدرسین در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم مشکلات استان‌ها را با حضور و تفکر علمای همان مناطق حل کنیم.

وی تصریح کرد: جایگاه روحانیت و برگزاری جلساتی برای این قشر فرصتی برای حل مسائل ملی و حتی بین‌المللی فراهم می‌آورد که باید به بهترین نحو از آن بهره‌برداری کنیم.

در نوبت عصر چهارشنبه، کمیسیون‌های سه گانه این اجلاس جلسات خود را تشکیل دادند و در صبح روز پنجشنبه نیز مراسمی با حضور شخصیت‌های برجسته حوزوی و همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب در رأس حاکمیت ‌نعمتی بزرگ محسوب می‌شوند 

آیت‌الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین در این مراسم اظهار کرد: نفس اجتماع حضرات آیات و علما و همچنین دیدار با یکدیگر در چنین اجتماعی باشکوه، اعتبار بزرگی محسوب می‌شود و خود دارای موضوعیت است.

وی افزود: استفاده از سخنان مراجع تقلید در این اجلاسیه از دیگر فوایدی است که نصیب علما می‌شود و همچنین گزارش کمیسیون‌های تخصصی قرائت خواهد شد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه برخی تصمیمات گرفته شده در این کمیسیون‌ها عملی است و بعضی دیگر هم ایده‌هایی برای آینده هستند خاطرنشان کرد: به یقین نظرات علمای بلاد در این اجلاسیه‌ها موثر است و با تبادل نظری که صورت می‌گیرد، در نهایت فکری پخته و قابل عمل به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: جمعیت ایران پس از انقلاب بیش از دو برابر شده و به همین دلیل فضاهای مختلف علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بیشتری هم به وجود آمده، بناهایی برای حوزه‌های علمیه ساخته شده که همه اینها تاثیرگذار هستند.

آیت‌الله یزدی با اشاره به اجرای احکام اسلام در شرایط سختی که علمای پیشین داشتند عنوان کرد: سید رشتی حدود 110 سال پیش حد یک شخص را در اصفهان جاری کرده بود ولی حاکم آنجا قصد داشت به شاه نامه بنویسد که علما در کار حکومت دخالت می‌کنند؛ به هر حال علما در چنین شرایطی کار می‌کردند و بیانیه معروفی هم در حمایت از تولید داخل منتشر کرده بودند شامل بندهایی همچون استفاده از کاغذ ایرانی در همه مکاتبات دولتی و رسمی و قباله‌جات، تعهد علما بر نماز نخواندن بر امواتی که کفن آنها پارچه ایرانی نباشد، لزوم تلاش مردان برای پوشیدن لباس با پارچه تولید داخل، صرفه جویی در مهمانی‌ها و پذیرایی مختصرتر و پرهیز از تکلف و همچنین عدم احترام معتادان و استفاده کنندگان از مواد مخدر که این موارد با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم همخوانی دارد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه امام خمینی(ره) فرموده بودند حتی دور هم نشستن و یک چای خوردن علما با یکدیگر برکاتی برای انقلاب و مردم خواهد داشت گفت: به گفته یکی از علما، وقتی روحانیون و عالمان حوزوی در کنار هم می‌نشینند، از بیرون به این جلسه علما نگاه علمی صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: جامعه مدرسین همواره اجلاسیه‌هایی داشته که آثار و برکات آن را برای انقلاب شاهد بوده‌ایم.

آیت‌الله یزدی اجلاسیه‌های جامعه مدرسین را اقدامی تاثیرگذار طی سال‌های گذشته دانست و افزود: نظراتی که علما دارند همواره اخذ می‌شود و پس از بحث و تبادل نظر در مورد آنها نتایج خوبی هم از آنها استخراج شده است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر تلاش برای به نتیجه بهتر رسیدن اجلاسیه نهم عنوان کرد: علمای حوزوی همواره جزء اثرگذاران در نظام سیاسی و اجتماعی کشور هستند بنابراین باید توجه داشت که نباید در نگهداری و حفظ بنیان و اساس اسلام کوتاهی کنیم.

وی گفت: بدانیم که دولت‌ها می‌آیند و می‌روند ولی روحانیت نهادی ثابت و موثر در نظام اسلامی به شمار می‌رود و با اینکه هر یک از دولت‌ها نظراتی را اعمال می‌کنند زیرا دارای اندیشه‌ها و سلایقی هستند اما ولی امری داریم و رهبر معظم انقلاب در رأس حاکمیت این کشور نعمتی بزرگ محسوب می‌شوند و حرکت همه ما هم بر اساس نظرات ایشان است.

آیت‌الله یزدی در خاتمه بر خلوص نیت تاکید کرد و افزود: این امر همواره جزو یکی از خصوصیات برجسته روحانیون محسوب می‌شده و باید تداوم یابد.

همفکری علمای بلاد در حل مشکلات تاثیر داشته است 

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور هم در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: زمانی که خفقان حکومت ستمشاهی بر کشور حاکم بود، تصمیمات و بیانیه‌های جامعه مدرسین بود که لرزه بر اندام طاغوت می‌انداخت.

وی افزود: پس از سال‌ها جامعه مدرسین به این نتیجه رسید که باید اجلاسیه‌هایی داشته باشد و بحث‌ها و نظرات در مورد مسائل و مشکلات هر استان، کشور و حتی در سطح بین‌المللی مطرح شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه همفکری و هم افزایی علمای بلاد در قالب اجلاسیه‌های سراسری و منطقه‌ای تاثیر بسزایی در حل مشکلات حوزه‌های علمیه و جامعه داشته و دارد خاطرنشان کرد: کمیسیون‌های تخصصی نیازهای روز جامعه را رصد و مطرح می‌کنند.

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی، فرهنگ و اینکه خروجی فرهنگ ایرانی و اسلامی چیست، سبک زندگی اسلامی و سوغات‌های فرهنگی و اجتماعی غرب برای ایران، مباحث تبلیغی و اینکه آیا روحانیت از همه ظرفیت خود در این زمینه بهره برده است و مباحثی از این دست جزو مواردی هستند که در کمیسیو‌ن‌های تخصصی اجلاسیه جامعه مدرسین مطرح می‌شوند.

حسینی بوشهری با بیان اینکه دشمنان ما با همه وجود هجمه‌های پیدا و پنهان خود را علیه اسلام آغاز کرده‌اند گفت: در فرانسه، عکس‌العمل نسبت به حادثه تروریستی نشان می‌دهد که گویا خودشان زمینه را فراهم کرده‌اند، شدیدترین توهین‌ها به ساحت مقدس پیامبر اکرم(ص) صورت گرفت که این امر حاکی از توطئه‌ای جدی است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور مهم‌ترین کار در شرایط کنونی را ادامه مسیری دانست که علمای پیشین داشتند و افزود: در فراز و فرودهای مختلف تاریخ ایران، علما خوب درخشیده‌اند و خوب ظاهر شده‌‌اند ولی نیاز به فعالیت‌های بیشتر در همه عرصه‌ها داریم.

وی بیان کرد: تلاش ما این بوده که از نظرات علمای بلاد بیشتر استفاده کنیم و به همین دلیل وقتی برای سخنرانی آنها هم در نظر گرفته شده است.

فروش سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای حربه دشمن است 

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید یکی از سخنرانان ویژه این مراسم بود که اظهار کرد: دشمنان چهار نوع خطر اقتصادی، فرهنگی، نظامی و سیاسی برای ما ایجاد می‌کنند.

وی افزود: در این بین به دلیل صنایع دفاعی و همچنین سیاست‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب، مسئولان و نظام اسلامی، از نظر سیاسی و نظامی خطر چندانی ما را تهدید نمی‌کند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: در این بین باید مراقب خطرات فرهنگی و اقتصادی که از جانب دشمنان به ما می‌رسد باشیم.

وی با اشاره به هجمه شدید دشمنان در شرایط کنونی به ویژه در حوزه فرهنگ ادامه داد: امروزه شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی مفسده‌انگیز از جمله ابزارهای دشمنان برای این تهاجم به شمار می‌روند؛ در این شرایط بعضی عقیده دارند نمی‌توانیم جلوی گسترش ابزارهای جدید را بگیریم ولی وقتی اینترنت و دیگر ابزارها را گسترش دادند خودشان دیدند که چه بمبی را در خانه‌ها کار گذاشته‌اند و البته در حال حاضر به فکر تصفیه و فیلترکردن موارد نامناسب افتاده‌اند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه دشمن تلاش دارد به وسیله شبکه‌های ماهواره، ابزارهای فساد و فیلم‌های نامناسب به تسخیر تفکر و اندیشه جوانان ما بپردازد گفت: حتی در یکی از رسانه‌ها خواندیم رژیم صهیونیستی قصد دارد بخشی از زمین‌های خود را به کشت خشخاش اختصاص دهد تا به توزیع مواد مخدر به صورت رایگان در میان جوانان لبنانی اقدام کند در حقیقت آنها می‌خواهند مفهوم فساد و غیر فساد را تغییر دهند و معروف را به منکر و منکر را به معروف تبدیل کند.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: برخی هم می‌گفتند اگر چند تار موی زنان بیرون بماند آسمان به زمین نمی‌آید؛ هیچ کس نباید تسلیم این شگردهای جمعیت مخالف و دشمنان اسلام شود.

وی با اشاره به خطرات فراوان در حوزه فرهنگ گفت: لازم است علما در مناطق مختلف مراقب اقشار مختلف به ویژه جوانان باشند و از ادبیات صحیح و جوان‌پسند برای سوق دادن آنها به سمت قرآن و آموزه‌های اسلامی و مسائل اخلاقی استفاده کنند زیرا جوانان سرمایه اصلی ما هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: توجه داشته باشیم که چنانچه دشمنان بتوانند نسل جوان را از نظر اعتقادی و اخلاقی منحرف کنند، سرمایه اصلی را از دست خواهیم داد.

این مرجع تقلید به حوزه اقتصاد و تهدیدات دشمنان در این زمینه اشاره کرد و گفت: خطرات پیچیده‌ای را در این زمینه پیش رو داریم زیرا توطئه‌های دشمنان در حوزه اقتصاد بسیار مختلف است؛ گاهی تحریم‌های بین‌المللی را به راه می‌اندازند و در بسیاری موارد هم به انحصارطلبی در مورد همه فناوری‌ها می‌پردازند زیرا همیشه می‌خواهند جوامع دستشان به سوی آنها دراز باشد.

وی با بیان اینکه استعداد و هوش جوانان ایرانی موجب شده است از این بخل و انحصارطلبی دشمنان نتیجه عکس بگیریم خاطرنشان کرد: در واقع توانسته‌ایم در بسیاری مسائل خودکفا شویم و مشابه آنچه که محروممان کرده‌اند را ایجاد کنیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی وابستگی اقتصادی را یکی از نقشه‌های دشمنان دانست و تصریح کرد: گاهی می‌گویند سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای را به شما می‌فروشیم ولی در حقیقت می‌خواهند هرگاه بر خلاف منویات آمریکا عمل و نگاه کج به صهیونیست‌ها کردیم جلوی واردات سوخت را بگیرند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: از دیگر توطئه‌های دشمنان می‌توان به گسترش زندگی تجملاتی و مصرفی در میان جوامع دیگر از سوی غربی‌ها اشاره کرد؛ به عنوان مثال اتومبیل‌های میلیاردی ترویج یا در عروسی‌ها و مهمانی‌ها ده‌ها نوع غذا مصرف شود در حالیکه اگر زندگی ساده‌ای داشته باشیم با استفاده از تولیدات داخلی، می‌توانیم کشور را اداره کنیم و از نظر روانی هم به آسایش و آرامش برسیم.

وی بیان کرد: علمای بلاد باید زندگی ساده را از خودشان شروع و اقتصاد مقاومتی را ابتدا در زندگی شخصی خود پیاده کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به ضرورت الگو بودن علما در زمینه اقتصاد مقاومتی گفت: اگر اینگونه نباشیم نمی‌توان دیگران را به صرفه‌جویی دعوت کنیم.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود خواستار انتشار مباحث و نتایج این اجلاسیه در سطح جامعه شد و اضافه کرد: رسانه‌ها نیز این نتایج و موارد را به خوبی در سطح جامعه منتشر کنند.

وی با بیان اینکه تلاش و کوشش همگانی سبب می‌شود محدودیت‌های اقتصادی دشمنان هیچ تاثیر بر جامعه ما نداشته باشند خاطرنشان کرد: قناعت پیشه کردن و عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم در این میان عامل دیگر و تاثیرگذار است.

رفتار آمریکایی‌ها و غربی‌ها در مذاکرات اخیر ‌بسیار تأسف‌بار بود

علی لاریجانی رئیس قوه مقننه هم در این مراسم سخنرانی و اظهار کرد: در گذر زمان پس از انقلاب چند مقطع حساس برای کشور ما وجود دارد که با تدبیر رهبری انقلاب و همت ملت و هماهنگی نخبگان سیاسی کشور، از این گردنه‌ها به خوبی عبور کردیم.

وی افزود: گذر از رژیم گذشته نخستین گردنه بود که علمای اسلام در این زمینه نقش بسزایی داشتند و نقش رهبری انقلاب هم بسیار ویژه بود که همت ملت پشتوانه آن بود و توانستیم رژیم ستمشاهی را کنار بزنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عظمت این اقدام بسیار زیاد بود گفت: اگر هم در این زمینه دچار فراموشی شویم ولی از تاثیر این پدیده عظیم در دنیای اسلام و جامعه بشری چیزی کم نمی‌شود.

وی ادامه داد: دشمنان همواره به دنبال ایجاد مشکلات فراوان برای نظامی بوده‌اند که بر روی اسلام و شعار نه شرقی نه غربی تاکید دارد؛ نظام اسلامی به پیکره جریان استکباری لطمه می‌زند و همین امر بسیج استکبار برای مقابله با انقلاب را در پی دارد.

لاریجانی تصریح کرد: قربانیان اصلی ترور ایرانیان هستند که پس از انقلاب جریانات زیادی علیه آنها توسط دشمنان به راه افتاد و کسانی که امروز نگران ترور هستند آن زمان از تروریست‌ها حمایت می‌کردند؛ ملت ایران موجودی مزاحم به نام بنی صدر را دفع کردند ولی بعدا جنگ علیه جمهوری اسلامی تحمیل شد.

رئیس مجلس با اشاره به نقش گسترده آمریکایی‌ها در جنگ عراق علیه ایران گفت: آمریکا به صدام گفته بود جنگ را علیه ایران شروع کنید ما پشتیبانی عملیاتی، نظامی و استراتژیک خواهیم داشت؛ حتی فرانسه هواپیمای اجاره‌ای در اختیار رژیم بعث گذاشت و آلمان هم سلاح شیمیایی به صدام فروخت.

وی با بیان اینکه جریانی وسیع و منطقه‌ای علیه ایران اسلامی در زمان جنگ شکل گرفته بود خاطرنشان کرد: با این حال هدایت‌های امام راحل، روحانیت در صحنه و همبستگی نخبگان سیاسی که البته در زمان بنی صدر شاهد آشفتگی آن بودیم، کشور را نجات داد.

لاریجانی با اشاره به تجربه‌های خوب بازسازی کشور پس از جنگ عنوان کرد: ایران در زمینه دانش‌های بنیادین پیشرفت‌های قابل توجهی داشت به نحوی که وزن جمهوری اسلامی در منطقه به حدی رسید که توانست خطرات و تهدیدات را دفع کند؛ ایران اسلامی امروز تهدید نظامی بالفعلی ندارد و اگر هم سر و صدایی در صحنه بین‌المللی می‌شود ژستی بیش نیست زیرا از دست ایران ناراحت هستند ولی نمی‌توانند کاری علیه جمهوری اسلامی کنند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه دشمنان می‌گویند ایران با طرح‌های ما در منطقه مبارزه می‌کند و آنها را از بین می‌برد گفت: در مذاکرات هسته‌ای نیز از زبان خودشان می‌شنویم که همین مسائل و نگرانی‌ها را دارند.

وی افزود: در یکی از مذاکراتی که من در آن حاضر بودم به طرف مقابل گفتم مشکل اصلی خود را بگویید و او هم گفت می‌دانیم سلاح هسته‌ای ندارید و به دنبال آن نیستید اما مسئله اصلی ما این است که شما توازن منطقه‌ای را بر هم زده‌اید.

لاریجانی با بیان اینکه درد دشمنان این است که وزن ایران بالا رفته است گفت: بیداری اسلامی طرح‌های دشمنان را بر هم زده و آنها نگران این مسائل هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز در دالان مذاکرات هسته‌ای هستیم خاطرنشان کرد: دوره حساس و سرنوشت‌سازی را می‌گذرانیم؛ دشمنان ابتدا به دنبال این بودند که ما دانش هسته‌ای را به دست نیاوریم و در این راستا گاهی تهدید نظامی هم می‌کردند ولی مقاومت ملی، دستاوردی بزرگ برای جمهوری اسلامی داشت.

وی با تاکید بر اینکه باید با آرامش و عقلانیت در مذاکرات، برخی اشکالات گذشته را برطرف کرد گفت: البته باید دستاوردها را هم حفظ کرد و مشکلات به وجود آمده برای کشور را برچید؛ در طول تاریخ پس از انقلاب مذاکراتی مشکل‌تر از این نداشته‌ایم.

لاریجانی با بیان اینکه توجه به حفظ میراث ارزشمند هسته‌ای بسیار مهم است تصریح کرد: در این میان نباید اطلاعات غلط را هم پمپاژ کرد؛ برخی مسائل اشتباه و غلط در جامعه منتشر می‌شد که صحیح نیست، گاهی سوء ظن‌ها و حدسیات نگرانی‌هایی را در داخل کشور به وجود می‌آورد؛ بدانیم که اگر همبستگی بیشتر در داخل داشته باشیم طرف مقابل هم در می‌یابد ما پای دستاوردها و چارچوب‌هایی که رهبری تعیین می‌کنند همدلانه ایستاده‌ایم.

رئیس مجلس با اشاره به شیطنت‌هایی که در داخل آمریکا هم صورت می‌گیرد عنوان کرد: آنها بر اثر رقابت‌های سیاسی و با انگیزه‌های گوناگون و گاهی برای گران‌فروشی، سخنانی علیه مذاکرات گفته می‌شود ولی ما باید مسیری روشن را دنبال کنیم؛ رفتاری که آمریکایی‌ها و غربی‌ها در مذاکرات اخیر داشتند بسیار تاسف‌بار بود و نشان دادند قابلیت کافی برای حل موضوع را ندارند ولی در ایران این موضوعات با هوشیاری رصد می‌شود.

وی تصریح کرد: اخیراً برخی نمایندگان مجلس طرحی را دنبال می‌کنند که اگر غربی‌ها در زمینه تحریم‌ها گام جدیدی برندارد ایران فناوری هسته‌ای را در هر درجه‌ای از غنی‌سازی ادامه خواهد داد.

لاریجانی گفت: باید از فرصت به درستی استفاده کرد و دشمنان تصور نکنند با روحیه تاجرمآبانه می‌توانند کلاهبرداری سیاسی کنند زیرا در ایران مسائل برای تصمیم‌گیران روشن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انعطاف‌های به موقع از سوی ایران وجود دارد خاطرنشان کرد: البته دشمنان نباید تصور کنند ایران در مسئله هسته‌ای دچار نسیان می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیماری‌های مزمن اقتصادی در ایران اشاره کرد و گفت: ورود نفت به اقتصاد ما طوری بود که به سرمایه‌ای تولیدی تبدیل نشد بلکه جای بودجه جاری کشور قرار گرفت و همین امر سبب شد به جای اینکه چرخه تولید به راه بیفتد، با پول نفت فناوری‌های مختلف وارد کشور شدند.

لاریجانی با بیان اینکه برخی سوء تدبیرها از نظر اجرایی، اقتصاد ایران را با وضعیت غیر عادی روبه‌رو کردند خاطرنشان کرد: اینکه دلار از هزار تومان به سه هزار تومان افزایش یابد تکان شدیدی بود که مشکلات زیادی به وجود آورد و همه آن مربوط به تحریم‌ها نیست بلکه به سوء مدیریت مربوط می‌شد زیرا وقتی نقدینگی به یک باره هشت برابر شود این مشکلات هم ظهور می‌یابند.

رئیس مجلس تصریح کرد: آیا سیاست‌های ابلاغی اصل 44 توسط رهبر معظم انقلاب به درستی اجرا شد؟ صورت ظاهری شکل گرفت و یک کارخانه از وزارت‌خانه‌ای تخصصی به وزارتخانه غیر تخصصی واگذار شد چون بدهکار بودند و این در حقیقت فریب دادن قانون است.

لاریجانی با بیان اینکه اینگونه می‌شود که تکانی در قیمت نفت، مشکلات اقتصادی را در ایران افزایش می‌دهد گفت: تنها راهی که پیش رو داریم تا از این گردنه عبور کنیم، جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و فرهنگ ما باید به رونق تولید کمک کند و سیاست‌های داخلی در این راستا باشند و صادرات مؤید تولید شوند.

رئیس قوه مقننه عنوان کرد: نقش علما در این زمینه بسیار مهم است؛ امکان استخدام در کشور وجود ندارد و معقول هم نیست که بدنه دولت بزرگ شود؛ کارآفرینی باید در کشور رشد یابد و اگر می‌خواهیم مقاومت کنیم و بر روی آرمان‌هایمان بایستیم، باید اقتصاد تولیدمحور داشته باشیم و رسانه‌ها هم همین رویه را در پیش بگیرند و علمای اسلام مردم را در این راستا بسیج کنند البته باید تسهیلات لازم را فراهم کرد.

وی با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر محور قرار دادن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در نگارش و بررسی بودجه گفت: تصمیم گرفته‌ایم در شرایط کنونی، راه‌هایی پیدا کنیم که آبادانی در کشور رخ دهد و از بخش‌های غیر دولتی استفاده کنیم تا طرح‌های نیمه تمام به مردم واگذار شوند و البته ارزش اقتصادی هم برای آنها داشته باشد؛ 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ زده شده که اینها جزو سوء مدیریت‌ها هستند و 20 سال طول می‌کشد تا این طرح‌ها تمام شوند و در شرایط کنونی راه حل اساسی، واگذاری پروژه‌ها به مردم است.

لاریجانی در ادامه به تروریسم در منطقه اشاره کرد و افزود: سرویس‌های اطلاعاتی غربی و برخی کشورهای منطقه، تروریسم را در خاورمیانه به وجود آورده است؛ هرجا آمریکا و غرب پا نهاده‌اند، جریان‌های تروریستی هم بلافاصله بعد از آن ظهور کرده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دسیسه‌ای که سرویس‌های اطلاعاتی غربی دارند موجب رشد تروریست‌ها شده‌اند و این امر با سند و مدرک قابل اثبات است؛ لشکرکشی به کشورهای دیگر موجب تحقیر ملت‌ها می‌شود و به یقین، تحریک و مقابله به مثل آنها را در پی دارد.

وی به حوادث فرانسه اشاره کرد و گفت: اینها که باز هم به پیامبر اسلام (ص) توهین می‌کنند یا نمی‌فهمند یا می‌خواهند تروریسم افزایش یابد.

لاریجانی با بیان اینکه رفتار، بیان و عمل غربی‌ها کمک به زنده ماندن جریان‌های تروریستی است خاطرنشان کرد: همین اقداماتی که در مجلات فرانسوی صورت گرفته چنین اقدامی محسوب می‌شود.

رئیس قوه مقننه به ائتلاف غربی‌ها علیه داعش اشاره کرد و گفت: تحلیل‌گران منطقه می‌گویند معلوم نیست آمریکا به دنبال چیست؛ گاهی مناطقی را بمباران می‌کنند که تجمع نیرویی هم وجود ندارد و تحلیل این است که گویا می‌خواهند تروریست‌ها باقی بمانند؛ این فضاحت برای ائتلافی است که 40 کشور جمع شوند و هیچ کاری از دستشان علیه تروریست‌ها برنیاید.

وی با بیان اینکه طرح‌های ایران به کمک دولت و ملت عراق آمد تصریح کرد: امروز جریانی مرموز در منطقه دیده می‌شود که از یک سو به ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی می‌پردازد و از طرف دیگر، ژست تبلیغاتی علیه داعش می‌گیرد ولی در عمل به تروریست‌ها کمک می‌شود.

لاریجانی عنوان کرد: این موضوعات با امنیت و منافع ملی ما گره خورده و این امر، همبستگی ملی در درون کشور را بیش از گذشته ضروری جلوه می‌دهد؛ هرگونه حاشیه‌سازی در مسائل مختلف کشور موجب لطمه خوردن به این همبستگی می‌شود.

سلام ویژه رهبر معظم انقلاب برای شرکت‌کنندگان در اجلاسیه‌ 

حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب هم در این مراسم حضور داشت و سخنرانی کرد؛ وی گفت: وقتی خواستم از محضر رهبر معظم انقلاب اجازه بگیرم و در این اجلاس حاضر شوم ایشان فرمودند سلام گرم مرا به علما و مراجع تقلید برسانید.

وی افزود: اجلاس به واقع بزرگی تشکیل شده و سخنان ارزنده و مفیدی هم مطرح شده است؛ حق این است که محتوای برنامه‌ها و مباحث در قالب یک کتاب یا جزوه در اختیار دیگران گذاشته شود و مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه دشمنان در شرایط فعلی تمام سعی‌شان این است که جهانیان امیدوار شده به نظام اسلامی را ترغیب کنند که این نظام کارآمد نیست گفت: همه توطئه‌ها در این راستا هستند که بگویند نظام اسلامی نمی‌تواند برای امروز جامعه بشریت کارساز باشد ولی جوابی روشن داریم و آن هم اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم شریف قم، عمده کلام خود را بر این قرار دادند که آنچه موجب شد نظام شاهنشاهی ساقط شود، فساد فراگیر در ارکان و تار و پود حکومت از صدر تا ذیل در همه ابعاد بود.

وی ادامه داد: اگر واقعا این نظام مقدس اسلامی ناکارآمد است و نمی‌تواند زندگی بشر را تامین کند این همه پیشرفت کی و کجا حاصل شده است؟

محمدی گلپایگانی با اشاره به مقایسه شرایط حال حاضر ایران با 40 سال قبل گفت: امروز مردم جهان رهبر، سیاست مداران و مردم ما را الگوی خود قرار داده‌اند و باید برای مردم تبیین کرد که این نظام نه تنها می‌تواند زندگی مادی مردم را تامین کند بلکه آخرت و دنیا را توأمان تامین خواهد کرد؛ نظام خود را تنها ضامن زندگی مادی مردم نمی‌داند بلکه می‌خواهد دست مردم را بگیرد و به بهشت برساند.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب افزود: امیدواریم این جلسات بتواند پربارترین بهره را برای همه مردم و جامعه داشته باشد؛ امروز روحانیت در اوج عزت است ولی این مسئله آنچنان که باید تبیین نشده است.

لیبرال دموکراسی به بن‌بست رسیده است 

دیگر سخنران این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور بود که اظهار کرد: مرجعیت دارای جایگاهی است که همان حوزه علمیه است.

وی افزود: در حقیقت می‌توان گفت حوزه‌های علمیه نسبت به همه مسائل نظام اسلامی دارای مرجعیت هستند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه در این زمینه کار بسیاری صورت گرفته است خاطرنشان کرد: هرچند اقدامات خوبی صورت گرفته ولی با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی ادامه داد: حوزه‌های علمیه و اجتهاد در حقیقت به دنبال تمدن‌سازی هستند به عبارتی آن مدنیتی که حوزه به دنبالش است باید همه جوانب را بنگرد و در نظر داشته باشد.

رئیسی با اشاره به اینکه وقتی حکومت در فقه قرار می‌گیرد باید نسبت به مسائل حکومتی نیز توجه ویژه‌ای داشت خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در حوزه قضا، سئوالات وسیعی وجود دارد که باید حوزه‌های علمیه و مجتهدین به آنها پاسخ بدهند.

دادستان کل کشور عنوان کرد: پیشرفت‌های جمهوری اسلامی با وجود همه مشکلات قابل توجه است زیرا دشمنان ما همواره در تلاش بوده و هستند که نظام اسلامی را ناکارآمد جلوه دهند ولی کارآمدی جمهوری اسلامی به اثبات رسیده و البته رسالت حوزه‌های علمیه هم در این میان بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه امروز لیبرال دموکراسی به بن بست رسیده است گفت: در این بین شاهد پرچمداری حوزه‌های علمیه با ابزارهای اجتهاد و فقه هستیم و در حقیقت مدنیت اجتهاد رقیب می‌طلبد.

رئیسی با اشاره به نقشه‌های شوم دشمنان برای حوزه‌های علمیه بیان کرد: به همین دلیل برنامه‌ریزی برای حراست از حوزه‌ها ضروری است و اساتید و بزرگان این وظیفه را بر عهده گرفته‌اند.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه جریان‌های بیرون حوزه باید به حوزه‌ها کمک کنند گفت: البته توجه داشته باشیم که مسئولیت اساسی بر عهده خود حوزویان است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی، عرفان‌های کاذب و دکان‌داری، حوزه‌ها را تهدید می‌کنند خاطرنشان کرد: در این بین اهمیت دادن به اخلاق و تذکر، عاملی برای پیشگیری از مشکلات خواهد بود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد تشیع MI6 و تسنن CIA گفت: در واقع ایشان خواستار حساسیت بیشتر حوزه‌های علمیه به این مسئله شدند و ما هم در حد ظرفیت و اندازه‌هایمان در خدمت حوزه‌ها و بزرگان خواهیم بود.

جسارت به ساحت حضرت رسول (ص) قابل تحمل نیست 

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری امام جمعه تبریز هم در این مراسم طی سخنانی گفت: شاهد هستیم که در عرصه نظامی، نیروهای مسلح ما با اقتدار از کشور دفاع می‌کنند و خودکفایی در صنعت دفاعی حاصل شده است بنابراین جای نگرانی نیست ولی در حوزه اقتصاد و فرهنگ همانطور که آیت‌الله مکارم شیرازی اشاره داشت با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی افزود: لازم است در این شرایط با همکاری دولت و مردم، رکود اقتصادی را برطرف کنیم و به رونق برسیم.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه برخی واگذاری‌ها در عرصه خصوصی‌سازی اشتباه بوده است، تصریح کرد: چنانچه سفارشات و سیاست‌های ابلاغی رهبری را دنبال می‌کردیم با چالش‌های اقتصادی روبه‌رو نمی‌شدیم.

وی ادامه داد: اسراف و تبذیر در اسلام حرام است ولی می‌بینیم که تجمل‌گرایی و اسراف در جامعه ما رواج یافته در حالیکه در هیچ کجای دنیا اینگونه منافع ملی را هدر نمی‌دهند و بریز و بپاش نمی‌کنند.

آیت‌الله مجتهد شبستری با تاکید بر لزوم ارائه توصیه و راهنمایی به مردم در مورد ضرورت صرفه‌جویی از سوی علما و بزرگان دینی گفت: باید سبک زندگی اسلامی را در جامعه ترویج دهیم که بر پایه قناعت بنا شده است.

امام جمعه تبریز در ادامه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مورد مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: ایشان فرهنگ را در اولویت نسبت به اقتصاد عنوان کرده‌اند.

وی با اشاره به توهین به ساحت مقدس پیامبر اعظم (ص) در کشورهای غربی عنوان کرد: جسارت‌هایی که به حضرت رسول (ص) شده قابل تحمل نیست؛ غربی‌ها خودشان داعش را پرورانده‌اند و امروز علیه تروریسم به پاخاسته‌اند و حرکت‌های مذبوحانه‌ای علیه مقدسات مسلمانان دارند.

آیت‌الله مجتهد شبستری خواستار هجرت علما و فضلای حوزه از قم به دیگر مناطق کشور شد و افزود: در بسیاری از مناطق با کمبود روحانی مواجه هستیم یا می‌بینیم در دستگاه قضا، منصب امامت جماعت و جمعه با کمبودهایی روبه‌رو هستیم که حوزه باید برای رفع آن‌ها چاره‌اندیشی کند.

امام جمعه تبریز تصریح کرد: لازم است طرح هجرت که معاونت تبلیغ حوزه علمیه اجرا می‌کند، گسترش یابد.

وی با بیان اینکه امروزه تبلیغات بسیاری علیه مقدسات و عقاید و باورهای جوانان ما صورت می‌گیرد، گفت: در واقع غرب تهاجم فرهنگی همه‌جانبه‌ای را آغاز کرده که در این شرایط ما باید به فکر باشیم و در این بین، جامعه مدرسین و شورای مدیریت با هماهنگی با مراجع عظام تقلید باید تدبیری بیندیشند.

اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی راهکار رهایی از وابستگی به نفت است

همچنین در نوبت صبح روز پنجشنبه، آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی امام جمعه اراک هم طی سخنانی به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبری است ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد.

وی افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بهترین ابزار برای مقابله با تحریم‌ها و تهدیدهای اقتصادی است.

امام جمعه اراک با اشاره به اینکه اقتصاد کشور ما بیش از 100 سال است که به نفت وابسته است خاطرنشان کرد: برای اینکه از این وابستگی به نفت رهایی یابیم باید سیاست اقتصادی مقاومتی را اجرایی کنیم.

وی به نقش روحانیت در تحقق این مهم اشاره کرد و گفت: روحانیت در جامعه اسلامی نقش بسیار مهمی دارد و می‌تواند نسبت به ایجاد عزم و وحدت ملی اهتمام داشته باشد.

عضو خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه 30 سال پیش چین یکی از بدترین و ضعیف‌ترین اقتصادهای جهان را در اختیار داشت خاطرنشان کرد: این در حالی است که چینی‌ها آمریکا را که 130 سال قدرت برتر اقتصادی بودند پشت سر گذاشته‌اند و در رتبه نخست اقتصاد دنیا ایستاده‌اند.

وی با اشاره به اینکه باید ایران اسلامی به الگوی جهان اسلام در عرصه اقتصاد تبدیل شود مطرح کرد: باید برای اینکه این مهم محقق شود مردم در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان اراک با اشاره به اینکه در گذشته طرحی در مجلس پیش‌بینی شده بود که 40 درصد بودجه به طرح‌های عمرانی اختصاص یابد گفت: باید شرایط و برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای باشد که فرهنگ جهادی در کشور تقویت شده و بهره‌وری ارتقاء یابد.

برخی تولیدکنندگان داخلی ‌محصولات خود را به نام کالای خارجی می‌فروشند

دیگر سخنران این مراسم، آیت‌الله سید محمد علی موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان بود که طی سخنانی با بیان اینکه مانعی بزرگ بر سر راه اجرای اقتصاد مقاومتی وجود دارد اظهار کرد: بی‌انگیزه بودن مردم برای استفاده از تولیدات داخلی این مانع بزرگ است که البته باید با تلاش علما و تبلیغ صحیح، این مانع را برداشت.

وی افزود: مشکل اینجاست که تولیدکنندگان داخلی هم محصولات خود را به نام کالای خارجی می‌فروشند و عقیده دارند اگر این کار را نکنند محصولاتشان به فروش نمی‌رود.

نماینده ولی فقیه در خوزستان با بیان اینکه غرب‌زدگی عامل این ماجراست خاطرنشان کرد: این مسئله که نوعی فاجعه محسوب می‌شود ارتباطی هم با کیفیت اجناس ندارد بلکه یک فرهنگ است.

وی ادامه داد: فرهنگ غرب‌زدگی بسیار خطرناک است و اگر می‌خواهیم شاهد برچیده شدن این فرهنگ باشیم باید همکاری نزدیکی با علما داشته باشد زیرا بدون همراهی آنها نمی‌توان غربزدگی را از کشور حذف کرد.

موسوی جزایری با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب حساسیت بالایی در مورد اقتصاد مقاومتی و مصرف کالای داخلی دارند خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشته باشیم که ایران اسلامی در برخی حوزه‌های دانش از جمله صنایع نظامی و دفاعی، داروسازی، هوا و فضا و فناوری هسته‌ای پیشرفت‌های خوبی داشته ولی در برخی موارد هم رشد خوبی نداشته است.

نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: حقیقت آن است که در امر خصوصی‌سازی اشتباهاتی صورت گرفته و این کار به درستی انجام نشد.

وی با بیان اینکه شاهد ورشکستگی برخی سرمایه‌گذاران بودیم عنوان کرد: می‌توان کارخانه‌های دولتی را در برخی موارد به بخش خصوصی اجاره دارد تا علاوه بر اینکه آنها از مالکیت دولت خارج نمی‌شوند اما از تعطیل شدنشان هم جلوگیری کرد.

مرجعیت علمی اهل‌بیت(ع) باید تبیین شود

حجت‌الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه نیز در این مراسم اظهار کرد: اگر بخواهیم زیبایی‌ها و خدمات حوزه‌های علمیه به جامعه ایران را بررسی کنیم می‌بینم که این امر خارج از حد تصور است.

وی افزود: البته نباید نقاط ضعف را هم نادیده گرفت و انکار کرد؛ نکته حائز اهمیت در این میان، آزادمنشی و نقادی علمی در روش آموزش حوزه‌های علمیه است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه با بیان اینکه این امکان وجود دارد که برخی از نقص‌ها مانند مسئله محوری را دلسوزانه عنوان کرد گفت: در حقیقت می‌توان با مراجعه به متون دینی، نظریه‌پردازی کرده و معارف دینی را تدوین کرد.

وی ادامه داد: اگر این روش ادامه یابد همواره یک گام از جامعه جلوتر خواهیم بود؛ حقیقت امر آن است که نباید منتظر بنشینم که ابتدا یک مشکل به وجود بیاید و سپس به دنبال حل آن باشیم.

تقوی با اشاره به لزوم نظریه‌پردازی برای همه مسائل موجود در جامعه خاطرنشان کرد: لازم است مرجعیت علمی اهل‌بیت(ع) را تبیین کنیم.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه بیشتر اهل تسنن هم اهل‌بیت(ع) را از نظر عاطفی و علمی قبول دارند عنوان کرد: می‌توان فعالیت‌ها را در عرصه وحدت از غیر مسئله امامت آغاز کرد و به عبارتی در یک چارچوب نظری و عملی به آنها نزدیک شد و مشکلات را برطرف کرد.

وی افزود: نظریه حقانیت، مشروعیت و مقبولیت عامه، نظریه‌ای بسیار کاربردی است که در حوزه کلام می‌توان آن را در جامعه مطرح کرد و بکار گرفت.

تقوی با بیان اینکه عدم نگرش جمعی و حکومتی به وظایف شرعی و فقهی یکی دیگر از نقاط ضعف به شمار می‌رود گفت: در واقع می‌توان نگرشی فردی داشت و در عین حال نگرش جمعی و یا حکومتی را نیز قائل بود.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه با تاکید بر آشنا ساختن طلاب جوان با تولید معرفت و مفهوم‌سازی تصریح کرد: مهندسی فرهنگی، ناتوی فرهنگی، کرسی‌های آزاداندیشی و اقتصاد مقاومتی از جمله مفاهیم و اصطلاحاتی به شمار می‌روند که رهبر معظم انقلاب آنها را ابداع کردند ولی لازم است تولیدات دیگری هم از حوزه علمیه به جامعه ارائه شود.

لزوم اهتمام حوزه‌های علمیه به کرسی‌های تفسیر قرآن و نهج البلاغه

حجت‌الاسلام محسن قرائتی دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به اینکه باید علما برای تبلیغ دین از قم به دیگر نقاط کشور هجرت کنند، تصریح کرد: کسی که هجرت نکند به فرموده قرآن نه باید او را دوست داشت و نه به او مقام و پست داد.

وی با بیان اینکه طلاب علوم دینی هجرت به دیگر استان‌ها را جدی بگیرند، تصریح کرد: باید در حوزه‌های علمیه به مسئله مهارت‌آموزی طلاب اهتمام داشت.

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه باید از فرصت تعطیلات در حوزه‌های علمیه به صورت صحیح بهره‌برداری کرد، افزود: تفسیر نمونه آیت‌الله مکارم‌شیرازی از سوی این مرجع تقلید در ایام تعطیلات نوشته شده است و طلاب جوان نیز باید در فرصت‌های فراغت و ایام تعطیل از علم‌آموزی غافل نشوند.

وی به راه‌اندازی کرسی تفسیر و نهج‌البلاغه در حوزه علمیه اشاره کرد و یادآور شد: باید به این کرسی‌ها توجه بیشتری صورت گیرد.

قرائتی با اشاره به اینکه اسلام دینی کاملی است که برای همه جنبه‌های مختلف زندگی بشر دارای برنامه است، خاطرنشان کرد: علما باید نسبت به شیوه صحیح تفسیر قرآن اهتمام جدی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه دعوت جوانان به نماز از نکات مهمی است که باید از سوی علمای دین مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: در کشور 235 میلیارد تومان زکات جمع‌آوری شده و نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها و علمای بلاد باید بر روند هزینه شدن زکات مدیریت داشته باشند.

قوای سه‌گانه بسترهای تحقق اقتصاد مقاومتی را محقق کنند

در نوبت عصر و در مراسم اختتامیه هم چند نفر از علمای بلاد و همچنین آیت الله سبحانی به سخنرانی پرداختند؛ ابتدا آیت‌الله مرتضی مقتدایی قائم مقام جامعه مدرسین در ارائه گزارشی از کمیسیون نقش و جایگاه روحانیت در حوزه‌های علمیه در اقتصاد اسلامی با تکیه بر جریان‌ اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه رهبری بر مسئله اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی تاکید دارند، اظهار کرد: در شعار سال جاری نیز شاهد هستیم که این مسئله مهم مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با اشاره به دیدار مردم قم با رهبر معظم انقلاب به‌مناسبت سالروز یوم‌الله 19 دی تصریح کرد: یکی از نکات مورد تاکید در سخنان ایشان این بود که دشمنان برای مقابله با ایران اسلامی دو اسلحه نظامی و تحریم را به‌دست گرفته‌اند ولی وقتی دیدند که در بعد نظامی به نتیجه‌ای نمی‌رسند تحریم‌ها را بیشتر کردند و ما نیز باید خودمان را در برابر تحریم مقاوم‌تر کنیم.

قائم مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه نقش روحانیت در اقتصاد مقاومتی در کمیسیون مرتبط با اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گرفته است، اظهار کرد: با توجه به اینکه روحانیت با مردم ارتباط گسترده‌ای دارد حوزه‌های علمیه و علما باید نسبت به اصول مورد تاکید رهبری در بعد اقتصاد مقاومتی توجه لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه روحانیت باید مردم را نسبت به وضعیت اقتصادی کشور آگاه کرده و هشدارهای لازم را ارائه دهند، خاطرنشان کرد: باید اقتصاد مقاومتی به گونه‌‌ای که با اقتصاد اسلامی هم‌خوانی داشته و با ساده‌زیستی تعارض نداشته باشد از سوی روحانیت برای مردم تبیین شود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه قوای سه‌گانه باید بسترهای اقتصاد مقاومتی را در کشور مهیا کنند، بیان کرد: باید روحانیت نیز در این عرصه نسبت به آگاه‌سازی مردم در مورد اقتصاد مقاومتی اهتمام داشته باشند.

وی تاکید کرد: روحانیون باید در عمل نشان دهند که از کالاهای داخلی استفاده می‌کنند و این مسئله تاثیر بسیار قابل‌توجهی در جامعه خواهد داشت.

آیت‌الله مقتدایی با تاکید بر اینکه خواسته روحانیت از دستگاه‌های نظارتی جلوگیری از فساد اقتصادی و مالی است، تاکید کرد: باید دستگاه‌های نظارتی به گونه‌ای عمل کنند که مبادا خبری منتشر شود و بگویند در فلان جا 2 هزار میلیارد تومان سوءاستفاده شده است.

ایجاد 600 هزار فرصت تبلیغی توسط خواهران طلبه در آموزش و پرورش 

بعد از آن حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی مدیر حوزه های علمیه خواهران طی سخنانی اظهار کرد: 600 هزار فرصت تبلیغی به واسطه حضور 12 هزار نفر از طلاب خواهر در مدارس سراسر کشور ایجاد شده است.

وی افزود: نگاه ما به مدارس علمیه علاوه بر اینکه آنها واحدهای آموزشی هستند این است که این مدارس کانونی برای نشر معارف دینی و تربیتی به شمار می‌روند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه ارائه مشاوره توسط طلاب به دانش‌آموزان یکی از برنامه‌های حوزه‌های علمیه خواهران است، گفت: در حال حاضر 29 هزار خواهر طلبه در آموزش و پرورش داریم که به ارائه مشاوره، بیان احکام و تبلیغ دین مشغول هستند.

وی ادامه داد: البته اعتقاد داریم این تعداد مبلغ خواهر در مدارس کم است ولی ظرفیت در میان حوزه‌های علمیه خواهران برای تربیت مبلغ بیش از اینها است.

جمشیدی با اشاره به سکونت پیروان مذاهب مختلف در برخی شهرها عنوان کرد: البته حوزه‌های علمیه خواهران پذیرای پیروان همه مذاهب هستند و همگان می‌توانند از آنها استفاده کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران خاطرنشان کرد: لازم است توجهی که به حوزه‌های برادران صورت می‌گیرد در مورد حوزه‌ها و مدارس علمیه خواهران هم وجود داشته باشد البته رقابتی میان این دو وجود ندارد بلکه همه به دنبال تحقق مأموریت‌ها و اهداف هستند.

وی با بیان اینکه هم اکنون 70 هزار خواهر طلبه در 467 مدرسه علمیه مشغول به تحصیل هستند، گفت: 90 هزار نفر هم فارغ‌التحصیل طی سال‌های گذشته تربیت شده‌اند؛ تدریس در حوزه‌های خواهران در چهار سطح و به صورت مقطعی و غیر پیوسته است.

جمشیدی بانوان را یکی از اصلی‌ترین هدف‌های دشمنان در تهاجم فرهنگی دانست و افزود: در حال حاضر سپاه عظیم علمی فرهنگی خواهران که از برکات انقلاب اسلامی به شمار می‌رود در صحنه‌های مختلف مشغول مقابله با این تهاجمات است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران عنوان کرد: 4 هزار نفر از طلاب خواهر در فضای مجازی به تبلیغ مشغولند که وبلاگ‌ها و سایت‌های آنها ماهانه 4 میلیون بازدید‌کننده دارد.

ساخت فیلم در مورد روحانیت زیر نظر حوزه‌های علمیه باشد 

آیت‌الله سید‌محمد غروی عضو شورای عالی حوزه های علمیه هم در ارائه گزارشی از کمیسیون تبلیغ این اجلاس اظهار کرد: از جمله اشکالاتی که در زمینه تبلیغ باید به آن پرداخت، تطابق‌هایی است که برای ظهور صورت می‌گیرد.

وی افزود: خالی بودن بسیاری از مساجد از مهم‌ترین مشکلات تبلیغی به شمار می‌رود ولی در عین حال باید به آسیب‌های دیگری همچون آماده نبودن مبلغان برای کارشان هم توجه داشت.

عضو شورای عالی حوزه علمیه با بیان اینکه لازم است فیلم‌ها و سریال‌های ساخته شده در مورد روحانیت زیر نظر حوزه‌های علمیه باشند خاطرنشان کرد: این امر سبب می‌شد از آسیب‌ها در چنین فیلم‌های جلوگیری شود.

وی ادامه داد: سازمان‌ها و نهادهای مختلف هم در ایام مختلف سال اقدام به اعزام مبلغ می‌کنند که این اعزام‌های پراکنده هم باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا از فعالیت تبلیغی موازی جلوگیری به عمل آید.

غروی با تاکید بر تناسب رشد علمی مبلغان متناسب با رشد علمی جامعه عنوان کرد: لازم است نیروی مناسب برای عرصه تبلیغ در گزینش‌های طلبگی رعایت شوند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه به تبلیغات گسترده وهابیت، مسیحیت و بهائیت در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و گفت: این موضوع را در کمیسیون تبلیغ مورد بررسی قرار دادیم و لازم دانستیم که روحانیون برای تبلیغ موثرتر و گسترده‌تر باید در فضای مجازی حضوری پررنگ‌تر داشته باشند.

وی با اشاره به لزوم رصد مسائل مختلف کشور توسط نخبگان تبلیغی خاطرنشان کرد: نقش‌آفرینی بیشتر طلاب در مسائل اجتماعی از دیگر پیشنهادات کمیسیون تبلیغ اجلاسیه نهم جامعه مدرسین محسوب می‌شود.

غروی خواستار رصد منکرات و آسیب‌های اجتماعی در مناطق گوناگون شد و افزود: ایجاد شناسنامه‌های تبلیغی در شهرهای مختلف و همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش از دیگر پیشنهادات اجرایی است که در این کمیسیون مطرح شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر فعالیت‌های تبلیغی در زندان‌ها بیان کرد: حضور بیشتر مشاوران حوزوی برای جلوگیری از طلاق و افزایش ازدواج و همچنین تلاش برای تامین معلمان دینی از روحانیون و طلاب از دیگر این پیشنهادات در کمیسیون است.

وی اضافه کرد: از دیگر موارد هم می‌توان به پیشنهاد نظارت بر بعضی کتب اهل سنت که مروج وهابیت هستند و همچنین برگزاری دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت تبلیغی و سرمایه گذاری بر روی کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

روحانیت برای ارتقاء تربیت دینی نسل جوان چاره‌اندیشی کند

آیت‌الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد هم در این مراسم با اشاره اینکه دشمنان علیه نسل جوان هجمه‌های زیادی را تدارک دیده است، تصریح کرد: امروز متاسفانه در مدارس شرایط به‌گونه‌ای است که دانش‌آموزان از هویت الهی و فطری خود فاصله گرفته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مسائل فطری و استعدادهای دانش‌آموزان در حوزه دین باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: اگر از این مسائل غفلت کنیم وقتی دانش‌آموزان به دانشگاه‌ها وارد می‌شوند با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد با اشاره به اینکه روحانیت و حوزه‌های علمیه باید برای تعلیم و تربیت نسل جوان چاره‌اندیشی کنند، خاطرنشان کرد: باید با انجام کارهای زیربنایی در راستای تقویت بنیه دینی نسل جوان تلاش کرد.

وی به تشکیل دانشگاه‌های فرهنگیان اشاره کرد و افزود: در این دانشگاه‌ها بسیاری از افراد درس می‌خوانند تا در آینده به عنوان معلم در مدارس به تعلیم و تربیت فرزندان ما بپردازند؛ باید نسبت به تعلیم و آموزش کسانی که در دانشگاه فرهنگیان درس می‌خوانند اهتمام داشته باشیم که اگر در این بخش غفلت کنیم گرفتار خسارات‌های بسیاری خواهیم شد.

آیت‌الله ناصری تاکید کرد: باید حوزه علمیه در این بخش ورود کرده و برای تربیت معلمان برنامه‌ریزی لازم را داشته باشد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد با اشاره به اینکه روحانیون نباید از هیچ یک از بخش‌های جامعه به ویژه در بخش تعلیم و تربیت غافل شوند، افزود: باید برای دستیابی به این مهم و عمل به وظیفه‌ای که بر دوش داریم همیت جمعی داشته باشیم.

بهره‌مندی از ظرفیت طلاب در مناطق مختلف کشور

حجت‌الاسلام والمسلمین سید اکبر حسینی‌نژاد رئیس مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم هم در این مراسم با بیان اینکه مجمع نمایندگان در دوره هفتم 202 نماینده دارد، اظهار کرد: این تشکل انتقال نظریات و دیدگاه‌های طلاب به جامعه مدرسین، شورای عالی، مرکز مدیریت حوزه، مراجع تقلید و رهبر انقلاب را دنبال می‌کند و یک بازوی توانمند به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه شناسایی چالش‌های پیش روی حوزه و ارائه طرح‌های موثر از دیگر فعالیت‌های این مجمع است، تصریح کرد: مجمع به دنبال این است که نسبت به ارائه راهکارهای موثر به شورای عالی و جامعه مدرسین برای ارتقای حوزه‌های علمیه اقدام کند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم تاکید کرد: امیدواریم که نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه از ظرفیت‌های مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بهره‌مندی بیشتری داشته باشند.

حسینی نژاد با اشاره به اینکه طلاب در مسائل فرهنگی استان‌ها می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند، تاکید کرد: به دنبال این هستیم که از ظرفیت طلاب و فضلای حوزه در مناطق مختلف کشور به شکل مطلوب استفاده شود.

تشکیل اتاق‌های فکر برای آسیب‌شناسی سبک زندگی اسلامی

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب دبیر کمیسیون نقش و جایگاه روحانیت در تبیین و تقویت فرهنگ اسلامی نهمین اجلاسیه جامعه مدرسین هم در ادامه به ارائه گزارش این کمیسیون پرداخت و گفت: پیش‌نویسی در این کمیسیون تهیه شده و قرار است که اتاق‌های فکری متشکل از نهادهای حوزوی تشکیل شود تا آسیب‌های سبک زندگی شناسایی شده و نسبت به ارائه راهکارهای مناسب برای رفع این آسیب‌ها اقدام شود.

وی همچنین به دیگر نکات مطرح شده در این کمیسیون اشاره کرد و یادآور شد: ایجاد کارگاه‌های مهارتی برای مبلغان، هدفمند کردن جلسات اولیا و مربیان در مدارس، حضور روحانیت در مدارس و... از دیگر نکاتی بود که در جلسه این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دبیر کمیسیون نقش و جایگاه روحانیت در تبیین و تقویت فرهنگ اسلامی همچنین از بحث و بررسی در ارتباط با ایجاد قرارگاه و شبکه ارتباطی میان مراکز علمی برای رصد مشکلات، تبیین و تعیین شاخصه های سبک زندگی ایرانی اسلامی به منظور مرزبندی و به چالش کشیدن سبک زندگی غربی اشاره کرد و افزود: همچنین در جلسه این کمیسیون برگزاری دوره‌های آموزش سبک زندگی اسلامی از سوی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها مورد تاکید قرار گرفت.

نواب با اشاره به اینکه برای اینکه حوزویان بتوانند در سبک زندگی تاثیرگذاری لازم را داشته باشند باید خود عامل به آن باشند خاطرنشان کرد: از دیگر پیشنهادات مطرح شده از سوی کمیسیون نقش و جایگاه روحانیت در تبیین و تقویت فرهنگ اسلامی ارائه درس آموزش سبک زندگی در دروس مبلغان بود.

وی همچنین بر ضرورت برگزاری دوره‌هایی در سطوح عالی و رشته‌های تخصصی در ارتباط با ابعاد مختلف سبک زندگی اکید کرد و گفت: توجه ویژه به نقش خانواده با استفاده از ظرفیت مدارس علمیه خواهران، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی با هدف تبیین مفهوم سبک زندگی، اجرایی شدن قوانین عفاف و حجاب و نقشه مهندسی فرهنگی کشور و... از دیگر نکات مطرح شده در این کمیسیون بود.

دبیر کمیسیون نقش و جایگاه روحانیت در تبیین و تقویت فرهنگ اسلامی همچنین به مسئله حضور افرادی با لباس روحانی در فیلم‌ها و سریال‌ها گفت: باید مصوبه شورای عالی حوزه‌های علمیه در این زمینه اجرا شود.

شبکه‌های ماهواره‌ای ‌ضد‌ارزش‌ها را ترویج می‌کنند

بعد از آن نوبت به سخنرانی آیت الله جعفر سبحانی رسید؛ این مرجع تقلید طی سخنانی اظهار کرد: برخی کتاب‌ها هستند که مطالب شرک‌آمیز در آنها نوشته شده؛ امر به معروف ما در دایره کسانی است که می‌خواهند اخلاق مردم را اصلاح کنند ولی در حقیقت این افراد دزدان اخلاق هستند و البته سارقان عقاید مردم هم یافت می‌شوند.

وی افزود: هرچند زورمان به امارات و برخی کشورها نمی‌رسد ولی در کشور خودمان نباید برخی کتاب‌ها منتشر شوند و مسائل ضد اعتقادی گسترش یابند؛ در کتابی آمده است که شرک اشخاصی مانند ابوسفیان و ابوجهل کمتر از شرک اشاعره و دیگران است ولی بدانیم که تا وقتی این کتاب‌ها در میان جوانان وجود داشته باشد نتیجه‌ای جز قتل و خونریزی نخواهیم داشت.

این مرجع تقلید با بیان اینکه نظارت جامعه مدرسین بر حوزه‌های علمیه در سراسر کشور باید بیشتر باشد گفت: در نتیجه نظارت بیشتر، محتوای مناسب‌تری هم در اختیار جوانان قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر یکی از فرایض الهی به شمار می‌روند و آیات روایات هم بر این امر تاکید دارند به طوری که این فریضه را می‌توان جزو ضروریات فقه اسلامی دانست ولی برخی اشخاص هستند که قصد سوء استفاده داشته و با تمسک به برخی آیات شعار عیسی به دین خود موسی به دین خود را سر می‌دهند ولی در حقیقت به دنبال آن هستند که آیات مربوط به امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه تعطیل کنند ولی آنچه به آن استناد می‌کنند ارتباطی با امر به معروف ندارد.

آیت‌الله سبحانی با تاکید بر اینکه اگر یک نفر بخواهد در جامعه گناه را شیوع دهد باید با او مبارزه شود خاطرنشان کرد: برخی هم شبهه منافات داشتن امر به معروف و نهی از منکر با حریت و آزادی در اسلام را مطرح می‌کنند ولی باید بدانند که آزادی دو معنا دارد، یکی از آنها آزادی مطلق که انسان به هیچ قانونی پایبند نیست و همان قانون جنگل خواهد بود و دیگری آزادی در چارچوب قوانین که در اینجا بی اساس بودن ادعای چنین افرادی مشخص می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم امر به معروف و نهی از منکر را دعوت به رعایت قوانین مصوب دانست و تصریح کرد: اگر این کار صورت نگیرد گناهکاران جامعه را با خود غرق خواهند کرد.

وی با بیان اینکه به عقیده برخی مستشرقین، ضمانت اجرایی برای برخی قوانین در اسلام وجود ندارد گفت: اینها یا غافل هستند یا خود را به خواب زده‌اند زیرا آمران به معروف و ناهیان از منکر ضمانت اجرایی قوانین به شمار می‌روند.

آیت‌الله سبحانی عنوان کرد: اخیراً امر به معروف و نهی از منکر دایره خاصی به خود گرفته ولی بدانیم که اسلام از نظر تشکیل یک دولت به تمام معنا جامع است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه پس از شهید اول، امر به معروف و نهی از منکر کمتر در کتاب‌های فقهی مورد بحث قرار گرفته است گفت: این در حالی است که باید به این فریضه از دو بعد فردی و اجتماعی توجه ویژه‌ای صورت بگیرد.

وی امر به معروف در مراتب بالا را وظیفه دولت اسلامی دانست و افزود: البته هر فرد مومن هم وظیفه تذکر لسانی را دارد.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه دولت اسلامی وظیفه دارد امر به معروف و نهی از منکر را در مقام اجرا عملی و جاری سازد تصریح کرد: در واقع نباید کار به گونه‌ای باشد که یک فرد ضعیفی با چاقو مورد حمله قرار بگیرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: آنان که امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کنند بدانند که انسان‌های ساکت با انسان‌های گنهکار در یک وضع دیده می‌شوند.

وی همچنین به آسیب‌های شبکه‌های ماهواره‌ای اشاره و خاطرنشان کرد: این شبکه‌ها درصدد تبدیل ارزش‌ها به ضد ارزش‌ها و بالعکس هستند به طوری که زنان بدکاره را یک انسان امروزی و زنانی که با نامحرم ارتباط ندارند را بی‌سواد می‌نامند.

آیت‌الله سبحانی ضمن انتقاد از شخصیتی روحانی که علیه تفکیک جنسیتی مطلبی نوشته بود عنوان کرد: اگر کسی گناهی را انکار کند گویا دیگران را برای انجام آن گناه ترغیب و دعوت کرده است.

این مرجع تقلید با تاکید بر مراقبت جدی رسانه‌ها در انتشار مطالب گفت: اگر نویسندگان مطالب وضعی خود را نشان ندهند که گناه را در نزد مردم کوچک جلوه دهند، بخشی از مسائل حل می‌شود.

وی در خاتمه بر ضرورت جذاب بودن منابر و مجالس مذهبی تاکید کرد و افزود: اینگونه منابر جذاب می‌توانند نقش مهمی در دور نگاه داشتن جوانان از گناه داشته باشند وگرنه منبر بی‌محتوا تاثیری هم ندارد.

ارائه دستاوردهای اجلاسیه جامعه مدرسین به مقام معظم رهبری

در انتها آیت‌الله سید هاشم حسینی‌بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور طی سخنانی از مراجع عظام تقلید، علما، مدرسان، فضلا و علمای بلاد به دلیل حضور در نهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین تقدیر کرد.

وی در ادامه به تشکیل مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اشاره کرد و گفت: این مجمع نیز تشکیل جدید و ارزشمندی است که 400 نفر از اساتید حوزه به عضویت آن درآمده‌اند.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: مجمع عمومی جامعه مدرسین با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هماهنگ عمل می‌کند.

دبیر نهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین و علمای بلاد از ارائه دستاوردهای این اجلاسیه خدمت رهبر معظم انقلاب خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به مصوبات کمیسیون‌های سه‌گانه و دستاوردهای این اجلاسیه تصریح کرد: این دستاوردها بعد از جمع‌بندی به مراکز ذی‌ربط ارسال می‌شود.

دبیر نهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین و علمای بلاد در پایان به قرائت بیانیه پایانی اجلاسیه جامعه مدرسین پرداخت.

‌حوزه‌های علمیه اهانت ‌به ساحت نبی مکرم اسلام (ص) را قاطعانه محکوم می‌کند‌

متن بیانیه نهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد هم بدین شرح بود:

متن بیانیه نهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد به این شرح است:

نهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علماء اعلام بلاد با هدف تبادل نظر پیرامون فرهنگ اسلامی و اقتصاد مقاومتی و نقش و جایگاه روحانیت در تبیین و ترویج این دو مقوله در سالروز ورود کریمه اهل بیت «علیهم‌السلام» حضرت فاطمه معصومه «سلام الله علیها» به شهر مقدس قم برگزار گردید.

در این اجلاس علاوه بر کسب رهنمود و استماع توصیه‌های مراجع عالیقدر، حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی و حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی (دامت برکاتهم) و استماع سخنان ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی، اساتید و اعاظم حوزه‌های علمیه به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات فوق‌الذکر پرداختند.

شرکت‌کنندگان در این همایش بر نکات ذیل تأکید می‌کنند:

1) روحانیت و حوزه‌های علمیه اهانت نشریه فرانسوی به ساحت قدسی نبی مکرم اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم) را که عواطف مسلمانان و انسان‌های آزاداندیش را در سراسر جهان جریحه‌دار کرده قاطعانه محکوم می‌کند و این حرکات مذبوحانه را توطئه‌ای حساب شده از سوی استکبار به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل در جهت تکمیل پروژه اسلام هراسی می‌دانیم.

2) حفظ وحدت، اتحاد و همدلی در صفوف مسلمانان یکی از ضروری‌ترین نیازهای امروز جهان اسلام بوده و هرگونه تلاش در مسیر اختلاف در میان امت اسلامی را که توسط بیگانگان و عناصر وابسته به آنان انجام می‌گیرد محکوم کرده و تعاون و همدلی علماء اسلام و مسلمانان و طرد عناصر مزدور و وابسته و جلوگیری از طرح مسائل انحرافی را تنها راه پیروزی بر توطئه‌های دشمنان می‌دانیم.

3) حرکت مستقیم و پرشتاب کاروان انقلاب اسلامی مرهون کاردانی و رهبری کم‌نظیر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «مدظله‌العالی» و حضور همدلانه و مجدانه آحاد ملت ایران اسلامی در صحنه است. روحانیت و حوزه‌های علمیه ضمن ستایش نقش بی‌بدیل رهبری نظام در مهار فتنه‌ها و سکان‌داری انقلاب، حمایت و پشتیبانی از نظام مقدس جمهوری اسلامی و اصل مترقی ولایت فقیه را وظیفة دائمی خود می‌دانیم.

4) ضمن قدردانی از اقدام مهم مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در نام‌گذاری سال جاری به عنوان سال فرهنگ و اقتصاد اسلامی با تکیه بر عزم ملی و مدیریت جهادی، توجه ویژه مسئولان بخصوص شخص رئیس جمهور و هیئت دولت را نسبت به جدی گرفتن این مهم به عنوان هدفی راهبردی لازم دانسته و همگان به‌ویژه اندیشمندان، مدیران و مسئولان اجرایی را به نهضتی بزرگ در این عرصه مهم فرا می‌خوانیم.

5) مرجعیت شیعه به عنوان عالی‌ترین رکن و جایگاه روحانیت در حوزه‌های علمیه همواره پیشتاز در دفاع از کیان اسلام ناب محمدی «ص » بوده و خواهند بود و حمایت و اطاعت از این استوانه‌های علم و دین را وظیفه دائمی خود دانسته و تلاش‌های مؤثر این عزیزان در حفظ اصول و ارزش‌های اسلامی را ارج می‌نهیم و توجه همگان بویژه همه مسئولین و دست‌اندرکاران را به رعایت رهنمودهای این دلسوزان اسلام و انقلاب جلب می‌کنیم.

6) حوزه‌های علمیه به عنوان خاستگاه تمدن اسلامی و احیاگر ارزش‌های دینی آمادگی خود را در تبیین و تبلیغ الگوی صحیح زندگی اسلامی اعلام داشته و مقابله با تهاجم فرهنگی، سیاسی دشمن را در همه عرصه‌ها بویژه پاسخ به شبهات، مقابله با القائات کاذب و جریان‌های انحرافی و عرفان‌‌های دروغین را وظیفه اصلی و ذاتی خود تلقی می‌کند. در این راستا به مسئولین محترم فرهنگی تبلیغی و اجرایی کشور متذکر می‌گردد که دفاع از ارزش‌های اسلام و انقلاب جز با همدلی همگان و باور و عزم جدی و برنامه‌ریزی صحیح و توجه به مقتضیات اسلام و انقلاب میسور نخواهد بود. در این راستا حضور نیروهای مؤمن، کارآمد و متخصص را در عرصه فرهنگ امری ضروری و بسیار مهم می‌دانیم.

7) تحریم‌های سنگین اقتصادی سال‌های اخیر که در راستای ممانعت از دستیابی ملت ایران به حقوق مسلم هسته‌ای خود صورت گرفته است را محکوم کرده و ضمن تأکید بر حقوق مسلم ملت ایران به زیاده‌ خواهان آمریکایی و غربی اعلام می‌کنیم به حول و قوه الهی حرکت پرشتاب خود را با تکیه بر توان داخلی و اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی ادامه خواهیم داد.

8)  نقض حقوق بشر در کشورهای عربستان سعودی و بحرین که با دستگیری، شکنجه و اهانت و مجازات‌های غیر شرعی و حقوقی شخصیت‌های برجسته‌ای چون شیخ نمر، شیخ عیسی قاسم و شیخ سلمان و به خاک و خون کشیده شدن برخی از شیعیان این مناطق صورت گرفته است را محکوم کرده و خواستار رعایت حقوق قانونی و شهروندی و آزادی بی قید و شرط آنان می‌باشیم.

9) به دولت‌های منطقه که منافع ملت خویش را در همدستی با استکبار جهانی و آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل به تاراج گذاشته‌اند هشدار می‌دهیم بخصوص آنچه در عرصه فروش نفت در بازار جهانی می‌گذرد، نتیجه و ثمره‌ای جز ضرر برای آنان نخواهد داشت.

10) امر تبلیغ از رسالت‌های مهم روحانیت و حوزه‌های علمیه بوده که امروز با ورود شبهات و نیازهای فرهنگی جهان بویژه جهان اسلام، گسترش فضاهای مجازی و پایگاه‌های اینترنتی تلاش مضاعف مسئولان فرهنگی و حوزه‌های علمیه را می‌طلبد از این رو لازم می‌دانیم ضمن توجه به نیازهای تبلیغی سیاستگذاری‌ها در این عرصه باید با دقت و شتاب بیشتری همراه شود.

11)  مسئله تحول در حوزه‌های علمیه و توجه به نیازهای جهان اسلام و ایجاد حوزه پاسخگو از مباحث مهم امروز حوزه‌های علمیه است که همواره مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع معظم تقلید «دامت برکاتهم» بوده است از این رو لازم است حوزه‌های علمیه این مباحث پراهمیت را تا حصول نتیجه دنبال کنند.

12) با تشکر از تلاش‌های ریاست‌ محترم جمهوری و دولت محترم در مهار تورم و رسیدگی به محرومین و اقشار کم‌درآمد بویژه در عرصه سلامت و بهداشت و درمان، مراتب نگرانی خود را نسبت به وضع اقتصادی عموم مردم خاصه طبقات ضعیف و کم‌درآمد ابراز داشته و از مسئولین محترم در قوای مقننه و مجریه می‌خواهیم که با برنامه‌ریزی صحیح و استفاده بهتر از امکانات مادی و معنوی کشور و توجه به توان و ظرفیت داخلی و مدیریت کلان نسبت به ارتقاء وضع اقتصادی و معیشت آنها جدی‌تر عمل کند.

در خاتمه با گرامیداشت یاد امام راحل «قدس سره»، شهیدان گلگون‌کفن و همه عزیزانی که سالیان قبل در کنار و همسنگر ما در پاسداری از ارزش‌های اسلام و انقلاب بوده‌اند، برای سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» و سایر مراجع عظام تقلید «دامت برکاتهم» دعا کرده و ظهور و تعجیل در فرج مولایمان حضرت ولی‌عصر «ارواح‌العالمین لتراب مقدمه الفداء» را از خداوند منان مسئلت می‌کنیم. و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین.

انتهای پیام/78004/خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها