امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140132
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
اسماعیل ابراهیمی رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار کرد: باید حوزه توانبخشی گسترش پیدا کند و ...

اسماعیل ابراهیمی رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار کرد: باید حوزه توانبخشی گسترش پیدا کند و نظام سلامت به سمتی هدایت شود که بیماران به جراحی کشیده نشوند و پیامدهای جراحی‌ها را تحمل نکنند و این از ضروریات جامعه پزشکی امروز است.

وی تصریح کرد: جامعه پزشکی به اندازه کافی از توانمندی‌های حوزه توانبخشی استفاده نمی‌کند و جایگاه همکاران توانبخشی دیده نمی‌شود در حالی که همکاران توانبخشی می‌توانند در حوزه پیشگیری همزمان با درمان و پس از درمان وارد عمل شده و نقشی مؤثر و حیاتی ایفا کنند.

ابراهیمی افزود: امروزه توانبخشی بسیار توانمند شده است و متخصصان این عرصه که در ایران رشد کرده اند توانایی بالا و دانش فنی مناسبی دارند و همگان به این توانایی اذعان دارند.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه ایران تشخیص بیماری را وظیفه پزشک دانست و گفت: متأسفانه پزشکان حتی تشخیص را نیز به متخصصان توانبخشی ارجاع می‌کنند در حالی که پزشک باید کمردرد را تشخیص داده و متخصص توانبخشی منطقه مورد نظر در کمر را تشخیص دهد اما متأسفانه تمامی این کارها توسط متخصصین توانبخشی صورت می‌پذیرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: جامعه توانبخشی باید خود را به جامعه پزشکی اثبات کند تا جامعه پزشکی قانع شود که ما می‌توانیم بسیاری از بیماران را بدون جراحی درمان کنیم و یا پس از جراحی به زندگی عادی بازگردانیم.

وی در رابطه با وضعیت توانبخشی در آینده ایران گفت: ما از نظر تعداد کمی فارغ‌التحصیلان رشته‌های توانبخشی هیچگونه نگرانی نداریم و چندین دانشکده وجود دارد که فارغ‌التحصیلانی را به جامعه ارائه می‌کنند بنابراین اکنون به دنبال کیفیت و وارد کردن رشته‌های نوظهور به داخل ایران هستیم مانند دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه ایران تأکید کرد: در 30 سال آینده جمعیت بسیار بزرگ سالمندی در کشور خواهیم داشت که این افراد شرایط ویژه خود را دارند و باید اقدامات توانبخشی در رابطه با آ‌نان صورت گیرد ضمن اینکه با توجه به تغییر سبک زندگی افراد بیماری‌های قلب و عروق، تنفسی، بی‌تحرکی و کم‌تحرکی را خواهند داشت که وجود خدمات کافی توانبخشی را ضروری می‌سازد.

ابراهیمی به مشکل پوشش بیمه‌ای برای خدمات توانبخشی را بسیار مهم دانست و گفت: متأسفانه بیمه‌ها توانبخشی را به صورت کامل مدنظر قرار نمی‌دهند و خدمات این حوزه را به صورت نصفه و نیمه پوشش می‌دهند ولی خوشبختانه امروز وزارت بهداشت و تعاون توجه بیشتری به این حوزه کردند اما هنوز هم تا رسیدن به نقطه مطلوب و حتی حداقل‌ها فاصله زیادی دارد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار