امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۶:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140170
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، راهکار جدیدی در جنگ تبلیغاتی علیه روسیه بکار گرفته شده است: اتهامات بی پایه و اساس علیه ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، راهکار جدیدی در جنگ تبلیغاتی علیه روسیه بکار گرفته شده است: اتهامات بی پایه و اساس علیه روسیه این است که گویا مسکو درصدد وخیم کردن اوضاع در منطقه بالکان است که بدون اینهم وضعیت با ثباتی ندارد و هدف از آن هم این است تا از این طریق توجه کشورهای اروپایی را از اوکراین دور سازد.

به نوشته روزنامه «وزگلاد»، چنین ادعایی هم از سوی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، هم «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و هم برخی رسانه‌های گروهی معتبر جهانی مطرح شده است. ضمن اینکه بعید نیست که صحبت بر سر یک اخاذی پیش پا افتاده باشد.

«ایوان کراستیف» رئیس «مرکز راهکار لیبرال» بلغارستان در مقاله‌ای در نشریه معتبر بین المللی «فاینشنال تایمز» به جهان غرب در خصوص خطر بی ثباتی اوضاع در منطقه بالکان هشدار داده و متهم این مسئله را نیز معرفی کرده که مسلما «روسیه» است.

به عقیده وی، منطقه بالکان ممکن است «عرصه‌ای برای بازی و مانور دادن» مسکو گردد که هم اکنون چندان بزرگ نبوده و برای اعمال فشار بر اروپا ضروری است. بدین ترتیب منطقه بالکان، این «حیات خلوت» برای وارد کردن فشار بر کشورهای اروپایی مورد استفاغده قرار گرفته است.

کراستیف معتقد است که بحران کنترل شده در بالکان برگ برنده‌ای در دست روسیه در مذاکرات مربوط به حل و فصل اوکراین خواهد شد. به گفته وی، چند سناریوی احتمالی روند اوضاع بدین ترتیب است: اول، خارج کردن پولهای شرکتهای روسی از بانک‌های محلی منطقه که در این صورت امکان ورشکستگی و نارضایتی مردمی از دولتهای غربگرای منطقه وجود دارد. سناریوی دوم، حمایت از تمایل جمهوری سربسکایا برای استقلال یافتن از بوسنی که خطر شکاف داخلی و بروز جنگ را به همراه دارد. همچنین امکان وجود ارتباط الیگارش‌های بلکان با روسیه نیز نمایان است و اینکه اقتصاد این منطقه بشدت وابسته به گاز و نفت روسیه است.

دلایل برای پیدا شدن این مقاله واضح است: «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به صوفیه، پایتخت بلغارستان سفر کرده بود و در جریان آن چنین ادعایی از سوی وی هم مطرح شده بود. وی گفته بود: «روسیه مثل گذشته سعی در دخالت در امور داخلی کشورهای ثالث را دارد تا بر آنها کنترل داشته باشد و دلایلی وجود دارد که روسیه از طریق مالی یا کمک‌های دیگر سعی در دخالت در سیاست داخلی بلغارستان را دارد». البته مسلما چنین دلیل و مدرکی نیز در این رابطه ارائه نکرده است. ضمن اینکه یکی از اهداف جان کری در این سفر کمک به عدم وابستگی بلغارستان به منابع انرژی روسیه بود.

به نوشته این روزنامه، مشخص است که منطق حاکم بر مقاله کراستیف آن است که بروکسل و واشنگتن می‌خواهند با کمک، بویژه با پول، به کشورهای منطقه بالکان (بخصوص بلغارستان) آنها را از «اهداف شوم کرملین» بترسانند و آنها را به تابعیت از سیاست‌های خود ترغیب کنند. پیش از این نیز خانم مرکل گفته بود که روسیه ظاهرا سعی دارد تا برخی کشورهای منطقه بالکان را از لحاظ اقتصادی و سیاسی به خود وابسته کند.

این در حالی است که روسیه در امور منطقه بالکان حتی کمتر از آنچه باید دخالت می کند و بخصوص این کار را از طرقی انجام نمی‌دهد که غرب فعالانه از آنها استفاده می‌کند. در این رابطه باید هر یک از کشورهای منطقه را بطور جداگانه بررسی کرد. یونان؟ اصلی ترین تهدید برای آن بحران اقتصادی، سیل مهاجرین از آفریقا و شکل تمایلات تند داخلی است. بلغارستان؟ باز هم مشکلات اقتصادی و رشد تعرفه های گمرکی که در این بین روسیه دستور العمل روشنی پیشنهاد کرد، ولی دولت بلغارستان از طرف واشنگتن و بروکسل از تقویت نفوذ روسیه در منطقه ترسانده شد. ترکیه؟ سیاست دولت «طیب رجب اردوغان» همینطور هم باعث نگرانی کشورهای اروپایی است، چه رسد به ارتباط آن با روسیه. در حال حاضر هم مقامات مسکو و آنکارا به دلیل منافع مشترک به یکدیگر نزدیک شده اند و مدتهاست که دیگر کسی نمی‌تواند اراده خویش را بر اردوغان تحمیل کند، نه روسیه، نه آمریکا و نه اتحادیه اروپا که بسیار تمایل چنین امکانی را دارند. کرواسی؟ مسکو و زاگرب روابط کاری عادی بدون دخالت در امور داخلی یکدیگر دارند. اخیرا در این جمهوری رئیس جمهوری جدیدی انتخاب شده که خط مشی طرفدار واشنگتن و طرفدار بروکسل در این کشور را متوقف خواهد کرد که اگر این مسئله به بی ثباتی اوضاع در منطقه منجر شود، دیگر به روسیه ربطی ندارد.

بغیر از این کشورها صربستان و بوسنی باقی می‌مانند: صربستان از متحدان تجاری قدیمی روسیه است که از زمان قدرت گرفتن نیروهای ملی گرا، آشکارا خط مشی به سمت اتحادیه اروپا در پیش گرفته است. البته این یک انتخاب صرفا سیاسی نیست و همه مردم این کشور ضمن علاقه به حفظ روابط با مسکو، به سمت همگرایی با اتحادیه اروپا گرایش دارند. سطح روابط اقتصادی بین روسیه و صربستان چنان است که تحریم‌های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا آسیب جدی به اقتصاد این کشور وارد کرده و مردم این کشور را به خیابان خواهد کشاند و اروپا نیز با توجه به جانبداری از کوزوو، خود به خوبی می‌داند که باید صربستان را به حال خود رها کرده و زیاد به این کشور فشار نیاورد.

در رابطه با بوسنی باید گفت که حمایت از جدایی طلبان صرب، اصلا به نفع روسیه نیست. با این دلیل ساده که در مجموع سیستم دیتون بطور موثر سارایوو را از عضویت در ناتو بیمه می کند. ضمن اینکه روسیه و جمهوری سربسکایا واقعا روابط مشخصی دارند که این امکان را فراهم می کند تا آنها هرچند ثروت زیادی ندارند، ولی در آرامش زندگی کنند.

در مجموع به اتهامات جدید وارده به روسیه که هیچ پایه و اساس منطقی پشت سر ندارد، نباید چندان توجه کرد و این مسئله تنها راهی برای اخاذی از سوی بازیگران بزرگ غربی است. البته اخاذی اقتصادی یک مشکل عینی است که خسارات ناخواسته از مبارزه واشنگتن و بروکسل با تلاش‌های مسکو تنها بر تجار منطقه بالکان آسیب خواهد رساند و بلغارستان هم اگر در برابر این اعمال فشار سر فرود آورد، مقصر خودش است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار