امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140174
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
«طلال البرازی»، استاندار حمص در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، درباره جدیدترین تحولات جاری در کوی ...

«طلال البرازی»، استاندار حمص در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، درباره جدیدترین تحولات جاری در کوی « الوعر» جهت دستیابی به توافق برسر آتش‌بس و مصالحه بین ارتش سوریه و گروه‌های مسلح این کوی، تصریح کرد که تاکنون آتش‌بسی به معنای کامل این کلمه در این کوی برقرار نشده، اما گفت‌وگوهایی که از 5 ماه پیش میان نمایندگان گروه‌های مسلح این کوی و هیأت آشتی ملی الوعر آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

بنابراین به گفته البرازی آنچه اکنون در الوعر جریان دارد، ادامه روند گذشته یعنی گسترش دایره آشتی‌های ملی در بخش قدیمی حمص است و در این راستا ضروری بود، توافقی موقت بین طرف‌های درگیر در کوی الوعر حاصل شود، تا با ادامه مذاکرات به توافقاتی کلان‌تر دست یافت که این کوی را بطور کامل از حضور عناصر مسلح پاک کند.

استاندار حمص در این ارتباط از نشستی پرده برداشت که چهارشنبه شب گذشته با شخصیت‌های تاثیرگذار کوی الوعر داشت و اینکه فضای حاکم بر این نشست فضایی مثبت بود و طرف‌های داخل کوی تعامل مثبت‌تری نسبت به گذشته درباره طرح دولت برای برقراری آتش‌بس در الوعر داشتند.

به همین دلیل البرازی پیش بینی کرد که انتظار می‌رود، طی هفته‌های آینده شاهد پایان مذاکرات و دستیابی به توافق نهایی درباره کوی الوعر باشیم که در این صورت به حضور عناصر و گروه‌های مسلح در شهر حمص، مرکز استان حمص در مرکز سوریه بطور کامل پایان داده خواهد شد.

استاندار حمص درباره کمک‌‌های غذایی و بشر دوستانه نیز گفت: ارسال این کمک‌ها همچنان به کوی الوعر ادامه دارد و مانعی بزرگ یا واقعی در این خصوص مشاهده نمی‌شود.

هفته گذشته منابع سوری از دستیابی به توافق اولیه بین ارتش سوریه و گروه‌های مسلح مستقر در کوی الوعر، در ریف حمص جهت برقراری آتش بس به موازات دستیابی به توافق و آشتی ملی در تعدادی از شهرک‌های جنوب دمشق و خروج عناصر تکفیری وابسته به «جبهه النصره» از شهرک‌های «یلدا»، «ببیلا» و «بیت سحم» خبر دادند.

همانطور که استاندار حمص نیز اشاره کرد، وی به دور از جار و جنجال رسانه‌ها نشستی با شخصیت‌های تاثیر گذار کوی الوعر برگزار کرده و در آن به بحث و تبادل نظر درباره توافقنامه‌ای پرداخته شد که چند ماه است، اجرای آن با مانع مواجه شده است.

در پایان این نشست مقرر شد، آتش‌بسی اولیه و موقت در این کوی برقرار شود که پیش زمینه برقراری آتش‌بس نهایی با ادامه مذاکرات درباره آن است. طرح جدید آتش‌بس در کوی الوعر پس از برقراری آرامش‌ نسبی از دو هفته پیش به اجرا گذاشته شد و مذاکرات محرمانه و غیر علنی تاکنون میان طرف‌های درگیر همچنان ادامه دارد.

روند مذاکرات برای دستیابی به آتش‌بس نهایی در کوی الوعر درحالی وارد مرحله جدیدی شد که اهالی این کوی با برگزاری تظاهراتی علیه شخصیت‌ها و مشایخ الوعر و همچنین گروه‌های مسلح مستقر در این کوی خواستار برقراری آتش‌بس در آن شدند.

این اعتراض‌های مردمی زمانی تشدید شد که گرو‌های مسلح منطقه اقدام به بازداشت شماری از معترضین کردند.

کوی الوعر تنها منطقه باقی در شهر حمص است که گروه‌های مسلح مستقر در آن راضی نشدند، توافقنامه آشتی یا مصالحه با ارتش سوریه را منعقد کنند و به این ترتیب با تسلیم سلاح‌های خود یا خروج از کوی موجب برقراری آتش‌بس در آن شوند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها