امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14018
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۹
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، منزل جواهری متعلق به دوران قاجاریه است که در محله قدیمی قلعه چهارلان و در مجاورت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، منزل جواهری متعلق به دوران قاجاریه است که در محله قدیمی قلعه چهارلان و در مجاورت بناهای منزل معتمدوزیری، مسجد وزیر و سردرب فهیم واقع شده است.

منزل جواهری در مجاورت پارک شهدای سنندج واقع شده و دارای چشم‌اندازی زیباست، مساحت این بنا بالغ بر ‌هزار مترمربع است و از یک سردرب ورودی با آجرکاری زیبا و یک ضلع ساختمان با دو اشکوب ساخته شده است.

این بنا دارای یک ایوان بوده و دو ستون چوبی و اتاق‌های سه دری بر زیبایی فضای داخلی این بنا افزوده؛ به طوری که دسترسی به ایوان، اتاق شاه‌نشین و اتاق سه دری منوط به عبور از دهلیزهای ورودی است.

اروسی سه دری اتاق شاه‌نشین، آجر کاری خفته‌راسته و آجرکاری زیبای سر درب ورودی از جمله تزئینات این بنا است.

منزل جواهری از نظر ویژگی‌های معماری و تزئینات وابسته به آن قابل قیاس با بناهایی همچون منزل عطایی در محله قلعه‌ چهارلان و منزل رحیم‌زاده در محله سرتپوله است.

بنای مذکور توسط اداره ‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان تملک شده و اقدامات مرمتی به صورت مرمت اضطراری، ساماندهی و احیای آن توسط کارشناسان حوزه حفظ و احیا انجام گرفته است.

این بنا به شماره 6411 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

*بقعه پیر خضر

بقعه تاریخی پیرخضر بنایی واقع در روستای قباسرخ از توابع شهرستان بیجار بوده که در اواخر حکومت صفوی احداث شده و مورد احترام و توجه مردم منطقه است.

این بنا مدفن امامزاده پیرخضر است و دارای 30 مترمربع زیربناست که اصالت و شالوده اصلی آن از نوع بناهای خشتی بوده و با چهارپایه و یک طاق گنبدی ساخته شده است.

محوطه اطراف این بنای تاریخی مربوط به هزاره اول ق.م و قرن 6-9 ه.ق و از آثار تاریخی شاخص استان بوده که به شماره 5915 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی در سال 81 توسط اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آجرچینی بنا و مرمت گنبد و محوطه‌سازی از جمله اقدامات مرمتی بر روی این بنای تاریخی در سال 81 توسط اداره ‌کل میراث فرهنگی استان کردستان بوده است.

این بنا در سال 81 به شماره 6412 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/79002/ز40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها