امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140195
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 199
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گروه کتاب و ادبیات: کتاب «کشف عشق» تألیف «اعظم حمزه‌ای خسرقی» به تازگی از سوی نشر ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گروه کتاب و ادبیات: کتاب «کشف عشق» تألیف «اعظم حمزه‌ای خسرقی» به تازگی از سوی نشر « پلاک هشت» با موضوع شهیدان جواد و ابراهیم ملک‌محمدی از نگاه یاران منتشر و روانه بازار نشر شده است.

به گفته اعظم حمزه‌ای خسرقی نویسنده کتاب «کشف عشق»، این دفتر، اثری از انرژی آزاد شده دو مرد، دو برادر و دو جوان گمنام ولی نام‌آور است که کار خود را با امید و قاطعانه به سرانجام رساندند تا یاری‌رسان یک انرژی بزرگ در جهان باشند، امروز، اگرچه موج صدای این دو در میان ما ناپدید شده، اما هر یک از ما ممکن است مانندی چون ابراهیم و جواد ملک‌محمدی در محل زندگی یا اقوام و آشنایان خود داشته باشیم که جریان همیشگی بیداری ملت ایران پیوستند.

جواد پیشتر، به سال 1330 خود را با این آهنگ همراه و هماهنگ ساخت. سهم‌اش با سه نفر دیگر، گلوله‌های انگلیسی‌ها توی پالایشگاه آبادان شد، همان جا هم بی‌نشان به خاک سپرده شد تا مادر از خمین چشم به راه بازگشت پسر خود بماند، ابراهیم هم روز هفدهم شهریور ماه سال 1357 به او و شهیدان نهضت اسلامی پیوست.

*آخرین تلگرافی که از آبادان رسید

در بخشی از کتاب «کشف عشق»، می‌خوانیم: چند نفری پشت میزها نشسته‌اند. اغلب عینکی هستند و مسن و تک و توک دانشجو. الان فصل کتابخوانی دانشجوها نیست. تعطیلات تازه تمام شده و کلاس‌ها تق و لق و تا وقت پایان‌نامه‌نویسی و تحقیق هم هفته‌ها مانده.

مردی هر روز به کتابخانه می‌آید. این چند سالی که به کتابخانه مجلس می‌آیم، مرتب می‌بینم‌اش. لاغر و نحیف است. قد متوسط دارد و عینکی ظریف که نوک بینی‌اش می‌گذارد. پشت‌اش را به صندلی تکیه می‌دهد. قوز نمی‌کند. به جز یک بطری آب، چیز دیگری برای خوردن روی میزش نیست.

اصلاً ندیدم بیرون برود. از پشت کارش خوشم آمده. به قول فوتبالی‌ها «روحیه عالیه». می‌روم قسمت اسناد. روزنامه‌هایی که صحافی شده. کلی دنگ و فنگ و سوال و جواب باید رد و بدل شود تا پایت به اینجا برسد.

باید وقایعی که پس از ملی شدن صنعت نفت در آبادان رخ داده را جستجو کنم. ابتدای دهه سی را پیدا می‌کنم. صندلی را جلو می‌کشم و شروع می‌کنم به تورق صفحات روزنامه‌های آن سال‌ها. بهترین نمونه، آرشیو کهنه و رو به نابودی روزنامه وقت «آسیای جوان» است. با دقت و رعایت اصول تورق برگ‌های کاهی و قدیمی، مجلد دهه سی را پیش می‌کشم و چشم ریز می‌کنم روی تیترها و میان‌تیترهای روزنامه آسیای جوان، در روزهای پایانی فروردین ماه سال 1330 خورشیدی، بالاخره یک چیز دندان‌گیر پیدا می‌کنم:

_ «مصاحبه با فرماندار نظامی آبادان_ آخرین تلگرافی که دیشب از آبادان رسیده است:

اگر نیروهای انتظامی و تانک‌ها و ستون‌های اعزامی اصفهان و خرم آباد و اهواز با این سرعت به آبادان نمی‌رسید شاید امروز اثری از آبادان نبود و یا لااقل چندین هزار از هموطنان ما کشته شده بودند زیرا هم کارگران و هم مأمورین انتظامی متفقاً عقیده دارند که کشته‌شدن 3 نفر انگلیسی به دست کارگران نبوده و پنج هزار نفر دزد و جیب‌بر و چاقوکش که در این شهر بیکار و منتظر چنین فرصتی هستند و یا به تحریک ایادی مرموزی که می‌خواهند آبادان در ناامنی و کشتار به سر برد دست به کشتار انگلیسی‌ها زده‌اند زیرا همین ایادی مرموز خیلی آرزو دارند که اغتشاش شود تا در موقع مناسب استفاده کنند.

امروز شهر آبادان تقریباً آرام بود و حرکت تانک‌ها آرام و سربازان در خیابان‌ها ادامه داشت من امروز از فرماندار نظامی آبادان در حالی که از شدت گرما یک پیراهن به تن داشت و بادبزن در بالای سر او کار می‌کرد در دفتر کارش ملاقات کردم و درباره وضع اعتصاب و جریان خاتمه و مذاکرات سوالاتی کردم سرتیپ جواب داد قسمت اصلی اعتصاب دانش‌آموزان فنی نفت بودند که دیگران نیز به نام همدردی به آنها پیوسته بودند پس از اینکه من به فرمانداری نظامی منسوب شدم و پس از مذاکراتی لازم که با دانش‌آموزان کردم به آنها گفته شد که هر چه زودتر مشغول کار شوند و مستدعیات قانونی آنان در جلسات هیأت اعزامی از مرکز مطرح تا هر چه زودتر درباره آنها انجام و عملی گردد در نتیجه بدین طریق عده‌ای از آنها به سر کار خود حاضر گردیدند.

 

 

* روایتی از بیم داشتن شرکت نفت از ملی شدن صنعت نفت

به همین مناسبت عده کارگران مشغول کار بیش از روزهای گذشته بودند. سوال شد با آنهایی که تا امروز مشغول کار نشده‌اند چه برخوردی خواهد شد؟ جواب داد بدیهی است که آنهایی که اغفال شده‌اند با نصایح و اندرز تصور می‌رود هر چه زودتر مشغول کار شوند. در عین حال فرماندار نظامی برای حفظ انتظامات مقررات خود را محفوظ خواهند داشت. سوال شد آیا نیروی انتظامی به اندازه کافی در اختیار شما است؟ جواب داد تصور می‌رود این عده‌ای که تاکنون در اینجا متمرکز شده زائد باشند.

حادثه خونینی که که روز پنجشنبه هفته گذشته در آبادان روی داد و منجر به شهادت چند کارگر بینوا گردید ابداً دخالتی به کارگران شرافتمند ایرانی نداشت، بلکه منحصراً اخلال شرکت نفت بود تا برای انجام منظور شومش حکومت نظامی را برقرار سازند و در سایه آن نقشه‌های آینده را به مورد اجرا بگذارند.

شرکت نفت شدیداً از ملی شدن صنعت نفت بیم دارد، زیرا تمام سیادت و آقایی انگلستان بستگی به نفت خاورمیانه و به خصوص نفت ایران دارد و وقتی که این گفته موریس وزیر امور خارجه انگلستان را به یاد می‌آوریم که: دولت انگلستان نمی‌تواند نسبت به منافع نفتی خود در خاورمیانه بی‌طرف بماند!

* انگلیس فوق‌العاده از ملی شدن نفت ایران بیم داشت!!

باید تصدیق کرد که انگلیس فوق‌العاده از ملی شدن نفت ایران بیم دارد. انگلستان یعنی شرکت نفت برای نرسیدن ایران به هدف اساسی خود دست به هر گونه اختلال و حیله و تزویر می‌زند. نکته حساس‌تر اینکه در روز وقوع حادثه معلوم نبوده است روی چه اصلی چند نفر انگلیسی که خود را در آبادان مافوق بشر فرض می‌کنند و هرگز پا به جاهایی که ایرانی‌ها جمع می‌شوند نمی‌گذارند بدون سابقه به باشگاه ایرانی‌ها و ان هم محل اجتماع اعتصابیون رفته‌اند!

این دلایلی است که می‌رساند شرکت نفت خودش در این کار بیش از هر کس دیگر داشته است. هرگز نمی‌توان این روی همدردی کارگران ایرانی را نادیده گرفت که بلافاصله پس از وقوع این حوادث خونین و نامطلوب کارگران اصفهان و کارگران چند کارخانه شمال برای ابراز همدردی دست به اعتصاب زدند و گفتند تا حق مشروع برادران کارگران ما را که در جهنم آبادان جان می‌کنند ندهید ما حاضر به ادامه کار نخواهیم شد.

امروز هر آن حال کارگران و موقعیت آنان بدتر می‌شود و ما اکنون آخرین تلگرافی که از نماینده اعزامی اداره به آبادان رسیده است برای اطلاع خوانندگان عیناً درج می‌کنیم:

شهر آبادان هنوز در هیجان و اضطراب و نگرانی است شبانه‌روزه هشت تانک سنگین لشکرهای 5 و 10 به انضمام هزار و پانصد نفر سرباز با مسلسل‌های سنگین و سبک تفنگداران دریایی با پاسبان‌ها و دژبان‌ها و سربازان دریایی شهر را محافظت می‌کنند.

قوای نظامی همیشه سعی دارد که با تانک و زره‌پوش و سربازان پالایشگاه را حفظ کنند. کشته‌شدن سه محصل که عصر پنجشنبه گذشته صورت گرفته مردم را دچار هیجان فوق‌العاده نموده به طوری که کلمه گرفتن انتقام ورد زبان‌ها شده است.

از روز شنبه کلیه کارگران آبادان به جز عده معدودی که شرکت نفت اجازه خروج از پالایشگاه به آنها نداده و شبانه‌روز مشغول گردانیدن چرخ پالایشگاه می‌باشند بقیه دست به اعتصاب زده و دیروز عصر و امروز با چشم خود اجتماع عظیم سی هزار نفری آنها را دیدم.

امروز یکی از لیدرهای اعتصاب که به من اجازه نداد نام او را فاش کنم درباره اعتصاب 3 روزه کارگران به اطلاع فرمانداری نظامی رسانیده که به خاطر همدردی کشته‌شدگان می‌باشد، چنین گفت:

اجتماع سی‌هزار نفری ما که شما به چشم می‌بینی برای اظهار همدردی با کشته‌شدگان عصر پنجشنبه بوده و به جز کارگران آتش‌نشانی بهداری تسویه آب و برق بقیه در حال اعتصاب می‌باشند.

در هاستل نیروی دریایی و افراد لشکر پنجم با ارابه‌های سنگین و 50 چادر متمرکز شده و مانع از هرگونه زد و خوردی می‌باشند. قریب سیصد ماشین از طرف شرکت نفت در اختیار قوای انتظامی گذارده شده اتومبیل‌های جدا مأمور بهداری آب برق و مأمورین آنها با علائم مخصوصی حرکت می‌کنند. دیروز و امروز هنگامی که خانواده‌های انگلیسی‌ها قصد مسافرت با هواپیما داشتند، مأمورین رسمی آنها را تا فرودگاه بدرقه کردند. قوای نیروی دریایی از هر جهت بر شط‌‌العرب مسلط بوده و هر ناو جنگی خارجی بدون اجازه و یا با حال حمله وارد شط‌‌العرب می شود.

بر اساس این گزارش، نشر «پلاک هشت» کتاب «کشف عشق» تألیف «اعظم حمزه‌ای خسرقی» را در 136 صفحه و با قیمت هفت هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها