امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140210
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
عبدالرضا شیخان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت:‌ بنا به پیشنهاد تولیدکنندگان سیمان و با هماهنگی ...

عبدالرضا شیخان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت:‌ بنا به پیشنهاد تولیدکنندگان سیمان و با هماهنگی وزارت صنعت و موافقت وزارت نفت، از ساعت 24 روز 24 دی ماه فعالیت کوره‌های سیمان کشور متوقف شد.

وی توضیح داد:‌ به دلیل بالا بودن موجودی کلینکر در سیلوهای کارخانه‌های سیمان کشور، در جهت حفظ منافع ملی و جلوگیری از بی‌کیفیت شدن این کلینکرها، انجمن سیمان پیشنهاد توقف کار کوره‌های کارخانه‌های سیمان را مطرح کرد که مورد توافق وزارت‌خانه‌های صنعت و نفت قرار گرفت.

وی تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد تولید کوره‌های تولید کلینکر متوقف شود و فقط بخش آسیاب و تبدیل کلینکر به سیمان در کارخانه‌ها فعال باشد.

شیخان ادامه داد:‌ در مقابل، با توجه به صرفه جویی که در مصرف گاز، برق و آب در کارخانه‌های سیمان صورت می‌گیرد، به ازای عدم تولید هر تن سیمان، 7 دلار با نرخ ارز تعادلی از سوی وزارت نفت به تولیدکنندگان، بستانکاری در نظر گرفته خواهد شد که این مسئله در قبض گاز ماه‌های آینده کارخانه‌ها لحاظ می‌شود.

وی افزود: وزارت نفت این کمک را از محل بند «ق» تبصره بودجه بابت صرفه‌جویی در مصرف انرژی پرداخت می‌کند.

به گفته وی، با این اقدام علاوه بر افزایش نقدینگی شرکت‌های سیمانی، کلینکر موجود در کارخانه‌ها به سیمان تبدیل شده و به بازار عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح توقف تولید کوره‌های سیمان برای مدت یک ماه اجرا می‌شود، افزود: در حال حاضر در کارخانه‌های سیمان، 17 میلیون تن کلینکر موجود است که 7 میلیون تن آن مازاد نیاز کشور است.

دبیر انجمن سیمان با بیان اینکه ماهانه 6.5 میلیون تن سیمان در کشور تولید می‌شود، گفت:‌ در حال حاضر نیاز کشور به 4.5 تا 5 میلیون تن رسیده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این اقدام کارخانه‌های سیمان باعث ایجاد کمبود در بازار سیمان نخواهد شد، گفت: تا پایان سال 94 هیچ کمبودی در سیمان نخواهیم داشت.

به گفته وی، کارخانه‌های سیمان در حال حاضر محصول خود را 20 تا 30 درصد زیر قیمت مصوب عرضه می‌کنند که دلیل آن بالا بودن عرضه نسبت به تقاضا است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها