امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140217
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، بیش از یکسال از پرونده تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس از سازمان تأمین اجتماعی که بیش از 39 میلیون نفر بیمه شده، بازنشسته ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، بیش از یکسال از پرونده تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس از سازمان تأمین اجتماعی که بیش از 39 میلیون نفر بیمه شده، بازنشسته و مستمری بگیر دارد می‌گذرد. پرونده‌ای که تخلف‌ های صورت‌گرفته در آن، با زندگی و معیشت میلیون‌ها نفر در این سازمان پیوند خورده است.

به دنبال درخواست جمعی از نمایندگان مجلس در تاریخ 28 آذرماه سال 91 و پس از طی کردن مراحل مختلف رئیس مجلس شورای اسلامی در تاریخ 15 تیر 92 تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان تأمین اجتماعی و شرکت‌های سرمایه گذاری تأمین اجتماعی "شستا" را ابلاغ کرد.

نهایتا پس از حدود 5 ماه گزارش نهایی هیئت تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی تکمیل و در تاریخ 13دی سال گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت و برای شفاف شدن زوایای مختلف پرونده و برخورد با متخلفان به قوه قضائیه ارسال شد.

در بخشی از این گزارش موارد تخلفی از جمله، تحویل 500 میلیون ریال کارت هدیه به معاون اول وقت رئیس جمهور سابق، یکصد میلیون ریال کارت هدیه به مدیرعامل وقت ایرنا، استخدام 500 نفر در سازمان تأمین اجتماعی بدون طی کردن مراحل قانونی و بسیار موارد دیگر آمده است که گزارش کامل آن منتشر شده است.

رابطه مالی مشکوک سازمان تأمین اجتماعی در دوران مرتضوی با بابک زنجانی نیز بخش دیگری از گزارش این تحقیق و تفحص است. که تفاهم نامه‌ای بین سازمان و شرکت هلدینگ سورینت قشم به مدیرعاملی  بابک زنجانی منعقد شد که مطابق مقرر شده بود تا سقف 4 میلیارد یورو 138 شرکت متعلق به سازمان تأمین اجتماعی که عمدتاً موضوع اصلی تحقیق و تفحص بوده‌اند، به شرکت مذکور واگذار شود.

حال پس از گذشت یکسال این پرونده همچنان در مراحل قضایی مطرح است و به گفته علیرضا محجوب، نماینده مجلس و عضو هیئت تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی تاکنون 70 نفر مرتبط با این پرونده به دادگاه احضار شدند ولی جزئیات نهایی آن هنوز اعلام نشده است.

در همین راستا سید سعید زمانیان دهکردی نماینده مجلس و عضو هیئت تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی معتقد است، این پرونده بسیار گسترده است و تا پایان سال 94 به نتیجه نهایی می‌رسد.

وی ادامه داد: تعدادی از افراد مرتبط با این پرونده از جمله بابک زنجانی و سعید مرتضوی تاکنون احضار شده‌اند و توضیحاتی را ارائه کرده‌اند.

در همین راستا غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه درباره رسیدگی به پرونده سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: این پرونده مراحل لازم را طی می‌کند؛ تمامی گزارش های مجلس و جزئیات پرونده در حال رسیدگی است.

احضار مجدد مدیرعامل سابق تأمین اجتماعی به دادسرا

مصطفی ترک همدانی، وکیل‌مدافع تعدادی از کارگران شاکی در پرونده تأمین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اخیراً از صدور کیفرخواست برای سعید مرتضوی خبر داد و گفت: بخشی از پرونده این فرد به دادگاه کیفری ارجاع شده است.

ترک همدانی بیان داشت: چندی پیش قرار مجرمیت این فرد صادر شده بود.

وی افزود: این قرار درباره بخشی ار اتهامات او مانند تحصیل مال نامشروع ناشی از دریافت حقوق در زمانی بود که به موجب رأی دیوان عدالت اداری سمتی در سازمان تأمین اجتماعی نداشته است.

وکیل‌مدافع تعدادی از کارگران شاکی در پرونده تأمین اجتماعی تصریح کرد: این بخش از پرونده مرتضوی به دادگاه کیفری استان ارجاع شده است.

ترک همدانی با تأکید بر اینکه شعبه کیفری رسیدگی کننده به پرونده هنوز مشخص نشده است، تصریح کرد: وی همچنین جهت رسیدگی به سایر اتهامات خود بار دیگر به دادسرای کارکنان دولت احضار شده است.

به گزارش فارس، قظعا سرمایه‌گذران تأمین اجتماعی که میلیون‌ها بیمه شده هستند و نیمی از جمعیت کشور محسوب می‌شوند انتظار دارند تا دستگاه قضائی با متخلفان در پرونده تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی هرچه سریعتر برخورد کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها