امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140232
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین، «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه پرونده آمیا در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین، «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه پرونده آمیا در شکایتی 300 صفحه& zwnj;ای به قوه قضاییه آرژانتین که چهارشنبه هفته گذشته انجام شد، «کریستینا فرناندز» رئیس‌جمهور آرژانتین، «هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه و شماری از مقامات عالی رتبه این کشور  را به سرپوش گذاشتن بر اتهامات شهروندان ایرانی در پرونده انفجار آمیا متهم کرد.

اتهامات «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه پرونده آمیا به «کریستینا فرناندز» رئیس جمهور آرژانتین در زمانی عنوان شده که در اکتبر 2015 انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار می‌شود و مخالفان فرناندز در پی تخریب چهره وی در طول سال جاری می‌باشند تا بتوانند با چنین اتهاماتی حزب فرناندز را در انتخابات 2015 از صحنه خارج سازند.

«هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه آرژانتین در واکنش به این اتهامات، روز گذشته (جمعه) در مقر ریاست جمهوری این کشور تصریح کرد که مباحثه و مجادله دادستان ویژه پرونده آمیا علیه «کریستینا فرناندز» رئیس جمهور آرژانتین مبنی بر سرپوش گذاشتن بر اتهامات شهروندان ایرانی در پرونده انفجار آمیا دروغی بیش نبوده و علت ادامه چنین مباحثه‌ای از سوی وی نامشخص می‌باشد.

 «ته‌لام»، گزارش داده که به این ترتیب «تیمرمن» یکی دیگر از مباحثات «نیسمن» را نیز مورد سوال قرار داد؛ دادستان پرونده آمیا اخیرا خواستار انجام تحقیقات پیرامون «کریستینا فرناندز» رئیس‌جمهور آرژانتین به علت امضا یادداشت تفاهم با ایران در راستای شفاف‌سازی مسئله حادثه انفجار مرکز یهودیان (آمیا) نیز شده است.

حمایت اینترپل از اقدام آرژانتین

«هکتور تیمرمن» در ادامه افزود: «رونالد نوبل» رئیس سابق اینترپل طی نامه‌ای الکترونیکی، موضع آرژانتین در راستای حفظ خطوط قرمز پیرامون حادثه آمیا را تایید کرده است.

«تیمرمن» در این خصوص خاطرنشان کرد «رونالد نوبل» به وی اطمینان داده که موضع دولت آرژانتین درباره لزوم حفظ و اجرای خطوط قرمز در مورد متهمان حمله تروریستی آمیا در سال 1994 میلادی صحیح و پایدار بوده است.

رئیس سابق اینترپل این مطلب را در نامه‌ای الکترونیکی به وزیر امور خارجه آرژانتین ابلاغ کرده بود و «تیمرمن» نیز عصر روز گذشته آن را در مقر ریاست جمهوری اعلام کرد.

«نوبل» در نامه مذکور اذعان داشت: زمانی که من رئیس اینترپل بودم، در هر موقعیتی که با هم صحبت و خطوط قرمز را بررسی می‌کردیم، شما به این نکته اشاره کردید که پلیس بین‌الملل باید به این خطوط پایبند باشد؛ موضع‌گیری شما و دولت آرژانتین صحیح و پایدار بودند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آرژانتین در ابتدای اظهارات خود گفت: امروز صبح من با کسی ارتباط داشتم که از سال 2000 تا 2014 رئیس اینترپل بوده و تلاش کردم در مورد اتفاقاتی که در آرژانتین افتاده به وی اطلاعات کافی ارائه دهم و همچنین در مورد افتراهایی که در مورد پلیس بین‌الملل و آرژانتین زده می‌شود با او صحبت کردم.

علاوه بر این، وی اظهار داشت که «نوبل» تصریح کرده که از طریق رسانه‌های مطبوعاتی بین‌المللی اطلاعاتی کسب می‌کرده و نمی‌توانسته آنچه که می‌خواند را باور کند، به خصوص در مورد حمله به «کریستینا فرناندز» و از اینجا مشخص می‌شود که محتوی نامه الکترونیکی موضع آرژانتین را تایید می‌کند.

بخشی از نامه ارسالی «نوبل»

به گزارش فارس، نامه الکترونیکی «رونالد نوبل» رئیس سابق اینترپل که موضع آرژانتین در راستای حفظ خطوط قرمز پیرامون حادثه آمیا را تایید کرده است، به شرح زیر می‌باشد.

این نامه را می‌نویسم تا بدین ترتیب موضع شما و دولت آرژانتین را در رابطه با خطوط قرمز اینترپل پیرامون حمله تروریستی سال 1994 علیه مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین موسوم به آمیا روشن کنم که منجر به کشته شدن 85 نفر و زخمی شدن صدها تن شد.

زمانی که پس از گزارشات نادرست رسانه‌های آرژانتین و ایران، با یکدیگر تلفنی صحبت کردیم را کاملا به یاد دارم، رسانه‌های مذکور به غلط اعلام کرده بودند که یادداشت تفاهم امضا شده میان بوینس آیرس و تهران در ژانویه 2013 (دی 1391) اعتبار خطوط قرمز اینترپل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به صورت شفاهی و پس از آن کتبا این مطلب را برای شما روشن کرده‌ام که اینترپل از تمامی تلاش‌های آرژانتین و ایران برای همکاری در مورد حادثه آمیا استقبال می‌کند. شما درخواست کردید که پلیس بین‌الملل به صورت کتبی اعلام کند که آیا خطوط قرمز بدون هیچ تغییری باقی می‌مانند و همچنان معتبر و اجرایی هستند یا خیر؛ در 13 مارس 2013 (23 اسفند 1391) مجمع عمومی این سازمان بین‌المللی صراحتا به صورت کتبی اعلام کرد که اعتبار و شرایط خطوط قرمز تحت تاثیر قرار نگرفته‌اند.

در ماه مه 2013 (اردیبهشت 1392) شما به مقر اینترپل آمدید تا در خصوص اینکه این سازمان و آرژانتین چگونه می‌توانند همکاری خود را در زمینه مسائل پلیسی تقویت کنند تبادل نظر کنید.

یک بار دیگر، شما برای موضوع آمیا و خطوط قرمز اینترپل به این سازمان آمدید و درخواست کردید که پلیس بین‌الملل این مسئله را روشن کند که هرگونه تلاشی از سوی آرژانتین و ایران برای همکاری در مورد حادثه آمیا، نباید اعتبار خطوط قرمز سازمان پلیس جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.

در 26 نوامبر سال 2013 (5 آذر 1392) شما از مقر اینترپل بازدید کرده و به من در مورد آخرین تحولات پیرامون اجرای یادداشت تفاهم امضا شده میان ایران و آرژانتین در ژانویه 2013 اطلاعاتی ارائه دادید؛ شما اذعان داشتید که موضع دولت آرژانتین تغییر نکرده و همچنان بر این باور است که خطوط قرمز اینترپل باید اجرا شوند و همانند قبل معتبر باشند.

در نوامبر سال 2014 (آذر 1393) طی مجمع عمومی اینترپل که در موناکو برگزار شد، بار دیگر تاکید کردید که تعهد شخصی شما و دولت آرژانتین در رابطه با خطوط قرمز تغییری نخواهد کرد و باید همچنان موثر باقی بمانند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها