امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140269
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
به گزارش حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، ۳۴۹ اثر تاریخی فرهنگی بازگردانده شده از بلژیک

به گزارش حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، ۳۴۹ اثر تاریخی فرهنگی بازگردانده شده از بلژیک روزشنبه با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور در موزه ملی ایران رونمایی شد.

این اشیاء چهارم دیماه سال 1393 پس از گذشت بیش از سه دهه پیگیری‌های مستمر حقوقی، با تلاش ها و همت کلیه مسئولین و معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به کشور بازگردانده شد.

رئیس‌جمهور را هنگام بازدید از این اشیای تاریخی، مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حسین فریدون دستیار ارشد رئیس‌جمهور همراهی می کردند.

این اشیاء و آثار باستانی که مربوط به 2 هزار سال قبل از میلاد هستند، در سال 1344 از ناحیه «خوروین» در استان البرز کشف و به تدریج از طریق یک دیپلمات بلژیکی از کشور خارج شده بودند.

پس از این که دولت ایران از وجود این اشیاء عتیقه در موزه‌ای در شهر «گنت» در بلژیک مطلع شد، در سال 1360 در محاکم بلژیک طرح دعوی کرده و خواهان بازگشت این اشیاء به کشور به دلیل خروج غیرقانونی آن و عدم رعایت قوانین و مقررات کشور مربوط به حفظ آثار ملی و سایر قوانین کشور شده بود.

دادگاه بلژیک در سال 1377 متاسفانه دعوای ایران مبنی بر مالکیت و استرداد این اشیاء به ایران را رد کرد اما در اثر تلاش و دفاعیات حقوقی که به عمل آمد و به دنبال جلسه رسیدگی مهر ماه 1392 در دیوان عالی کشور بلژیک، رای دادگاه بلژیک نقض شد و دادگاه استیناف به موجب رای آبان 1393 ادعاهای مدعی مالکیت این اشیاء را رد کرده و مالکیت جمهوری اسلامی ایران بر روی مجموعه اشیا عتیقه و آثار باستانی خوروین را محرز دانست و حکم صادر کرد که مجموعه مزبور باید به دولت ایران مسترد شود.

سرانجام این اشیا تاریخی در ساعت 21 چهارم دی ماه امسال با پرواز چارتر به تهران بازگردانده شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها