امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 140299
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 231
 به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،«هر کاری سختی خودش را دارد» جمله‌ای است که بارها شنیده شده است و این جمله کاملا درست و منطقی ...

 به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،«هر کاری سختی خودش را دارد» جمله‌ای است که بارها شنیده شده است و این جمله کاملا درست و منطقی است.

اما برخی از مشاغل و کارها هستند که سختیشان نسبت به سایر کارها بیشتر است و نمی‌توان آن را کتمان کرد از جمله  آنها می‌توان کار در آهنگری، نانوایی، کارهای ساختمانی و ... اشاره کرد.

در این گزارش قصد داریم به یکی از مشاغلی که علی رغم اینکه با سختی‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، اما کمتر به آن توجه شده و حتی جزء مشاغل سخت نیز محسوب نمی‌شود.

کار در مراکز نگهداری معلولان و سالمندان و شیرخوارگاه‌ها از جمله مشاغلی هستند که کار و فعالیت در آنجا بسیار سخت و دشوار است.

بسیاری از کارکنانی که در مراکز اشاره شده مشغول به کار هستند از اینکه شغلشان جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب نمی‌شود، گلایه دارند.

در همین زمینه خانم سجادی که در شیرخوارگاه شبیر حدود 20 سال است که سابقه کار و فعالیت دارد، اظهار می‌دارد: کار در این مراکز سخت و دشوار است چرا که هر پرستار در هر شیفت باید از 15 بچه در شرایط طبیعی مراقبت کند.

وی می گوید: سختی کار در شیرخوارگاه به گونه‌ای است که ما را از زندگی شخصی خود دور کرده است، چرا که هر پرستاری 24 ساعت کار و 48 ساعت در منزل حضور خواهد داشت.

سجادی ادامه می‌دهد: در آن زمان 24 ساعتی که در شیرخوارگاه هستیم، اجازه نداریم حتی لحظه‌ای را استراحت کنیم چرا که اگر در همان زمان اتفاقی برای کودکی رخ داد ما مسئول هستیم.

فاطمی یکی دیگر از پرسنلی است که در شیرخوارگاه اشاره شده کار می‌کند از عدم توجه به سختی‌ها شغلشان گلایه و انتقاد دارد.

انتقاد وی بر این است که چرا بعد از سال ها نمایندگان مجلس و دولت طرح و یا لایحه‌ای را در خصوص سختی شغل در مراکز نگهداری بهزیستی تدوین نکرده‌اند.

فاطمی می‌گوید: به مناسبت‌های مختلف تعدادی از مسئولان در قسمت‌های مختلف( مجلس و دولت) لحظاتی را در این گونه مراکز حاضر می‌شوند و پس از ابراز همدردی و دست نوازش بر سر کودکان و گرفتن عکس یادگاری مراکز را ترک می‌کنند که جا دارد این سوال را از آنها داشته باشم که آیا می‌توانند تنها برای چند ساعت در این مراکز بیشتر بمانند؟

وی می‌افزاید: قطعا پاسخ آنها «نه» خواهد بود چرا که برای مراقبت از یک نوزاد و کودک سالم باید حواس خود را جمع کنیم و این کار زمانی شدیدتر می‌شود که باید از یک کودک معلول مراقبت کرد.

فاطمی اظهار امیدواری کرد که در دولت یازدهم طرح و لایحه برای حمایت بیشتر از افرادی در این گونه مراکز فعالیت می‌کنند به تصویب برسد.

به گزارش فارس،همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور هم در پاسخ به این سوال که سازمان بهزیستی چه اقداماتی را برای حمایت از پرسنلی که در مراکز شاغل هستند انجام داده است، گفت: در این زمینه سازمان از سه سال گذشته به دنبال فراهم کردن شرایط رفاهی پرسنل بوده است.

وی گفت: البته ما در بخش اشتغال کارکنان در شیرخوارگاه ها و مراکز بهزیستی اعتقاد داریم که باید گام‌های موثری بر داشته شود که قرار است با تعامل دولت و مجلس این کار صورت بگیرد.

هاشمی در ادامه در خصوص توجه دولت و مجلس به فعالیت و اقدامات سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی پیش بینی می‌شود که به زودی اتفاقات خوبی صورت گیرد.

در همین زمینه نیز علی ربیعی در اخرین بازدید خود از شیرخوارگاه رفید در شمال تهران با اشاره به برخی از خانواده‌های معلول که توانایی نگهداری از فرزندان معلول خود را ندارند و فرزندان خود را رها می کنند، گفت:این اطمینان را به خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول هستند اما توانایی نگه داری از فرزندان خود را ندارند،می‌دهم که دولت در قبال این گونه خانواده ها مسئول است.

وی ادامه داد: مسئولان این مجتمع اعلام کرده‌اند برخی از کودکان معلولی که خانواده‌هایشان آنها را به این مجتمع سپرده‌اند و مرتب به دیدار آنها می‌آیند،نسبت به سایر کودکانی که در خیابان و یا بیمارستان رها شده اند از شرایط مطلوبتری به لحاظ روانی برخوردارند.

به گفته ربیعی، درصورتی که خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول هستند به مراکزی این چنینی مراجعه کنند مجتمع حاضر به قبول مسئولیت از این کودکان است ضمن آنکه خانواده‌ها می‌توانند به طور مرتب از آنها دیدن کنند.دیدن والدین از کودکان معلولی که در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند، می‌تواند در آرامش روانی این کودکان موثر باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: 12هزار و 500 نفر کودک معلول سر راهی داریم که به طور عام دولت مسئولیت آنها را بر عهده دارد و از آنها به نحو شایسته ای نگهداری می‌کند.

وی ضمن سپاسگذاری از کارکنان زحمتکش این مجتمع گفت: خوشبختانه علیرغم اینکه بسیاری از کودکان در این مجتمع به دلیل مشکلات نخاعی بستری هستند اما به واسطه تلاش و زحمات کارکنان این مجتمع هیچگونه آثار زخم بستر در این کودکان مشاهده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه هر کودک بیمار به لحاظ دارویی و غذایی حدود 600هزار تومان است، گفت: باید معلولیت را به سمت بیماریهای خاص که بتواند تحت پوشش قرار گیرد ساماندهی کنیم تا بتوان هزینه‌های درمانی آنها را کاهش داد.

یادآور می‌شود، همه کودکان این مرکز دارای دفترچه بیمه درمانی هستند اما به لحاظ پرهزینه بودن برخی از داروها و روشهای درمانی دفترچه‌های بیمه به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی هزینه‌های درمان آنان باشند.

ربیعی همچنین به موضوع کمبود نیروی انسانی در مرکز بهزیستی اشاره کرد و گفت: مراکز یاد شده علیرغم همکاری و مساعدت داوطلبانه مردم با کمبود کادر مواجه است که باید این نیروی انسانی را برای این مراکز تامین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها می‌توانند سرمایه‌های اجتماعی را در جامعه حساس کنند، یادآور شد: خوشبختانه برون سپاری از سوی سازمان بهزیستی بالا بوده و مشارکتهای مردمی در مراکز بهزیستی مطلوب است.

وزیر رفاه یادآور شد: امروز بهزیستی در عرصه دولت تدبیر و امید به گفتمان مسلط تبدیل شده است. رئیس جمهور برخاسته از رای مردم خود را سفیر بهزیستی می‌داند و تاکنون اقدامات ارزشمندی در جهت حمایت از تلاشگران این عرصه انجام داده اند.

ربیعی در پایان گفت: موضوع سختی کار کارکنان مراکزی این چنینی را پیگیری خواهم کرد.

به گزارش فارس عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص سختی کار کارکنان در مراکز نگهداری و شیرخوارگاه‌ها تأکید کرد: بنده با توجه به سابق کاری  که در سازمان بهزیستی داشته‌ام با سختی کار در مراکز نگهداری آشنا هستم و این آمادگی وجود دارد که این زمینه کمک‌های از سوی مجلس انجام شود.

وی گفت: سختی کار در مراکز نگهداری معلولان،سالمندان و شیرخواران بر کسی پوشیده نیست و این امکان وجود دارد که در آینده نزدیک تسهیلاتی برای این افراد در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار